آکاایران:  

اگر باردار هستید، باید بدانید که یکی از زیباترین مراحل زندگی خود را پشت سر گذاشته و با سپری نمودن نه ماه انتظار، یک زندگی نوین را از درون قلبتان به وجود خواهید آورد. اما، فراموش نکنید که این مرحله دلپذیر، بسیار شکننده و آسیب پذیر است، چون هنگامی که یک زن زندگی دیگری را در وجود خود پرورش می دهد، دچار استرس و اضطراب خاصی می شود. به همین دلیل، معمولا به وجود آرامش بیشتر در زندگی زنان باردار و اطرافیان این افراد تاکید فراوانی می شود. البته، درست است که مادران باردار حق دارند دچار وحشت، سرخوردگی و حتی افسردگی شوند، اما بیش از حد بودن این احساسات هم مانند هر چیز دیگری می تواند برای سلامت خود مادر باردار و جنین داخل رحم او خطرناک باشد. بنابراین، می توان ادعا کرد که اگر وجود استرس در طی دوران بارداری زنان بیش از حد نباشد، جایی برای نگرانی نخواهد داشت!
آیا نگران هستید که زندگی پراسترس دوران بارداری به نوزاد داخل رحمتان آسیب برساند؟ بدانید که تنها نیستید، چون بیشتر زنان باردار این حس را دارند! اما، همه خانم های باردار می توانند با انجام فعالیت های اضافی و پیاده روی کردن روزانه، کمی از احساسات منفی خود را در بدن خود کاهش داده و دوران امنی را برای حفظ سلامت خود و رشد مناسب جنین داخل رحمشان فراهم کنند. اجازه دهید تا در ادامه این مقاله، کمی در مورد میزان استرس در مادران باردار صحبت کرده و همه موارد لازم برای کنترل استرس در طی دوران بارداری زنان را بیان کنیم، تا مطمئن شوید که شما هم به راحتی می توانید اثرات این حس منفی را از روی نوزاد متولد نشده خود بردارید. همچنین، در ادامه این مقاله، شما مادران جوان و بی تجربه را با چگونگی مقابله با استرس و اثرات آن بر روی جنین داخل رحمتان آگاه خواهیم نمود.

استرس مادر باردار چگونه می تواند بر روی جنین تاثیر بگذارد؟

وجود استرس در مادران باردار می تواند آسیب زیادی به جنین این افراد بزند، چون هنگامی که یک زن باردار با موقعیت استرس زایی روبرو می شود، بدن او بلافاصله به مبارزه با این حالت خواهد پرداخت. چنین شرایطی هم منجر به افزایش هورمون coritsol، که نوعی هورمون استرس است، می شود. البته، یادتان باشد که اگر در شرایط عادی، ترشح این هورمون ها در کوتاه مدت فروکش کرده و استرس بدن کاهش یابد، هیچ آسیبی به جنین داخل رحم زنان باردار نخواهد رساند. با این حال، فراموش نکنید که اگر استرس زنان باردار همچنان ادامه یابد، ترشح بیش از حد این هورمون ها می تواند اثرات ویران کننده ای بر سیستم سلامت بدن مادر و جنین داخل رحم او گذاشته و روند رشد و سلامت جنین را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه این مقاله، اثرات مختلف بروز استرس بیش از حد در بدن زنان باردار بیان شده است، که عبارتند از:

1. تولد زودرس نوزادان با استرس مادر باردار:

2. استرس مادر و داشتن وزن کم نوزادان در زمان تولد:

یکی دیگر از اثرات وجود استرس در بدن زنان باردار، داشتن وزن کم نوزادان آن ها در هنگام تولد است. در واقع، مادرانی که دچار استرس و اضطراب زیادی هستند، فاقد مکانیسم مقابله با این حالت بوده و ممکن است افزایش وزن در نوزادان آن ها بسیار کم باشد. به همین دلیل، پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می کنند که وجود استرس بیش از حد در زنان باردار می تواند وزن نوزاد متولد نشده آن ها را تحت تاثیر خود قرار داده و سلامت این جنین ها را از بین ببرد.

3. استرس مادر باردار باعث بروز اختلالات خاص در خواب نوزادان:

جالب است بدانید که نتایج مطالعات اخیر محققان نشان داده است زنانی که در دوران بارداری خود از استرس مزمن رنج می برند، به احتمال زیاد فرزندان آن ها هم در هنگام تولد مبتلا به اختلالات خواب خواهند شد.

4. بروز مسائل رفتاری در نوزادان با وجود استرس در زنان باردار:

نوزادانی که از زنان مضطرب متولد می شوند، ممکن است در آینده از مسائل رفتاری کودکانه رنج ببرند.

5. عدم رشد مغز نوزادان متولد شده از مادران پر استرس:

وجود استرس بیش از حد در زنان باردار می تواند روند رشد مغز جنین داخل رحم این افراد را تغییر داده و منجر به بروز عوارض بعدی در زندگی آینده این نوزادان شود.

