آکاایران:  

اگر برای بار دوم باردار شده اید، ممکن است در عین خوشحال بودن، در مورد گذراندن روزهای دشوار حاملگی، مانند اولین دوران بارداری خود نگران باشید! اما خوب است بدانید که غالبا، عادات، رفتار، سبک، انتخاب غذا و همه چیز در مورد دوران بارداری دوم زنان متفاوت از دوران بارداری اول این افراد خواهد بود. اما از آن جایی که مادران در دوران بارداری خود بیش از حد کنجکاو هستید، این حالت می تواند آن ها را کمی نگران کند.
ما می توانیم حس کنجکاوی و اضطراب شما را به عنوان زنی که برای بار دوم باردار شده است، به طور کامل درک کنیم. بنابراین، در ادامه این مقاله، در مورد تفاوت های اساسی بین دوران بارداری اول و دوم زنان صحبت شده است، که مطالعه آن برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد برای همه زنان بسیار مفید خواهد بود.

تفاوت های عمده بین دوران بارداری دوم و اول:

روند دوران بارداری دوم در بدن زنان نسبت به دوران بارداری اول این افراد متفاوت است. همچنین، جالب است بدانید که دوران بارداری دوم در بدن هر زنی منحصر به فرد می باشد. در ادامه این مقاله، برخی از تفاوت های کلیدی بین دوران بارداری اول و دوم زنان بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از.

1. مطالعه کتاب کم تر در مورد دوران بارداری دوم، توسط خود مادر:

معمولا در اولین حاملگی، اکثر زنان می خواهند تا با خواندن کتاب های مختلف و جست وجو در وبلاگ ها، اطلاعات بیشتری در مورد مراقبت های دوران بارداری، تولد نوزاد و مراقبت از جنین داخل رحم خود در نه ماه دوران حاملگی به دست بیاورند، اما در مورد بارداری دوم کتاب ها و مطالب بسیار اندکی وجود دارد و زنان به دلیل مراقبت از اولین نوزاد خود، کمتر به دنبال کتاب و مطالب موجود در مورد دوران بارداری دوم هستند. با این حال، همه زنان در دوران بارداری دوم خود (به دلیل داشتن تجربه قبلی) اعتماد به نفس بیشتری نسبت به دوران بارداری اول خود دارند.

2. مصرف همه نوع مواد غذایی در اندازه بسیار کم در دوران بارداری دوم:

زنانی که برای بار دوم باردار می شوند، با مواد غذایی سالم در دوران بارداری آشنا بوده و می توانند نسبت به اولین دوران بارداری خود آماده تر عمل کرده و به دنبال لیست غذاهای سالم (جهت جلوگیری از بروز عوارض مختلف در بدن خود و جنین داخل رحمشان) باشند. در واقع، این افراد با حذف غذاهای خاص مانند سوشی، استفاده از گوشت در وعده ناهار و قرار دادن غذاهای گیاهی در رژیم غذایی خود، تنها خوراکی های مغذی را انتخاب می کنند. همچنین، زنان می توانند با مصرف مواد غذایی در وعده های منظم و زیاد و محدود کردن مصرف محصولات حیوانی در دوران بارداری دوم خود، سلامت خود و فرزند داخل رحمشان را تضمین کنند. با این حال، معمولا در دوران بارداری دوم زنان، خوردن برخی مواد غذایی در اندازه کم و استفاده از دستورالعمل های غیرگیاهی در رژیم غذایی روزانه این افراد، عارضه خاصی در بدن خود آن ها و جنین داخل رحمشان ایجاد نمی کند.

چرا روند افزایش وزن در بارداری دوم متفاوت است؟ جواب این سوال رو حتما بخونید.

