آکاایران: آیا برای بار دوم است که باردار شده اید؟ آیا متوجه تغییر چشمگیری در وزنتان در مقایسه با بارداری اول شده اید؟ آیا بارداریتان زودتر از دفعه قبل از طریق برآمدگی شکم خود را نشان داده یا این که حس می کنید با وجود این که هنوز زود است سنگین تر از گذشته شده اید؟
اگر تغییر روند افزایش وزن در بارداری دوم شما را نگران کرده است، به خود نگرانی راه ندهید. برای درک علت این مسئله ادامه مطلب را مطالعه کنید.

bxs1

اکنون که مراحل بارداری دومتان را می گذرانید متوجه تغییرات زیادی در این بارداری نسبت به بارداری اول خواهید شد، در واقع هر بارداری با بارداری دیگر فرق می کند اما یک تفاوت عمده دارد که متوجه آن خواهید شد و آن هم تغییر در روند افزایش وزن بارداری است. میزان وزنی که در بارداری دوم بدنتان تحمل می کند در مقایسه با آن چه که در بارداری اول اتفاق می افتد بسیار متفاوت است، علاوه بر این که سرعت افزایش وزنتان بیشتر می شود، این افزایش وزن را سریع تر نشان خواهید داد.

bxs2 bxs3

بعد از به دنیا آمدن نوزاد کم کردن آن همه اضافه وزنی که در زمان بارداری اتفاق افتاده سخت است،همچنین بازگشت بدنتان به تناسب خصوصا تناسب قبل از بارداری زمان زیادی می برد.
• اگر به فاصله کوتاهی بعد از تولد نوزاد مجددا باردار شده اید، دلیل احتمالی تغیر روند افزایش وزن این است که بدنتان فرصت کافی برای از دست دادن وزن اضافی که در طی بارداری اول به دست آورده اید، نخواهد داشت.
• بارداری به روش های مختلف شما را تحت تاثیر قرار می دهد و یکی از عمده ترین تغییراتی که رخ می دهد مربوط به هورمون هایتان است، هورمون ها و همچنین سوخت و ساز بدنتان در طی بارداری دچار تغییرات زیادی خواهد شد. در زمان بارداری دوم بدنتان که از قبل این تغییرات زیاد را تجربه کرده است به راحتی می تواند تطابق پیدا کرده و سریع تر وزن را افزایش داده و کاهش وزن را با مشکل مواجه کند.

آکاایران: چرا روند افزایش وزن در بارداری دوم متفاوت است؟

bxs4

بعد از بارداری اول، رحمتان هیچ وقت به اندازه اولیه اش برنمی گردد، در نتیجه شکمتان سریع تر برآمده شده و سرعت بزرگ شدن آن حتی نسبت به بارداری اول بیشتر خواهد بود که زودتر از قبل ظاهر شکم بزرگ شده را در شما ایجاد می کند.
• بارداری عضلات شکمتان را منقبض کرده و می کشد و ضعیف می کند، در نتیجه در بارداری دوم شکمتان نمی تواند به خوبی از نوزاد محفاظت کند که باعث جابه جایی نوزاد به بخش پایینی شکمتان می شود، ممکن است فکر کنید که این حالت خوب نیست اما قرار گرفتن نوزاد در بخش پایینی به این معنی است که فشار کمتری برای تنفس و غذا خوردن در مقایسه به بارداری اول به شما وارد می شود. با این وجود مشکلی که در زمان قرار گرفتن نوزاد در بخش پایینی شکمتان برخورد خواهید کرد، نیاز فوری به ادرار کردن است که نسبت به بارداری قبلتان بیشتر به چشم می آید. همچنین فشار بیشتری را روی ناحیه لگنی و مثانه تان تجربه خواهید کرد که می تواند منجر به انواع ناراحتی های لگنی شود. حمل نوزاد در قسمت پایینی شکم فشار بیشتری را نیز به کمرتان وارد می کند که منجر به درد کمر شده و گاهی اوقات ایستادن را با مشکل مواجه کند.

bxs5

برای مراقبت های اضافی در دوران بارداری دوم توصیه های زیر را در پیش بگیرید.
• برای کنترل افزایش وزن در بارداری ، اشتهایتان را تحت کنترل داشته باشید و به خوردن ناسالم روی نیاورید، غذاهای سالم خورده و تا جایی که می توانید غذاهای خانگی مصرف کنید.
• زمانی که پزشکتان به شما اجازه ورزش در دوران بارداری را می دهد، اگر احساس خستگی می کنید با پیاده روی سریع و مفرح ادامه دهید.
سعی کنید به پهلوی چپتان دراز بکشید و برای افزایش حمایت و راحتی بالشتی بین پاهایتان قرار دهید.
تفاوت روند افزایش وزن در بارداری دوم نسبت به افزایش وزن بارداری اول طبیعی است، اگر نگران هستید برای رد کردن هر نوع مشکل بهداشتی با پزشک تان صحبت کنید.

.

منبع : mamanam.com