آکاایران: همانطور که می دانید آغاز دوران بارداری در بدن زنان، باعث بروز تغییرات برجسته ای در بدن این افراد می شود. فراموش نکنید که این تغییرات صرفا به دلیل تامین نیازهای جنین در حال رشد این مادران می باشد. حالا که زندگی جدیدی در داخل رحم شما به عنوان یک زن حامله، در حال ظهورکردن است، شما باید انواع مواد غذایی مفید را به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کرده و با تغذیه مناسب، مراقب برآورده شدن نیازهای بدن خود و کودک داخل رحمتان، در طی نه ماه دوران بارداری باشید. در واقع، هز خانم بارداری باید از سلامت بدن خود و رشد مناسب جنین داخل رحمش اطمینان کامل داشته باشد.
مواد مغذی متعددی وجود دارد که زنان باید در طول دوران بارداری خود به برنامه غذایی روزانه خانواده اضافه کنند، تا نیازهای بدن خود و جنین داخل رحمشان را تامین نمایند. آهن یکی از مهم ترین نوع این مواد مغذی محسوب می شود! اما هر زن حامله ای باید برای دریافت مقدار مناسبی از آهن با استفاده از داروهای مکمل و مواد غذایی در این مرحله از زندگی خود، حتما با یک پزشک متخصص زنان و زایمان باتجربه مشورت کند.
پسبا این توصیفات، اگر شما هم به عنوان یک زن حامله از اهمیت وجود آهن در برنامه غذایی خود آگاه شوید، تعجب خواهید کرد! در ادامه این مقاله، اطلاعات زیادی را به شما مادران جوان و بی تجربه ارائه خواهیم داد، تا بتوانید با شروع مصرف قرص های آهن در مراحل اولیه از دوران بارداری خود، از مزایای آن ها بهره مند شوید. اما برای اینکه از اهمیت مصرف قرص آهن در دوران بارداری خود آگاه شوید، باید با اثرات کمبود آن در دوران بارداری خود هم آگاه شوید! البته، این نکته مهم را هم به خاطر داشته باشد که برخی از مواد غذایی طبیعی هم حاوی آهن بوده و مصرف آن ها می تواند تا حدودی نیاز بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد را به این ماده مغذی برطرف کند. همچنین، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به یاد داشته باشید که مصرف مکمل های آهن برای تامین نیازهای بدن شما و جنین داخل رحمتان، بهترین گزینه است.

bxs1

مصرف مواد غذایی غنی از آهن در دوران بارداری زنان بسیار ضروری است. حتی اگر زنی باردار هم نباشد، بدن او به دلایل مختلفی نیاز به آهن دارد. در واقع، وجود آهن در بدن همه انسان ها مسئول تولید هموگلوبین خون است، که نوعی پروتئین در سلول های قرمز خون می باشد و وظیفه آن رساندن اکسیژن به سلول های دیگر بدن است. همچنین، آهن یک جزء حیاتی از میوگلوبین،که نوعی دیگر از پروتئین است، می باشد. این پروتئین هم مسئول تامین اکسیژن برای عضلات و کلاژن بدن افراد است. علاوه بر این موارد، وجود آهن کافی در بدن زنان باردار به ساخت استخوان ها، غضروف ها و دیگر بافت های همبند بدن خود این مادران و جنین داخل رحمشان کمک شایانی می کند. در نهایت، یادتان باشد که وجود آهن در بدن زنان باردار برای تولید بسیاری از آنزیم های مهم بدن نیز ضروری بوده و به تقویت سیستم ایمنی بدن خود این مادران و جنین داخل رحمشان نیز کمک می کند.

