آکاایران: تشخیص مادر در دو هفتگی نوزاد

رحم شما یک محیط گرم و نرم بود پس زمان لازم است تا نوزاد شما با منظره ها، صداها، و شور و هیجان زندگی بیرون از بدن مادر، خودش را وفق دهد، ممکن است فعلاً چندان قادر نباشید زمانی که نوزاد اوقاتش را در حال تغییر وضعیت بین چندین حالت مختلف مانند خواب آلودگی ، هوشیاری فاقد تحرک و هوشیاری فعال می گذراند، به شخصیت او پی ببرید.
گریه کردن تنها روشی است که نوزاد بلد است تا از طریق آن ارتباط برقرار کند، ولی شما به عنوان پدر و مادر ،می توانید از طریق صدا و تماس دستتان با او ارتباط برقرار کنید. (او اکنون می تواند صدای شما را شناخته و از بقیّۀ صداها تشخیص دهد.)
نوزاد شما احتمالاً عاشق این است که نگهش دارید، نوازشش کنید، او را ببوسید، دستی به سر و رویش بکشید، ماساژش بدهید و او را همراه با خود ببرید، او حتی ممکن است زمانی که صدایتان را می شنود یا صورتتان را می بیند، صدای « آ» در بیاورد و مشتاق خواهد بود مادرش را در بین افراد زیاد پیدا کند.

آکاایران: مادر و نوزاد دو هفته بعد از زایمان

مادر و افسردگی بعد از زایمان

یک چیز بی معنی به نظر می رسد، زمانی که انتظار داشتید به عنوان مادر یک نوزاد بسیار خوشحال باشید، احساس ناراحتی، بغض، دمدمی مزاج بودن، یا زود رنجی می کنید. در واقع، دلایل بسیار خوبی وجود دارند که تلاش می کنند چرا حدود نصف مادران جوان این پدیدۀ معروف به غمزدگی بچه داری یا افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کنند.
طی هفته های اول که همراه با نوزادتان در خانه هستید، محرومیت از خواب، بهبودی از زایمان، ضرورت مراقبت از نوزاد تازه متولد شده، نداشتن تجربه کافی در رسیدگی به نوزاد و نداشتن کمک کافی می تواند بسیار تنش زا باشد. تغییرات شدید هورمونی که بعد از زایمان اتفاق می افتد نیز می تواند خلق و خوی شما را تحت تأثیر قرار دهد، به ویژه اگر شما سابقۀ پی ام اس (سندرم پیش از قاعدگی) شدید داشته باشید، شما مستعد پیوستن به خیل عظیم افراد مبتلا به افسردگی بعد از زایمان هستید.

برای بهبودی زودتر افسردگی بعد از زایمان با دیگران حرف بزنید

یک ایدۀ خوب این است که احساسات خود را با افرادی در میان بگذارید که خیلی دوستشان دارید و به آنها اعتماد دارید، از قبیل شوهر، پدر و مادرتان یا یکی دیگر از افراد فامیل یا یک دوست صمیمی، برقراری ارتباط با مادران جوان دیگر از طریق اینترنت یا در منطقۀ خودتان می تواند به شما نشان دهد که اصلاً تنها نیستید.
برای رهایی از افسردگی بعد از زایمان ، اوقات فراغتی برای خود ایجاد کنید
از همسر یا یکی از والدین خود بخواهید تا از نوزادتان مراقبت کند و آن وقت به ملاقات دوست خود بروید، خرید کنید، یا صرفاً جهت آرامش یک دوش بگیرید، حتی نشستن در بیرون خانه یا قدم زدن در هوای تازه به همراه نوزادتان می تواند سودمند باشد.

در ایام افسردگی بعد از زایمان ، کار خود را موقتاً تعطیل کنید

واقعاً لازم است! این مرخصی دوران زایمان را مد نظر داشته باشید، گوشی همراه خود را خاموش کنید و از رایانۀ خود دور شوید، از این هفته ها به عنوان فرصتی جهت تقویت رابطۀ خویشاوندی خود با افراد فامیل استفاده کنید و به این طریق سعی کنید شاد باشید.

 نوزاد

اگر احساس افسردگی بعد از زایمان ، بیش از چند هفته ادامه یافت کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید

در این حالت ممکن است ابتلا به افسردگی پس از زایمان (پی پی دی) در شما جدی شده است ، که یک عارضۀ جدی است. دلایل افسردگی بعد از زایمان کاملاً شناخته شده نیست، ولی وضعیت پیش آمده نمی تواند نشانگر این باشد که یک مادر «خوب» هستید یا به خوبی از عهدۀ مشکلات برمی آیید، علائم بیماری افسردگی بعد از زایمان عبارتند از: نگرانی بیش از حد، وحشت زدگی، تغییر در عادات غذا خوردن (پرخوری یا کم اشتهایی)، بی خوابی و فکر آسیب رساندن به خود یا نوزادتان ، در صورتی که این علائم در شما به مدت طولانی وجود داشت ، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

.

منبع : mamanam.com