آکاایران: از این که برای با دوم حامله شده اید، به شما تبریک می گوییم! همانطور که می دانید زمان مناسب برای بارداری دوم زنان، 2 سالگی فرزند اول آن ها است. پس، این انتخاب درست شما هم قابل تقدیر می باشد! اما، آیا بغل کردن کودک نوپا برای زنان حامله خطرناک است؟ آیا بغل کردن کودک نوپا عوارض منفی بر روی جنین داخل رحم این مادران می گذارد؟ حتما می گویید که راه بسیار آسان برای جلوگیری از این فاجعه، بلند نکردن اشیا سنگین، به خصوص کودک نوپا و دو ساله است، اما اصلی ترین موضوع انجام درست این کار است!
در ادامه این مقاله، در مورد این که حمل کودک نوپا تا چه حد می تواند برای زنان باردار امن باشد، سخن خواهیم گفت. همچنین، در مورد عوامل خطرساز این کار و این که چه اقداماتی را باید انجام دهیم، صحبت شده است. پس، مقاله زیر را با دقت بخوانید تا همه چیز را در مورد حمل کودک نوپا در دوران بارداری خود و این که انجام چه کارهایی شما و فرزند اولتان را در این دوران حساس شاد نگه می دارد، بدانید.

آیا بغل کردن یک کودک نوپا برای مادران باردار امن است؟

بله! در صورتی که کودک نوپای شما وزنی کمتر از 30 پوند داشته باشد، در آغوش گرفتن او فقط در مراحل اولیه از دوران بارداری امن خواهد بود. در واقع، برای همه زنان باردار، بلند کردن و حمل اشیا تا 30 پوند خطری ندارد. از آن جایی که بسیاری از کودکان نوپا وزنی در حدود 30 پوند دارند، پس در آغوش گرفتن آن ها برای مادر حامله عارضه ای به دنبال نخواهد داشت. معمولا، تا ماه چهارم و یا پنجم از دوران حاملگی، بلند کردن و حمل کودکان نوپا کار راحت و امنی می باشد. اما فراموش نکنید هنگامی که یک زن حامله پا به سه ماهه سوم از دوران بارداری خود بگذارد، باید از بلند کردن اشیا سنگین و کودکان نوپا، به منظور اطمینان از ایمنی و سلامت خود و کودک داخل رحمش خودداری کند.

خطرات ناشی از حمل کودک نوپا توسط زنان باردار:

همیشه یادتان باشد که حتی اگر بغل کردن کودک نوپا در فاز اول از دوران بارداری هم برای شما امن باشد، برخی عوامل خطرزا وجود دارد که ممکن است سلامت خود شما و جنین داخل رحمتان را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه این مقاله، لیست برخی از عواملی را که حمل کودک نوپا را برای زنان باردار منع کرده است، بیان نموده ایم. مهم ترین این عوامل عبارتند از:

1. خطر بروز التهاب مفاصل و ایجاد درد در بدن زنان باردار:

همانطور که می دانید هنگامی که زنی حامله می شود، تولید ریلاکسین در بدن او تا ده برابر سطح نرمال افزایش می یابد. ریلاکسین نیز به عنوان یک هورمون شل کننده مفاصل زنان باردار محسوب شده و ممکن است مفاصل فرد باردار را تحت فشار قرار دهد، که در نتیجه، مادر باردار دچار التهاب و درد شدید مفاصل خواهد شد. بنابراین، فراموش نکنید که بغل کردن کودک نوپا در دوران بارداری زنان خطر ابتلا به درد و التهاب مفاصل را به شدت  افزایش می دهد. درد ایجاد شده در مفاصل زنان باردار هم بسیار ناراحت کننده بوده و برای سلامت خود مادر و جنین داخل رحم او بسیار ناامن خواهد بود.