از قدیم الایام مادربزرگ ها برخی تصورات غلط را به ما انتقال داده اند اما آیا همه این حرف ها درست است؟ با خواندن آیا مصرف آهن در بارداری باعث تیره شدن پوست جنین می شود؟ جواب سوالاتی که در ذهنتان است را بگیرید.

bxs2

به عنوان یک زن حامله به یاد داشته باشید که مصرف آهن در دوران بارداری زنان باید در اولویت قرار گیرد، چون وجود این ماده مغذی برای سلامتی جنین داخل رحم این افراد امری حیاتی است. در ادامه این مقاله، علل مصرف قرص های آهن در دوران بارداری زنان بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از:

bxs3

همانطور که می دانید با آغاز دوران بارداری، بدن هر زن حامله ای باید 50 درصد خون بیشتری نسبت به زمان عادی تولید کند. به همین دلیل، بدن این افراد نیاز به هموگلوبین و آهن دارد، تا بتواند خون مورد نیاز برای رشد مناسب جنین داخل رحم را فراهم کند، که با مصرف قرص های آهن، بدن زنان باردار می تواند خون اضافی را تامین نماید.

bxs4

به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که از زنان قبل از باردار شدن، با کمبود آهن در بدن خود مواجه هستند. این افراد به مصرف آهن اضافی بیشتری در طول دوران بارداری خود نیاز خواهند داشت.

bxs5

همانطور که می دانید با رشد روز به روز جنین داخل رحم مادران باردار، نیاز او به آهن نیز افزایش می یابد. این نیاز در سه ماهه دوم و سوم از دوران بارداری بیشتر خواهد شد، که مادر حامله می تواند با مصرف قرص های آهن در طی این دوران حساس از زندگی، نیاز بدن خود و فرزند داخل رحمش را تامین نماید.

bxs6

به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که فقر آهن در بدن زنان باردار باعث بروز مشکل کم خونی در آن ها خواهد شد، که این حالت هم به نوبه خود منجر به بروز بسیاری از عوارض دوران بارداری مانند زایمان زودرس، وزن کم نوزادان هنگام تولد و مرگ و میر نوزادان می شود.
پس، به طور کلی می توان ادعا کرد زنانی که باردار نیستند، هم برای تامین نیازهای بدن خود نسبت به آهن باید روزانه در حدود 18 میلی گرم آهن مصرف کنند، در حالی که یک زن باردار به مصرف حدود 27 میلی گرم آهن در روز نیاز دارد.

bxs7

فقر آهن در بدن شما در هر نقطه از زمان بسیار خطرناک است، به ویژه اگر این کمبود با دوران بارداری همراه شود. در واقع، مقدار ناکافی آهن موجود در بدن زنان باردار منجر به بروز مشکل کم خونی در بدن این افراد شده و ممکن است اثرات خطرناکی را بر روی سلامت مادر باردار و کودک داخل رحم او به جا بگذارد.

برخی از اثرات کمبود آهن در بدن زنان باردار:

bxs8

کم خونی مادران حامله با افزایش خطر تولد زودرس و وزن کم نوزادان در هنگام تولد، ارتباط مستقیمی دارد. علاوه بر این موارد، مادرانی که تحت تاثیر مشکل کم خونی، به خصوص در طول سه ماهه دوم و سوم از دوران بارداری خود قرار دارند، با تولد زودرس نوزاد و یا مرگ جنین داخل رحم خود مواجه خواهند شد.

bxs9

ثابت شده است که فقر آهن در بدن زنان باردار می تواند باعث تضعیف انرژی و کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن این افراد شده و در نتیجه، توانایی بدن این مادران را در مبارزه با انواع عفونت ها به شدت کاهش دهد. همچنین، اگر زن حامله ای در هنگام زایمان کردن مقدار زیادی خون از دست بدهد، دچار کم خونی شدید شده و ممکن است برای جبران این نقص در بدن خود به دریافت خون نیاز پیدا کند.

آکاایران: کمبود آهن در بارداری باعث تولد نوزاد نارس و مرگ جنین می شود؟

منابع غذایی غنی از آهن:

اگر زن حامله ای مبتلا به فقر آهن نباشد، نیازی هم به مصرف مکمل ها در طول دوران بارداری خود نخواهد داشت. در چنین شرایطی، فقط انجام تغییرات کوچک در رژیم غذایی، به این افراد کمک خواهد تا مقدار آهن مورد نیاز بدن خود را تامین کنند. در ادامه این مقاله، برخی موادغذایی غنی آهن که برای مصرف زنان در طی دوران بارداری مناسب هستند، بیان شده است.

