آکاایران: آیا شما هم با مشکل گزیده شدن توسط حشرات روبرو شده اید؟ آیا شما هم می خواهید راهی برای درمان التهاب حاصل از گزیده شدن توسط حشرات پیدا کنید، اما در مورد چگونگی استفاده از این روش ها و آسیب نرسیدن به جنین داخل رحم خود مطمئن نیستید؟ اگر جواب شما هم به سوالات بالا مثبت است، خواندن مقاله زیر را برای کسب اطلاعات در این مورد فراموش نکنید. در ابتدا، لازم است   به یاد داشته باشید که همه زنان باردار در معرض خطر گزش حشرات قرار دارند، چون درجه حرارت بدن این افراد به طور متوسط افزایش یافته و آن ها را در مقایسه با افراد عادی، برای حشرات گزنده جذاب می کند. خواندن مقاله زیر به شما مادران باردار کمک خواهد کرد تا بدانید که چگونه می توان محل نیش حشرات را در بدن خود به راحتی درمان کنید.

علل گزیده شدن بدن زنان باردار توسط حشرات:

تعدادی زیادی از حشرات وجود دارند که بیشتر، زنان باردار را مورد هدف قرار داده و نیش می زنند. البته، بالا بودن درجه حرارت بدن زنان باردار هم دلیل اصلی جذب حشرات است. در ادامه این مقاله، نام برخی از حشراتی که ممکن است زنان باردار را نیش بزنند، ارائه شده است. شایع ترین این حشرات عبارتند از:

•    پشه ها
•    زنبورهای وحشی
•    زنبورهای عسل
•    مورچه های آتشین
•    پشه و مگس های اسب و مگس های گوزن
•    انبرها
•    ساس ها

نشانه های محل گزش حشرات در بدن زنان باردار:

به یاد داشته باشید که علائم گزش حشرات در دوران بارداری زنان مختلف، متفاوت بوده و می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در ادامه این مقاله، به لیستی از نشانه های نیش حشرات در بدن زنان حامله اشاره شده است، که عبارتند از:

•    بروز حالت قرمزی پوست در محل گزیده شده بدن زنان باردار توسط حشرات
•    بروز حالت تورم در یک منطقه خاص و یا گسترش آن در سراسر بدن مادران باردار
•    ایجاد حالت خارش در محل گزیدگی از بدن زنان باردار
•    بی حس شدن منطقه گزیده شده از بدن زنان باردار توسط حشرات  
•    بالا رفتن درجه حرارت بدن زنان باردار در محل گزیده شده و یا در اطراف این منطقه
•    بروز تب در بدن زنان باردار گزیده  شده
•    گرفتگی عضله ناحیه گزیده شده از بدن زنان باردار
•    بروز مشکل در تنفس مادر باردار گزیده شده
•    بروز حالت تهوع و یا استفراغ در بدن مادر باردار گزیده شده
•    افزایش ضربان قلب فرد گزیده شده
•    از بین رفتن هوشیاری مادر باردار گزیده شده

روش تشخیص محل گزش حشرات در بدن زنان باردار:

به یاد داشته باشید که اگر هر یک از علائم بالا را در بدن خود مشاهده کردید، حتما برای جلوگیری از بروز هر گونه عارضه و یا تشدید علائم با یک دکتر متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. از آنجایی که همه علائم گزش حشرات در بدن زنان باردار کاملا آشکار است، بنابراین دکتر معالج شما بلافاصله می تواند علت را تشخیص داده و شروع به درمان بدنتان کند.

روش درمان محل گزش حشرات در بدن زنان باردار:

همانطور که می دانید اگر محل گزیده شده توسط حشرات در دوران بارداری زنان، به صورت زودهنگام و با روش مناسبی درمان شود، می تواند به کاهش علائم و اثرات گزش کمک زیادی بکند. برخی از روش های فوری برای درمان این اثرات عبارتند از:

1. استفاده از کیسه آب یخ:

زنان بارداری که دچار گزش حشرات می شوند، باید منطقه  نیش زده را با آب بشویند. البته، یادتان باشد که استفاده از یک کیسه یخ نیز برای کاهش تورم و درد این نواحی بسیار مفید خواهد بود. در واقع، این افراد باید سعی کنند تا از مالیدن و خاراندن پوست گزیده شده به شدت خودداری نمایند، چون این حالت نه تنها فایده ای برای مادران باردار نخواهد داشت، بلکه شرایط را بدتر از قبل هم خواهد کرد.

