آکاایران:  

عمده ترین دلایل خونریزی در بارداری

اینکه آیا خونریزی در دوران بارداری طبیعی است یا نه در علل خونریزی در بارداری را بدانید (بخش اول) توضیح داده شد، متاسفانه خونریزی در بارداری خصوصا در ماههای اول، می تواند نشانه ای از سقط جنین یا بارداری خارج رحمی باشد، در هر دو مورد درد شکمی یا لگنی و اسپاسم های شکمی نیز خواهید داشت.
در سه ماهه دوم و سوم، خونریزی لکه ای یا هر نوع خونریزی در بارداری می تواند نشانه ای از مشکلات جدی همانند پلاسنتا پرویا (قرار گرفتن جفت روی ورودی کردن رحم)، قطع جفت (که در آن جفت از رحم جدا می شود)، سقط دیرهنگام (بین هفته ۱۳ و نیمه بارداری) یا زایمان زودرس (که می تواند بین نیمه بارداری و هفته ۳۷ اتفاق بیفتد) باشد. حتی در سه ماهه اول خونریزی در بارداری می تواند نشانه ای از مشکلات زمینه ای در جفت باشد، تحقیقات رابطه ای را بین خونریزی در ابتدای بارداری و احتمال بیشتر ایجاد مشکلات جدی در ادامه بارداری همانند زایمان زودرس یا قطع جفت خصوصا اگر خونریزی شدید باشد، نشان می دهد.
اگر در هنگام آماده سازی بدن برای زایمان اتساع گردن رحم شروع شود، ممکم است ترشح موکوسی داشته باشید، ممکن است این موکوس به خون آغشته شود که به همین خاطر است که به آن منظره خون آلود هم می گویند.
سقط زودرس معمولا زمانی اتفاق می افتد که جنین به طور کامل رشد نکند و خونریزی به تدریج شدیدتر شود، سقط زودرس رویدادی آزار دهنده اما بسیار معمول است، بعضی از زنان حتی قبل از این که متوجه بارداری شوند سقط در آن ها اتفاق می افتد و آن را به عنوان عادت ماهیانه در نظر می گیرند.
بارداری خارج از رحم زمانی رخ می دهد که تخم های بارور خارج از رحم جایگزین شوند (مثلا مجاری تخم بر)، در این حالت خونریزی در بارداری ادامه یافته و ظاهری تیره و آبکی پیدا می کند، بارداری خارج رحم می تواند شدیدا شما را بیمار کند بنابراین باید هرچه زودتر برداشت شود.
علت غیرمعمول تر خونریزی در بارداری، بارداری مولار است که از هر ۷۰۰ بارداری فقط در یک مورد ممکن است مشاهده شود، این حالت در صورتی اتفاق خواهد افتاد که جنین نتواند به طور کامل رشد کند اما برخی از سلول های جفت به رشد و تکثیر ادامه می دهند، بارداری مولار هم باید هر چه زودتر برداشت شود.
همچنین امکان دارد فشار آمدن به شکم مثلا در زمان زمین خوردن و افتادن خونریزی را به دنبال داشته باشد.

اگر متوجه خونریزی در بارداری شدم چه کاری باید انجام دهم؟

حتی اگر خونریزی بالاخره متوقف شود با پزشک، ماما یا بیمارستان تان تماس بگیرید، نیاز است که برای معاینات بیشتر به بیمارستان بروید.
پزشک با ملایمت درون واژن را معاینه کرده یا ممکن است اسکن سونوگرافی را برایتان در نظر بگیرد، سونوگرافی می تواند احتمال بارداری خارج رحمی و سلامت نوزادتان را بررسی کند.
ممکن است پزشکتان بخواهد چند آزمایش معمول انجام دهد، آزمایش خون و ادرار می تواند میزان هورمون های بارداری را بررسی کند، آزمایشی هم برای تعیین گروه خونی و نوع آنتی ژن رزوس (مثبت یا منفی) ممکن است انجام شود.

هنگام خونریزی در بارداری آیا جنین ایمن خواهد بود؟

احتمالا نوزادتان خوب بوده و خطری او را تهدید نمی کند چرا که خونریزی لکه ای یا خفیف اغلب بی خطر است، بسیاری از بارداری ها برخلاف مشکلات ناشی از خونریزی اولیه ادامه می یابند.
اگر خونریزی در بارداری نشانه ای از سقط باشد دچار اسپاسم های شکمی هم خواهید شد و خونریزی معمولا با گذشت زمان شدیدتر می شود، خونریزی لکه ای یا خفیف به صورت خود به خود قطع می شود. به نظر می رسد حدود نیمی از مادرانی که به دلیل خونریزی اولیه خواستار مداخله پزشکی بودند به بارداری ادامه دادند.
خونریزی در بارداری اگر به صورت لکه ای یا هر نوع خونریزی دیگر باشد حتی اگر متوقف شده برای اطمینان از این که هیچ علامت دیگری که نشان دهنده یک مشکل باشد موجود نباشد، با ماما یا پزشکتان صحبت کنید.
سعی کنید مثبت اندیش باشید، خونریزی لکه ای یا خفیف نمی تواند به یک مشکل نگران کننده در بارداریتان تبدیل شود و شما خیلی زود این مشکل را پشت سر خواهید گذاشت.

.

منبع : mamanam.com