اینکه در دوران بارداری چیا باید بخوریم سوال همه خانوماست پس خوندن انتخاب تغذیه مناسب دوران بارداری رو از دست ندین.

مهم ترین این مواد غذایی عبارتند از:

bxs10

همانطور که می دانید گوشت قرمز یکی از بهترین و طبیعی ترین منابع غنی از آهن است. در واقع، می توان ادعا کرد که مصرف گوشت گاو، گوشت گوسفند و جگر حیوانات برای دریافت آهن مورد نیاز بدن زنان در دوران بارداری، یک گزینه بسیار عالی می باشند، چون مصرف این مواد غذایی به شما مادران باردار کمک خواهد نمود تا مقدار مورد نیاز آهن خود را دریافت کنید. با این حال، یادتان باشد که زنان نباید برای تامین نیازهای بدن خود در طی دوران حاملگی فقط به منابع حیوانی تکیه کنند، بلکه این افراد باید برای اطمینان بیشتر، بر روی دیگر منابع گیاهی که غنی از آهن هستند، تمرکز بیش از حدی دارا باشند.

bxs11

غذاهایی که در آن ها از گوشت مرغ استفاده می شود، یکی دیگر از منابع بزرگ غنی از آهن هستند. زنان حامله می توانند این نوع غذاها را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنند. با این حال، فراموش نکنید که گوشت مرغ و بوقلمون منابع طبیعی از آهن هستند، اگر به درستی طبخ شوند! البته، بهترین گزینه در این گروه از مواد غذایی حاوی گوشت مرغ می باشد، که روش تهیه آن بسیار متنوع بوده و آسان تر از سایر گوشت-ها آماده می شود. در نهایت، یادتان باشد که این منبع غذایی هم مانند سایر مواد باید به اندازه نیاز بدن شما و جنین داخل رحمتان مصرف شود.

bxs12

تصور می شود که بسیاری از مواد غذایی گیاهی هم حاوی مقادیر خوبی از آهن هستند. با این حال، زنان باردار باید برای اطمینان بیشتر، این نوع مواد غذایی را حداقل 2/3 لیوان در هر روز مصرف کنند، تا بتواند مقدار آهن مورد نیاز بدن خود و جنین داخل رحمشان را در طی این دوران حساس فراهم کنند. در ادامه این مقاله، نگاهی به برخی ازگزینه های مناسب گیاهی که سرشار از آهن هستند، خواهیم انداخت. این مواد غذایی عبارتند از:
• لوبیای لیما
• آب آلو
• کشمش
• نخود
• دانه کدو تنبل
• لوبیا
• بلغور
• جو دوسر
• لوبیا سیاه و سفید
• اسفناج

bxs13

در ادامه این مقاله، برخی از روش های ساده جهت حفظ میزان مناسب آهن در بدن زنان باردار ارائه شده است، که عبارتند از:
• زنان حامله باید سعی کنند که هر روز، برای تهیه غذای خود از یک ماده غذایی غنی از آهن استفاده کنند. مثلا: این مادران می توانند از سس گوجه فرنگی در تهیه غذاهای اسیدی و آبدار استفاده کنند. یادتان باشد که این روش به خانم ها کمک خواهد کرد تا مقداری از آهن مورد نیاز بدن خود و جنین داخل رحمشان را در این دوران حساس تامین کنند.
• همچنین، مادران باردار باید از مصرف کافئین همراه با غذا خودداری نمایند، چون محصولات کافئینی حاوی فنل ها هستند، که با فرایند جذب آهن در بدن این زنان و جنین دئاخل رحم آن ها تداخل ایجاد می کند.
• علاوه بر این موارد، به عنوان یک زن حامله فراموش نکنید که مصرف غذاهای غنی از ویتامین C مانند پرتقال، کلم بروکلی و توت فرنگی هم می تواند جذب آهن در بدن شما را تا شش برابر افزایش دهد.

