آکاایران: آیا باردار هستید و سعی دارید انتخاب های بی خطری در سبک زندگیتان داشته باشید؟ آیا می خواهید بدانید که چطور احتیاط های خاصی را برای سلامت نگه داشتن خود و نوزادتان در پیش بگیرید؟ آیا به خصوص در مورد بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری نگران هستید؟
اگر باردار هستید و نمی دانید که می توانید از پله ها در این زمان استفاده کنید یا نه، این مطلب را بخوانید و همه چیز درباره بالا رفتن از پله در دوران بارداری را فرا بگیرید.

آیا بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری بی خطر است؟

بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری خطرناک نیست به شرطی که احتیاط های اولیه را رعایت کنید، یکی از ترس های بزرگی که می تواند در نتیجه بالا رفتن از پله ها رخ دهد افتادن یا لیز خوردن است.
افتادن از پله ها در مراحل اولیه بارداری می تواند منجر به سقط شود در حالی که در مراحل پایانی بارداری این اتفاق می تواند زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد. در طی مراحل اولیه خطر افتادن از پله ها کمتر است چرا که بدنتان هنوز تعادل و مرکز ثقل قبلی را دارد. وقتی که بارداری تان بیشتر جلو رفت، مرکز ثقل بدنتان شروع به تغییر می کند که خطر افتادن را بیشتر از قبل می کند.

بالا رفتن از پله ها در مراحل اولیه بارداری چه زمانی محدودیت دارد؟

در سه ماهه اول بارداری بالا رفتن از پله ها برای شما بی خطر است، مگر آن که پزشکتان خلاف آن را به شما توصیه کند. در زیر تعدادی از نشانه هایی وجود دارند که تلاش می کنند که باید از استفاده از پله ها اجتناب کنید:
• اگر در سه ماهه اول خونریزی داشته اید.
• ریسک سقط در شما زیاد است، گرفتگی عضلات شکمی دارید یا سطح هورمون های تان افت کرده است.
• پزشکتان بارداری را برای شما پرخطر تشخیص داده یا اگر دیابت یا هر نوع بیماری خود ایمن دارید.
• اگر در گذشته سقط داشته اید.
• اگر بیش از ۳۵ سال سن دارید.
• در مواردی که از سرگیجه و بی حالی شدید رنج می برید.
• اگر چندقلو، دوقلو، سه قلو یا بیشتر باردارید.
• اگر فشار خونتان بیشتر یا کمتر از آن چیزی است که پزشک تان توصیه کرده است.
• در موردی که استراحت مطلق به شما توصیه شده است.

آکاایران: بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری بی خطر است؟

استفاده از پله ها در مراحل پایانی بارداری چه زمانی محدودیت دارد؟

وقتی به سه ماهه دوم و سوم بارداری رسیدید مرکز ثقل بارداری تان جابه جا می شود. از موارد احتیاطی که در بالا آورده شد در این مورد هم استفاده کنید و اگر دچار هر کدام از وضعیت هایی که ذکر شد، هستید از بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری خودداری کنید.

توصیه های احتیاطی ابتدایی هنگام بالارفتن از پله ها در دوران بارداری:

چه در مراحل ابتدایی بارداری و چه در انتهای آن قرار دارید اهمیت دارد که یکسری توصیه های ایمنی مشخص که سلامتیتان را تضمین می کنند در پیش بگیرید. با رعایت آن ها احساس سلامت و متناسب بودن خواهید کرد و جای نگرانی وجود نخواهد داشت. اما اهمیت دارد که همچنان به احتیاط های ایمنی ادامه داده و از استفاده از پله ها در مواقع احساس کوچک ترین ناراحتی اجتناب کنید. سعی کنید تمهیدات ایمنی اولیه در هنگام بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری را رعایت کنید:
۱-همیشه از نرده ها چه در زمان بالارفتن یا در زمان پایین آمدن از آن ها استفاده کنید، در مواردی که باید چیزی را همراه خودتان در هنگام بالا رفتن از پله ها حمل کنید، مطمئن شوید که حداقل یکی از دست های تان آزاد است و می توانید به راحتی نرده ها را داشته باشید.
۲-پله ها باید نور مناسب دارا باشند، همیشه قبل از بالا رفتن از پله ها یا پایین آمدن ار آن لامپ ها را روشن کنید. این کار به شما کمک می کند که پله ها را با دقت ببینید و قدمی اضافه برنخواهید داشت، در مواردی که به هیچ نوعی از لامپ راه پله ها دسترسی ندارید از آسانسور دارید از آن استفاده کنید.
۳-در مواردی که پله ها فرش شده است مراقب باشید که لیز نخورید و نیفتید.
۴-همیشه موقع بالارفتن یا پایین آمدن از پله ها آرام روی پله ها قدم بردارید. برای بالارفتن یا پایین آمدن از پله ها عجله نکنید.
۵-در موردی که لیز خورده و روی پله ها افتاده اید فورا با پزشکتان تماس بگیرید.
برای دانستن این که بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری برایتان بی خطر است، با پزشکتان صحبت کنید.

.

منبع : mamanam.com