2. افزایش خطر افتادن زنان حامله با بغل کردن کودک نوپای خود:

به دلیل این که در دوران بارداری، حجم شکم زنان افزایش قابل توجهی می یابد، در نتیجه مرکز ثقل بدن این افراد از گرانش خارج شده و تغییر خواهد یافت. بروز تغییر در مرکز گرانش بدن زنان باردار هم فشار زیادی را بر ناحیه پایین کمر این افراد اعمال نموده و بدن آن ها را از حالت طبیعی خود خارج می کند. به همین علت، هنگامی که زنی حامله می شود، باید سعی کند تا اشیای سنگین را از روی زمین برندارد، زیرا این تغییر ناگهانی باعث می شود تا خطر افتادن او بیشتر شده و آسیب جدی به سلامت خود مادر و جنین داخل رحم او وارد شوند. بنابراین، این افراد باید تا آنجا که امکان دارد از حمل کودک نوپای خود در دوران بارداری امتناع کنند، تا خطرات ناشی از سقوط و آسیب دیدن جنین داخل رحم خود را به حداقل برسانند.

3. افزایش خطر خونریزی و سقط جنین داخل رحم زنان باردار با حمل اشیای سنگین و بغل کردن کودکان نوپا:

به یاد داشته باشید که حمل اشیای سنگین و کودکان نوپا توسط زنان باردار فشار بیش از حدی را بر روی پشت و ستون فقرات این افراد وارد نموده و خطر سقوط آن ها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. این حالت هم ممکن است به نوزاد متولد نشده مادران باردار صدمه شدیدی وارد نموده و سلامت او را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این موارد، افتادن زنان  در دوران بارداری می تواند منجر به خونریزی کردن بدن آن ها شود، که اگر این خونریزی هم به طور مداوم ادامه یابد، باعث بروز عوارض جبران ناپذیری مانند سقط جنین خواهد شد. بنابراین، تا آنجا که ممکن است زنان حامله باید از حمل کودک نوپای خود اجتناب کنند، تا در معرض خطر قرار نگیرند.

آکاایران: آیا بغل کردن کودک نوپا برای زنان باردار امن است؟

روش های امن برای حمل کودک نوپا توسط مادران باردار:

همانطور که گفته شد حمل کودکان نوپا در مراحل اولیه از دوران بارداری نمی تواند برای مادر و جنین داخل او رحم خطری ایجاد کند. با این حال، این افراد باید برای تامین امنیت خود و فرزندشان به دنبال انجام اقدامات ایمنی مختلف باشند. در واقع، استفاده از روش های درست برای بلند کردن اشیای سنگین از روی زمین می تواند خطر سقوط زنان باردار را به شدت کاهش داده و از صدمه رسیدن به مادر باردار و جنین داخل رحم او جلوگیری کند. در ادامه این مقاله، برخی از تکنیک های امن برای حمل کودک نوپا در دوران بارداری بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از:

•    زنان حامله باید سعی کنند تا قبل از برداشتن کودک نوپای خود از روی زمین، ابتدا بر روی زانوهای خود نشسته و سپس کودک خود را بردارند.
•    نشستن درست بر روی زانوها و صاف نگه داشتن پشت بدن در هنگام بلند کردن کودک نوپا هم برای همه زنان باردار بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل، شما هم همیشه سعی کنید تا از پاهای خود برای پشتیبانی از بدن و بلند کردن بچه کوچکتان استفاده نمایید.
•    از انجام حرکات ناگهانی و جنب وجوش بی مورد خود و کودکتان در حال بلند کردن او به شدت اجتناب کنید، چون حرکات تشنجی ناگهانی خطر افتادن زنان باردار را به شدت افزایش می دهد.
در نهایت،   فراموش نکنید که اگر انجام حرکت برای برداشتن کودک نوپا از روی زمین به آرامی صورت گیرد، باعث افزایش جریان خون در بدن زن حامله شده و از بروز احساس سبکی سر و یا سرگیجه در بدن او جلوگیری خواهد کرد، چون همانطور که قبلا هم گفته شد ایستادن و نشستن ناگهانی زنان در دوران بارداری، تعادل آن ها را به هم زده و سبب بروز عوارض جبران ناپذیری در بدن مادر و جنین داخل رحم او خواهد شد.

خواندن 6 تفاوت عمده بارداری دوم و اول مادر به شما مادر عزیز توصیه میشود.

.

منبع : mamanam.com