آکاایران: استرس مادر باردار با جنین چه می کند؟

چگونه می توان با استرس دوران بارداری مبارزه کرد؟

هنگامی که زنی باردار می شود، تنش های روزمره زندگی هم می تواند به طور معجزه آسایی بر روی سلامت او و جنبن داخل رحمش تاثیر بگذارد! داشتن مشاغل پراسترس، رفت و آمد به دفتر کار در اوج ترافیک و وجود مشکلات زناشویی دلایلی هستند که تاثیرات بی حد و حصری در احساسات زنان باردار گذاشته و منجر به بروز استرس در بدن این افراد می شوند. البته، یادتان باشد که در چنین مواردی، با اضافه شدن برخی شرایط سخت به زندگی هم ترشح هورمون های بارداری با سرعتی تقریبا انفجار افزایش می یابد، که این حالت برای جنین داخل رحم غیر قابل تحمل خواهد بود!
خوشبختانه، مادران باردار می توانند به راحتی با استرس دوران بارداری خود مقابله کرده و یا آن را در اندازه حداقل نگه دارند. در ادامه این مقاله، نکاتی برای مقابله آسان با وجود استرس در طی دوران بارداری زنان بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از:

1. داشتن تغذیه خوب، در زمان مناسب برای مبارزه با استرس بارداری:

وجود استرس در زنان باردار می تواند تلفات زیادی به بدن این افراد وارد کرده و سلامت مادر و جنین داخل رحم او را تحت تاثیر قرار دهد. اما اگر زنان باردار بتوانند در وقت مناسب و به اندازه تغذیه کنند، این حالت نه تنها آن ها را از چنگال استرس و اضطراب رها خواهد کرد، بلکه این افراد را در هنگام داشتن استرس هم از پرخوری و تغذیه نامناسب دور نگه می دارد. همان طور که می دانید داشتن عادات بد غذایی مانند خوردن تنقلات و برخوردار بودن از الگوهای غذایی نامنظم در دوران بارداری می تواند استرس مادران را بیشتر کند. بنابراین، به عنوان یک زن جوان و باردار همیشه سعی کنید تا از یک برنامه مناسب غذایی استفاده نموده و رژیم غذایی سالم و متعادلی را در طی نه ماه دوران بارداری داشته باشید.

2. ورزش کردن منظم زنان باردار و کاهش استرس بارداری:

به خاطر بسپارید که داشتن فعالیت های مناسب در دوران بارداری زنان می تواند از بروز استرس در بدن زنان باردار جلوگیری کرده و یا این احساس منفی را از بین ببرد. به همین دلیل، پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می کنند که ورزش کردن منظم زنان باردار، این افراد را آماده گذراندن یک دوره بارداری سالم خواهد نمود. از جمله فعالیت هایی که همه زنان می توانند در طی دوران بارداری انجام دهند، می توان به تمرینات ورزشی سبک و دوستانه مانند پیاده روی، شنا و یوگا در بارداری اشاره کرد.

3. کنترل استرس بارداری با تعمق کردن و تمرکز زنان باردار:

جالب است بدانید که انجام مدیتیشن یک راه عالی برای دور ماندن زنان از استرس دوران بارداری است. علاوه بر این مورد، تکنیک های مراقبتی متعددی وجود دارد که می تواند به زنان باردار در مقابله با استرس و اضطراب کمک کند.

4. داشتن سرگرمی راهی برای دوری از استرس بارداری:

داشتن یک سرگرمی خوب و مناسب، راهی عالی و مثبت برای دور ماندن زنان از استرس دوران بارداری است.

5. بحث کردن با زنان باردار:

اگر شما هم به عنوان یک باردار مشکلی دارید، بدانید که بحث کردن در مورد آن موضوع با اطرافیان، شما را سبک و آرام خواهد نمود! به همین دلیل، بحث کردن در مورد مشکلات خود با دوستان و یا خانواده می تواند کمک بزرگی برای جلوگیری از بروز استرس و اثرات جانبی آن بر روی سلامت خود شما و جنین داخل رحمتان به شمار آید.

6. انجام فعالیت هایی که مادر باردار دوست دارد کمکی برای کاهش استرس بارداری:

معمولا، صحبت کردن با دوستان، خواندن مجلات و کتاب ها، تماشای فیلم خوب، گوش دادن به موسیقی آرام و انجام هر کاری که مورد علاقه زنان باردار است، می تواند اثرات مثبتی بر ذهن این افراد داشته و صبر آن ها را در طولانی مدت افزایش دهد.

7. به عنوان یک مادر باردار، هیچ وقت نگران نباشید:

همانطور که می دانید داشتن نگرانی زیاد در همه مراحل زندگی می تواند قلمرو سلامت افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد! پس، سعی کنید تا دلایل وجود نگرانی را در زندگی خود به حداقل برسانید. اگر اتاق شما به هم ریخته و یا انجام کارهای روزانه شما ناقص مانده است، خود را به مبارزه دعوت نکنید، چرا که این کار بسیار خطرناک خواهد بود. علاوه بر این، چنین راه کارخایی شما را بیشتر دچار استرس می کند. در چنین مواردی، به خود اجازه دهید تا بقیه کارهایتان را در وضعیت بهتری انجام دهید.

8. مشورت نمودن با افراد کاردان و باتجربه و کاهش استرس بارداری:

اگر شما هم به عنوان یک زن باردار فکر می کنید که نمی توانید با وجود استرس در زندگی خود مقابله کنید، بهتر است با افراد کاردان و باتجربه مانند یک دکتر متخصص زنان و زایمان در این مورد صحبت کنید، چون صحبت کردن به یک فرد حرفه ای بهترین کاری است که شما می توانید برای حفظ سلامت خود و جنین داخل رحمتان انجام دهید.
در نهایت، یادتان باشد که زندگی پر از مبارزات مختلف است، که پشت سر گذاستن آن ها برای هیچ کس کار آسانی نیست! اما فراموش نکنید که اگر کسی بتواند قوی و مقاوم باشد، زندگی شاد و آسانی خواهد داشت. در واقع، فقط افرادی می توانند با این مشکلات مبارزه کنند که قهرمانان واقعی هستند. بنابراین، شما نیز به عنوان یک مادر باردار قهرمان کودک بوده و دوران بارداری خود را با لبخند سپری کنید، تا بهترین شانس ها با شما یار باشد!

توصیه میکنیم راههای دیگری برای جلوگیری از استرس بارداری را در 5 راه غلبه بر استرس در دوران بارداری حتما بخوانید.

.

منبع : mamanam.com