آکاایران: آیا این طبیعی است که کنار آمدن با مساله سقط جنین برایم دشوار است؟

بله، این کاملا طبیعی است، هر شرایطی که داشته باشید از سقط جنین می تواند بسیار سخت باشد، برای شریک زندگیتان نیز هضم این قضیه سخت خواهد بود.
شما برای از دست دادن فرزند آینده تان و آینده متصور خودتان به عنوان مادر شدیدا متاثر خواهید شد، ممکن است از جنسیت فرزندتان مطلع نباشید یا تازه شروع به انتخاب اسم برای نوزادتان کرده اید، سقط جنین مخصوصا زمانی سخت تر خواهد بود که افراد دور و برتان این حالت شما را درک نکنند. ممکن است احساس به هم ریختگی احساسی و فیزیکی داشته باشید چرا که ناراحتی شدید می تواند به طرق مختلفی روی ذهن و بدنتان اثر بگذارد.

هنگام سقط جنین ،ممکن است یکی یا هر دو احساسات زیر را داشته باشید:

احساس گناه: سعی کنید این مطلب را به خاطر بسپارید که بسیاری از اتفاقات همچون سقط جنین فاقد دلیل اتفاق می افتند ، بسیار بعید است که به خاطر کارهایی که انجام داده اید یا نداده اید این اتفاق افتاده باشد.
احساس خشم: این احساس گاها در برخورد با دوستان و سایر اعضای خانواده که باردار هستند یا بچه دارند بروز می کند.
غم شدید: به نظر می رسد این همه برنامه ای که ریخته اید با یک اتفاق ناگهانی و سقط جنینتان از شما گرفته شده است.
احساس گیجی: ممکن است ناامیدانه به دنبال پاسخ سوال هایتان باشید، متاسفانه برای بسیاری از سقط جنین ها دلیلی موجود نیست.
عصبانیت خارج از کنترل: ناراحتی شدید می تواند همانند خشم احساس شود، ممکن است بسیار عصبی باشید، احساس تهوع و یا مشکل معده داشته باشید، ممکن است چیزی نخورید، سقط جنین می تواند این حالات را در پی داشته باشد.
احساس شوک و بهت: تمرکز کردن روی کارها برایتان سخت می شود و گوشه گیر می شوید.
احساس خستگی: ممکن است احساس خستگی داشته باشید و نتوانید بخوابید، یا می خواهید فقط بخوابید.

بهترین برخورد با مسئله سقط جنین

به خودتان اجازه دهید که همه چیز را احساس کنید، تجربه هر کسی از سقط جنین متفاوت است و هیچ عکس العمل درست و اشتباهی موجود نیست.
اگر از قبل به دیگران درباره بارداری تان گفته اید، احتمالا از دادن این خبر بد به آن ها وحشت دارید، بعضی وقت ها کنترل عصبی بودن بسیار مشکل است.
حتی اگر از نظر فیزیکی خوب هستید بهتر است که سر کار نروید، پزشکتان گواهی نوشته تا به کارفرما ارائه دهید، اگر فرزندان دیگری دارید که باید از آن ها مراقبت کنید از دیگران کمک بگیرید.
ارتباط برقرار کردن برای شما و همسرتان سخت می شود چرا که بیشتر وقتتان را صرف آن خواهید کرد که متوجه شوید چه اتفاقی افتاده است، سعی کنید ساعتی را برای ابراز ناراحتی در نظر بگیرید، برای هر کدام از شما طبیعی است از صحبت کردن در مورد اشتباهاتتان نگران باشید اما به صحبت کردن با یکدیگر درباره احساس تان ادامه دهید.
درد داغ دیدگی به شما احساس انزوا و تنهایی می دهد، علاوه بر صحبت با شریک زندگیتان می توانید تجربیاتتان را پیرامون سقط جنین با سایر افراد قسمت کنید، این کار برای بسیاری کمک کننده بوده اما برای برخی بسیار دردناک بوده است.
هیچ پایانی برای غم از دست دادن موجود نیست و ممکن است بسیار بیشتر از آن چه که شما یا دیگران فکر می کنید طول بکشد، بسیاری از خانواده های داغدیده به فرزندی که با سقط جنین از دست داده احساس وابستگی می کنند و با ابراز ناراحتی احساس آرامش می کنند.
حتی اگر زمانی فکر کردید که بر غم از دست دادن فرزندتان غلبه کرده اید، ممکن است این احساسات دوباره بازگردند، فرا رسیدن زمانی که قرار بود فرزندتان متولد شود یا سالگرد از دست دادن فرزندتان ممکن است احساساتی قوی در شما و همسرتان ایجاد کند، این واکنش ها کاملا طبیعی است.

کنار آمدن با سقط جنین   - آکاسقط جنین

آیا سقط جنین روی باردای های بعدی تاثیر خواهد گذاشت؟

خبر خوب، احتمال اینکه سقط جنین ، در بارداری های بعدی تاثیر بگذارد، کم است، احتمال این که بارداری طبیعی داشته باشید بسیار بالاتر خواهد بود.
سقط جنین معمولا یکبار اتفاق می افتد، بنابراین داشتن یک تجربه سقط ضرورتا به این معنی نیست که برای بارداری های بعدی با مشکل مواجه خواهید بود، با این حال ریسک سقط جنین با افزایش سن افزایش می یابد.
شانس شما برای یک بارداری موفق در دفعات بعدی حتی اگر سه یا تعداد بیشتری سقط جنین پشت سر هم داشته اید، ممکن است خوب باشد. یک سوم از زنانی که بعد از سقط مجدد نتایج آزمایش طبیعی داشتند، نوزاد سالمی را به دنیا آوردند.
بسته به این که چه احساسی دارید، اولین ملاقات تان با پزشک بعد از سقط فرصتی برای صحبت درباره بارداری بعدی است، ممکن است سوالاتی درباره این که آیا بارداری نوین تحت تاثیر سقط قبلی قرار می گیرد داشته باشید که زمان خوبی برای پرسش و اطمینان از آن خواهد بود.

.

منبع : mamanam.com