3. تجربه هیجان کمتر نسبت در بارداری دوم:

همان طور که می دانید اولین دوران بارداری زنان همیشه یک هیجان بزرگ محسوب شده و این هیجان فقط برای خود زوج ها نمی باشد، بلکه پدربزرگ و مادربزرگ را هم شامل می شود. در واقع، این افراد ممکن است در حال برنامه ریزی برای برگزاری جشن های خانوادگی خاصی در هنگام گرفتن این خبر فوق العاده باشند. با این حال، در دوران بارداری دوم زنان، میزان هیجان به اندازه دوران بارداری اول نبوده و خوشحالی زوجین فقط به خاطر ورود دوباره یک عضو نوین به خانواده خواهد بود. به همین دلیل، سطح هیجان خود پدر و مادر هم نسبتا کمتر خواهد بود. پس، می توان ادعا کرد که این حالت، یک تفاوت عمده بین دوران بارداری اول و دوم زنان است.

آکاایران: 6 تفاوت عمده بارداری دوم و اول مادر

4. ترس کمتر نسبت به اولین دوران بارداری:

معمولا اکثر زنان در اولین دوران بارداری خود در مورد همه چیز نگران هستند. در واقع، این افراد با در نظر گرفتن شرایط بدنی و زندگی خود، به منظور اطمینان از داشتن یک دوره بارداری سالم تدابیر زیادی اندیشیده و کارهای به خصوصی انجام می دهند، طوری که اکثر مادران در اولین دوره بارداری خود در مورد مصرف شامپو، رژ لب و استفاده از هر چیز جزئی دیگر در زندگی روزانه خود بسیار نگران هستند. اما در دوران بارداری دوم خود، این گونه مسائل را حل کرده و با نگرش دیگری به آینده نگاه می کنند. در این دوران، اگر مادران در مورد ایمنی و بهداشت کودک متولد نشده خود نگران هم باشند، با چیزهای جزئی استرس خودشان را افزایش نمی دهند. در عوض، با اعتماد به نفس بیشتر در مورد شیوه زندگی خود، مراقبت های دوران بارداری را به خوبی اعمال می کنند.

5. رعایت کردن نکات کم تری برای حفظ شکل بدن در بارداری دوم:

معمولا بیشتر زنان در طی اولین دوران بارداری خود، به دلیل بی کار بودن و هیجان زیاد به طور مداوم شکم و شکل بدن خود را تحت نظر داشته و با بزرگ شدن شکم خود، زیبایی دوران بارداری را برای اطرافیان توصیف می کنند، چون این افراد می توانند شاهد تغییرات زیادی در هر هفته از دوران بارداری خود باشند. اما، در دوران بارداری دوم ممکن است فرد فقط به فکر پر کردن معده خود بوده و وقت کمتری برای ناز کردن نسبت به دوران بارداری پیشین خود داشته باشد. همچنین، زنانی که برای بار دوم باردار می شوند، در مورد شکل بدن خود کمتر نگران هستند، چون قبلا این تغییرات را تجربه نموده اند.

6. پیدا کردن مهد کودک مناسب برای فرزند اول:

همانطور که می دانید همه مادران در دوران انتظار تولد اولین فرزند خود سعی دارند که همه چیز را یاد گرفته و تمام کارهای مربوط به نوزاد خود را به بهترین وجه انجام دهند. معمولا، این افراد علاقه زیادی به پیدا کردن مهد کودک برای کودک خود دارند. همچنین، این مادران برای تزئین اتاق نوزاد خود در دوران بارداری اول به مغازه ها و فروشگاه های زیادی سر می زنند. اما، در دوران بارداری دوم، این افراد به جای تمرکز بر تزیین اتاق و خریدن لوازم لوکس برای فرزند دوم خود، بیشتر توجه خود را به نگهداری از فرزند اول خود متمرکز می کنند. این مادران می توانند با استفاده از دکور اتاق قبلی که برای ورود اولین فرزند خود آماده نموده بودند، برای فرزند دوم خود هم استفاده کنند، چون تزئین اتاق دیگر و پیدا نمودن مهد کودک برای بار دوم کار بسیار وقت گیری است.

 با علائم بارداری دوم بیشتر آشنا شوید

.

منبع : mamanam.com