• در نهایت، یادتان باشد که مادران باردار باید بین مصرف خوراکی های سالم مانند سویا، غلات کامل و مواد غذایی که حاوی مهارکننده های آهن (موادی که از جذب آهن در بدن زنان باردار جلوگیری می-کنند) در بدن هستند، با مصرف غذاهایی مانند گوشت، ماهی و مرغ که حاوی آهن بیشتری هستند، تعادل ایجاد کنند.
طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان علم زنان و زایمان، مصرف مکمل های کلسیم هم در دوران بارداری می تواند جذب آهن را در بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد به شدت افزایش دهد. اما زنان حامله برای کسب اطمینان بیشتر باید سعی کنند کلسیم مورد نیاز بدن خود را در بین وعده های غذایی مصرف کنند، تا مشکلی برای دستگاه گوارش آن ها ایجاد نشود.

bxs14

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله به طور جدی با کمبود آهن در رژیم غذایی خود مواجه نیستید و یا کم-خونی شدید دوران بارداری، سلامت شما و جنین داخل رحمتان را تحت تاثیر قرار نداده است، احتمال دارد که دکتر متخصص زنان و زایمان به شما پیشنهاد کند تا از مکمل های آهن برای دریافت مقدار آهن مورد نیاز بدن خود استفاده کنید. با این حال، در برخی موارد هم ممکن است شما در دوره خاصی از حاملگی خود نیاز ویژه ای به مصرف مکمل های آهن پیدا کنید. به همین دلیل مراجعه منظم به دکتر متخصص زنان و زایمان در طول نه ماه دوران بارداری برای همه زنان حامله الزامی است.
علاوه بر این موارد، همیشه به عنوان یک زن حامله در مصرف دوز مناسبی از مکمل های آهن دقت بکنید. یادتان باشد که اگر هم مصرف قرصی را در یک روز فراموش کرده اید، نباید در روز بعد با مصرف 2 عدد از همان قرص کمبود خود را جبران کنید. همچنین، زنان باید در طی دوران حاملگی خود از مصرف غذاهای غنی از فیبر مطمئن شوند، چون مصرف مکمل های آهن در دوران بارداری باعث سفت شدن مدفوع زنان برادار شده و اجابت مزاج این افراد را با درد همراه خواهد ساخت.
 زنان حامله باید از تازه بودن مکمل ها و تاریخ انقضاء آنها مطمئن شوند، تا با مصرف مکمل های نامناسب دچار عوارض جدی نگردند. همچنین، برای در امان ماندن از عوارض جانبی مصرف مکمل ها مانند تداخلات دارویی و یا واکنش های آلرژیکی، زنان باردار حتما باید قبل از مصرف هر نوع مکمل آهن با پزشک معالج خود مشورت کنند.
علاوه بر این موارد، زنان حامله باید برای سپری نمودن دوران بارداری خود با آرامش و سلامتی کامل، در طی نه ماه دوران بارداری خود از یک رژیم غذایی سالم برخوردار بوده و به طور منظم ورزش کنند، چون فقط با فعال ماندن بدن می توان مواد غذایی مغذی را در اندازه مناسبی مصرف کرد. همچنین، این افراد می توانند با چک کردن مداوم سطح هموگلوبین خون خود توسط یک پزشک متخصص زنان و زایمان تا حد زیادی رشد جنین داخل رحم خود را تضمین کنند. در نهایت، یادتان باشد که با مراجعه منظم به پزشک متخصص زنان و زایمان، او می تواند نظارت دقیقی بر علائم بالینی مادر باردار و کودک داخل رحم او داشته و تمام شرایط دوران بارداری آن ها را با دقت کنترل نماید.

دو سوال که اکثر خانم های باردار با آن درگیرند

.

منبع : mamanam.com