آکاایران: در چرا در دوران بارداری افسرده می شوم؟ (بخش اول) علل ابتلا به افسردگی بارداری بررسی شد ، در ادامه می خوانید...

برخی از علائم زیر در دوران بارداری زنان سالم هم طبیعی اند، مانند خستگی مفرط و مشکل در به خواب رفتن. اما وقتی با احساس غم و ناامیدی ترکیب می شود یا در توانایی شما برای عملکرد طبیعی اختلال ایجاد می کند، احتمالا پای افسردگی در دوران بارداری در میان است.
اگر در انجام مسئولیت های روزانه خود به مشکل برخورده اید یا افکاری با زمینه آسیب زدن به خود دارید، با پزشک خود تماس بگیرید و از او بخواهید شما را به یک مشاور ارجاع دهد، مراجعه به یک روانپزشک یا درمانگر نشانه ضعف نیست، برعکس، نشان دهنده این است که شما هر اقدامی را که برای سلامتی و امنیت نوزادتان و نیز خودتان لازم باشد، انجام می دهید. اگر 3 مورد از هریک از علائم زیر را به مدت 2 هفته یا بیشتر داشته اید، مسئله را با همسر خود در میان بگذارید تا اگر لازم باشد شما را نزد یک پزشک ببرد.

علائم افسردگی در دوران بارداری :

• احساس اینکه دیگر هیچ چیز برایتان لذت بخش و جالب نیست
• احساس ناراحتی یا خلا هر روز و در بیشتر اوقات روز
• دشواری تمرکز در دوران بارداری
• زودرنجی و تهییج پذیری بیش از حد و گریه زیاد در دوران بارداری
• مشکل در به خواب رفتن، یا زیاد خوابیدن
• خستگی مفرط ویا پایان ناپذیر
• تمایل به خوردن زیاد، یا اصلا نخوردن
• احساس گناه بیجا و احساس بی ارزشی و ناامیدی در دوران بارداری
در نهایت نوسانات خلقی با چرخه ای متناوبی از افسردگی و روحیه خیلی بالا (که شامل فعالیت زیاد، نیاز کم به خواب یا غذا، سبقت افکار از یکدیگر، رفتار اجتماعی نامناسب یا قضاوت نامناسب می شود) که نشانه هایی از حالتی به نام اختلال دوقطبی است که باید مورد توجه آنی قرار گیرد، اگر چنین علائمی دارید این مسئله را با همسر خود در میان بگذارید.

علائم اضطراب و افسردگی در دوران بارداری کدامند؟

اگر هر روز عصبی و بیش از حد هیجانی هستید، یا هریک از علائم زیر رادارید، در مورد رفتن نزد یک روانشناس با پزشک خود مشورت کنید.

• حملات اضطرابی در دوران بارداری : این حالت فاقد هیچ مقدمه ای عارض می شود و همراه با تپش قلب، هجوم هیجانات یا غش کردن، عرق کردن دست و تنگی نفس همراه است و یا تصور اینکه دچار حمله قلبی شده اید یا در شرف مرگ هستید.

نگرانی دائمی و تکرار شونده درباره سلامت کودکتان یا احساس دائمی اینکه امر وحشتناکی در حال وقوع است.

چطور می توان جلوی اضطراب و افسردگی در دوران بارداری را گرفت؟

اضطراب و افسردگی در دوران بارداری، حالت های بیوشیمیایی هستند که اگر مستعد آنها باشید احتمالا نتوانید از مبتلا شدن به آن جلوگیری کنید، اما مراقبت شما از احساساتتان کمک می کند علائم خود را کاهش دهید و روحیه تان را خوب نگه دارید.

• در دوران بارداری سخت نگیرید:

اصرار نداشته باشید که قبل از تولد فرزندتان همه چیز را رو به راه کنید، شاید چنین تصور کنید که باید مقدمات زایمان را فراهم کنید، همه خانه را تمیز کنید، یا قبل از رفتن به مرخصی زایمان هرچه بیشتر کار کنید، اما این درست نیست. خودتان را در اولویت لیست کارهایتان قرار دهید، بعد از تولد کودک هرگز به این اندازه برای خودتان وقت نخواهید داشت، کتابی بخوانید، صبحانه را در تخت خواب صرف کنید یا به یک پیاده روی آرام در محله های اطراف بروید، کاری را انجام دهید که به شما احساس خوبی می دهد، مراقبت شما از خودتان یک قسمت ضروری مراقبت از نوزادتان است.

• در دوران بارداری ارتباط خود را با همسرتان بهبود بخشید:

اطمینان حاصل کنید که وقت کافی با همسرتان می گذرانید و ارتباطتان را با او تقویت می کنید، اگر می توانید باهم به سفر بروید، هرکاری که از دستتان برمی آید برای قوی تر کردن رابطه تان انجام دهید، تا وقتی فرزندتان به دنیا آمد رابطه ای قابل اعتماد بینتان باشد، رابطه خوب با همسر میتواند درمانگر افسردگی در دوران بارداری باشد.
• نگرانی هایی که درباره بارداریتان دارید را با همسرتان شریک شوید: ترس ها و نگرانی هایتان از آینده را بیرون بریزید و آنها را با همسر، دوستان و خانواده تان در میان بگذارید.

• استرس خود را مدیریت کنید:

اجازه ندهید نا امیدی به زندگی تان راه یابد، راه حل هایی برای مراقبت احساسی از خودتان بیابید، استراحت کنید، به قدر کافی بخوابید، ورزش کنید و خوب بخورید، اگر احساس کنید که اضطراب بر شما غلبه می کند در یک کلاس یوگای بارداری شرکت کنید و یا تمرین های مدیتیشن انجام دهید.

 افسردگی بارداری

برای جلوگیری از ابتلا به افسردگی بعد از زایمان چه کار باید کرد؟

نیمی از زنانی که افسردگی در دوران بارداری را تجربه کرده اند، معمولا افسردگی پس از زایمان را نیز تجربه می کنند، اما اگر در دوره بارداری تحت درمان قرار بگیرید، احتمال ابتلای شما به افسردگی بعد از زایمان به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. در اینجا برخی از کارهای دیگری لیست شده که می توانید انجام دهید:
• از خودتان مراقب باشید تا کم کم به عادت تبدیل شود.
• طوری برنامه ریزی کنید که وقتی هم نوزادتان به دنیا آمد، وقتی برای استراحت خود داشته باشید.
• یک شبکه حمایتی برای خود تعبیه کنید (که متشکل باشد از دوستان، اعضای خانواده، همسرتان،پزشک مراقبتان، یا درمانگرتان) که پیش از تولد فرزندتان آماده حمایت از شما باشند.
• برای کارهای خانه، آشپزی و نظافت منزل یا مراقبت از کودک کمک بخواهید تا بعد از تولد نوزاد وقتی هم داشته باشید برای کارهایی که بیشتر به آنها نیاز دارید، مثل دوش گرفتن، چرت زدن، یا وقتی برای پیاده روی.

.

منبع : mamanam.com