2. استفاده از کرم های ضدخارش:

به خاطر داشته باشید که زنان حامله می توانند برای رهایی از احساس خارش، از برخی کرم های ضدخارش هم استفاده کنند. اما، در چنین مواردی مشورت کردن با دکتر متخصص زنان و زایمان نباید فراموش شود، چون فقط او می تواند امنیت استفاده موضعی از کرم ها برای زنان باردار را مشخص  کند. همچنین، استفاده از این نوع کرم ها فقط در مقادیر تجویز شده برای زنان باردار توصیه می شود. یادتان باشد که مصرف موضعی ژل آلوئه ورا در چنین مواردی می تواند در به حداقل رساندن حالت تورم محل گزیده شده از بدن زنان باردار بسیار مفید باشد. با این حال، زنان حامله باید از مصرف طولانی مدت برخی کرم ها خودداری کنند، چون می تواند واکنش های آلرژیک حساسی را در بدن آن ها به وجود آورد. علاوه بر این موارد، اگر محل گزیده شده از بدن زنان باردار با درد و خارش زیاد همراه باشد، این افراد می توانند از داروی آنتی هیستامین هم برای درمان علایم شدید ناشی از گزش حشرات استفاده کنند. اما   قبل از مصرف هر دارویی از امنیت آن ها مطمئن شوید، زیرا استفاده از برخی داروها به نوزاد متولد نشده شما آسیب رسانده و عوارض جانبی زیادی را در بدن خود شما و فرزند داخل شکمتان به دنبال خواهد داشت.

3. کمک های اولیه و CPR در هنگام گزیده شدن زنان حامله توسط حشرات:

معمولا، در موارد شدیدتر گزیده شدن زنان حامله توسط حشرات، استفاده از کمک های اولیه لازم می باشد، چون  فقط امدادگران هستند که با روش درمان و وضعیت بدن زنان در دوران بارداری آشنا هستند. البته، در برخی موارد ممکن است بیمار دچار مشکلات تنفسی شده و به  احیاء قلبی ریوی (CPR) نیاز پیدا کند، که این کار فقط با توصیه دکتر متخصص زنان و زایمان و توسط خود او انجام می گیرد. به همین دلیل، درمان بیماران بارداری که توسط عنکبوت و عقرب دچار گزیدگی شده اند، در اورژانس و توسط پزشکان متخصص انجام می گیرد.

 درمان اثر نیش حشرات در دوران بارداری

روش های پیشگیری از گزیده شدن زنان حامله توسط حشرات:

به یاد داشته باشید که با انجام اقدامات پیشگیرانه خاص می توان زنان حامله را از گزش حشرات در طی کل دوران بارداری محافظت نمود. در ادامه این مقاله، لیستی از نکات مهم برای راهنمایی زنان جوان، جهت پیشگیری از گزش حشرات در دوران بارداری بیان شده است، که عبارتند از:

•    استفاده از پمادهای دافع حشرات در مناطقی از پوست که در معرض گزش حشرات قرار دارند، البته خانم های باردار در هنگام مصرف این نوع پمادها باید با دقت کامل به دستورالعمل های درج شده بر روی بسته عمل کنند.
•    غذاها و نوشیدنی هایی که زنبورها و حشرات دیگر را به خود جلب می کنند، باید در ظرف درب دار نگهداری شده و فقط در زمان خوردن و یا نوشیدن درب آن ها باز شود.
•    پوشیدن لباس های آستین بلند و شلوار برای زنان حامله بسیار مفید بوده و می تواند پوست بدن این افراد را از گزش حشرات محافظت کند.
•    علاوه بر این موارد، زنان باید در دوران بارداری خود از مصرف محصولات بهداشتی با بوی قوی مانند اسپری ها، صابون ها، شامپوها و عطرها به شدت اجتناب کنند، چون بوی آن ها می تواند حشرات را جذب کند.
•    در نهایت،   به خاطر داشته باشید که استفاده از از کمپینگ هایی که در نزدیکی آب ها مانند استخر، دریاچه ها و مرداب ها قرار دارند، برای زنان حامله (در طی کل دوران بارداری) ممنوع است.

برای درمان بیماری های پوستی در دوران بارداری خواندن مقاله جلوگیری و درمان بیماریهای پوست در دوران بارداری (بخش اول) و (بخش دوم) به شما پیشنهاد میشود.

.

منبع : mamanam.com