آکاایران: اغلب خانم های باردار با رسیدن به سه ماهه آخر سفر بارداری خود خوشحال می شوند، اما در این دوران، بدن به دنبال راه حل هایی برای مقابله با مجموعه ای از تغییراتی که داخل بدن شما اتفاق می افتد، است. اگرچه شما هیچ کدام از علائم را به صورت واضح تجربه نمی کنید، اما ممکن است خواب در دوران بارداری به خصوص در سه ماه آخر برای شما سخت شده باشد، مخصوصا اگر شما برای اولین بار مادر می شوید. شما ممکن است کنجکاو شوید که اطلاعاتی در مورد حالت های خواب در دوران بارداری به خصوص در سه ماه آخر ،که در واقع بسیار مهم هم است، به دست آورید، عمدتا در این سه ماه، معده شما هم به دلیل رشد جنین دچار مشکل می شود. در این مقاله موقعیت های دقیق خواب که می تواند به شما کمک کند به راحتی بخوابید و اطمینان داشته باشید که جنین در حالت امن قرار دارد، بررسی می شود.

bxs1

اعتقاد بر این است که خواب در دوران بارداری و در تمامی ماه ها، به سمت چپ باشد، این روش خوابیدن اجازه می دهد تا خون و مواد مغذی به طور کامل به جنین شما برسد، همچنین، این موقعیت خواب برای جلوگیری از احساس ها و علائم نامطلوب دوران بارداری مفید است. خوابیدن به پشت موجب حالت تهوع و بیماری صبحگاهی شده و همچنین در رسیدن خون و مواد مغذی به جنین تاثیر می گذارد. خوابیدن روی شکم هم در دوران بارداری ممکن نخواهد بود.
اگر شما عادت ندارید روی سمت چپ خود بخوابید، بهتر است قبل از دوران بارداری برای جلوگیری از ناراحتی های حاملگی شروع به تمرین بکنید.

آکاایران: نکاتی برای راحتی خواب در دوران بارداری

bxs2

بدیهی است که شایع ترین نگرانی درمورد خواب در طول سه ماهه سوم بارداری برآمدگی جنین در شکم است، که احتمالا بیش از حد بزرگ شده و اجازه نمی دهد تا شما خواب راحتی داشته باشید. علاوه بر این، درست مثل روزهای اول دوران بارداری خود، در طول سه ماهه سوم بارداری هم مادر نیاز دارد که در فاصله زمانی کمی مثانه خود را خالی کند، زیرا جنین در حال رشد با فشار بر روی مثانه موجب کاهش ظرفیت آن می شود، لذا این امر خود دلیلی بر اختلال خواب در دوران بارداری است.

ناراحتی های شبانه در طول سه ماهه سوم بارداری :

• گرفتگی عضلات پا
• رویاهای خیلی روشن
خروپف کردن
• پشت درد
• سندرم ناآرامی ساق پا
• خارش
• سوزش معده
• حرکات جنین در شکم مادر

bxs3

در حالی که علائم ذکر شده در بالا موقتی هستند و شما تنها برای سه ماهه آخر دوران بارداری خود از آن ها رنج می برید، اما می تواند با بسیاری از آن ها مقابله کرده و خواب شبانه خوبی داشته باشید، دنبال کردن نکات ساده برای جلوگیری از ناراحتی های خواب شبانه در سه ماهه سوم دوران بارداری مفید خواهد بود:
1. برای راحتی خواب در دوران بارداری از بالش و تشکی استفاده کنید که موقع خواب احساس راحتی و آرامش به شما می دهد، در صورت امکان، یک بالش مخصوص دوران بارداری منحنی که در فروشگاه های پیشرو زنان و زایمان در دسترس است، خریداری کنید.
2. سعی کنید به طرفین خوابیده و بالشی بین پاها و پشت سر خود برای راحتی قرار دهید.
3. برای اینکه خواب در دوران بارداری برای شما لذت بخش باشد ، از لباس بارداری شل و راحت استفاده کرده و از پوشیدن لباس های تنگ در هنگام خواب در دوران بارداری خودداری کنید. توصیه می شود که از پارچه های پنبه ای که تنفس را برای شما بهتر کرده و احساس بهتری موقع خواب به شما و جنین می دهند، استفاده کنید.

 خواب در بارداری

4. هنگام خواب در دوران بارداری به خصوص در سه ماه آخر، روی تخت راحت دراز بکشید و یا روی یک صندلی یا مبل راحت چرت بزنید.
5. در دوران بارداری ، مواد غذایی سبک در وعده شام استفاده کنید، از غذاهای ادویه دار که سوزش معده را معمولا در طول شب تشدید می کنند، اجتناب کنید.
6. سعی کنید در طول دوران بارداری برخی از تمرینات سبک ورزشی را تحت نظارت یک مربی انجام دهید، این کار به شما آرامش داده و باعث رسیدن اکسیژن کافی به بدن شده و موجب می شود که بهتر بخوابید.
7. در حدود 15 دقیقه قبل از وارد شدن به تخت خواب، سعی کنید ذهن خود را آرام کنید. داشتن افکار مثبت به راحتی خواب در دوران بارداری به شما کمک می کند.
امیدواریم که با دانستن این نکات، همه شک و تردید شما در مورد مواضع خواب در طول سه ماهه سوم دوران بارداری رفع شود، در صورت داشتن مشکلات دیگری، بهتر است با دکتر خود مشورت کنید.

.

منبع : mamanam.com