آکاایران: آیا شما هم اولین دوران بارداری خود را سپری می کنید؟ آیا شما هم تعجب می کنید اگر بشنوید که به عنوان زن حامله باید از انجام برخی کارها در طی کل دوران بارداری خود خودداری کنید؟ آیا می دانید که خم شدن بر روی زمین، جهت انجام کارها برای زنان باردار بی خطر است یا نه؟ اگر می خواهید در این مورد اطلاعات کافی به دست بیاورید، خواندن مقاله زیر برای شما ضروری خواهد بود.
همانطور که می دانید دوران بارداری زمانی است که خانم ها نیاز به احتیاط کردن اضافی برای حفاظت از سلامت خود و رشد مناسب جنین داخل رحمشان دارند. در چنین شرایطی، ممکن است سرازیر شدن سیل مشاوره از طرف دوستان و خانواده، شما را اندکی گیج و عصبی کند. اما، اگر نمی دانید که خم شدن در این دوران برای سلامت خود شما و جنین داخل رحمتان مضر است یا نه، برای افزایش اطلاعات خود در این مورد حتما مقاله زیر را با دقت مطالعه کنید!

آیا خم شدن زنان باردار، کاری امن است؟

در حالی که ممکن است برخی زنان حامله با شنیدن این موضوع که خم شدن در دوران بارداری، به جنین داخل رحم صدمه می زند، بسیار تعجب کنند، اما این نکته مهم را به یاد داشته باشید که طبیعت بدن زنان باردار، سیستم زیرسازی فوق العاده امنی را برای رشد جنین داخل رحم فراهم می کند. همچنین، مایع آمنیوتیک موجود در کیسه آب مادر باردار به جنین داخل رحم او اجازه می دهد تا به راحتی بازوها و پاهای خود را حرکت داده و با تنفس کردن و جنب و جوش، تلنگری به اطراف دیواره رحم مادر خود وارد کند. البته، فراموش نکنید که وجود این حالت در داخل رحم به جنین کمک می کند تا موقعیت خود را هم به راحتی تغییر دهد، اما خم شدن بیش از حد مادران در دوران بارداری به هیچ وجه خوب نبوده و می تواند سلامت نوزاد متولد نشده را تحت تاثیر قرار دهد.

دندان درد یکی از عوارض بارداری محسوب میشه که بیشتر مادران رو درگیر میکنه، مسکن های بی ضرر برای دندان درد در دوران بارداری را بهتر است بشناسیم.

چرا زنان باردار باید از خم شدن بر روی زمین خودداری کنند؟

خم شدن آرام و کم مادران در دوران بارداری به جنین داخل رحم این افراد هیچ صدمه ای نمی زند، با این حال ممکن است رشد جنین داخل رحم را کمی دشوار کرده و مشکلاتی برای او به وجود آورد. حتی در برخی موارد، خم شدن بیش از حد زنان باردار ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری های دوران بارداری را افزایش داده و باعث بروز ناراحتی های دیگر در بدن خود مادر و جنین داخل رحم او شود. در ادامه این مقاله، شما را با خطرات خم شدن بیش از حد زنان در دوران بارداری که می تواند برای خود مادر و جنین داخل رحم او خطرناک باشد، آشنا خواهیم کرد. مهم ترین این موارد عبارتند از:

1. افزایش خطر سقوط کردن زنان باردار:

بزرگ ترین خطری که هنگام خم شدن زنان حامله را تهدید می کند، خطر افتادن و یا سقوط کردن است. ثابت شده است که سقوط کردن و زخمی شدن شکم زنان در دوران بارداری می تواند برای خود مادر و جنین او بسیار خطرناک باشد، چون بروز این مشکل باعث جدا شدن زودرس جفت از دیواره رحم زنان باردار شده و منجر به خونریزی واژینالی و یا در مواردی، سبب سقط جنین می شود. البته، فراموش نکنید که خطر خم شدن و افتادن مادران برای جنین در سه ماهه سوم از دوران بارداری ده برابر افزایش می یابد، چون در این دوره دیواره رحم نازک تر شده است. در نتیجه، ممکن است سر نوزاد به لگن مادر وارد شده و آسیب ببیند.

2. بروز سرگیجه با خم شدن بیش از حد زنان در دوران بارداری:

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که خم شدن بیش از حد در این دوران حساس می تواند باعث افزایش جریان خون به سر شما شده و بروز سرگیجه را به دنبال داشته باشد. بروز این حالت هم می تواند به از دست دادن تعادل و یا آگاهی زنان باردار منجر شده و سبب افتادن و آسیب دیدن آن ها شود. این اتفاقات هم ممکن است تاثیرات منفی زیادی بر روی جنین داخل رحم مادر باردار گذاشته و سلامت او را تحت تاثیر قرار دهد.

3. خم شدن زیاد زنان در دوران بارداری، منجر به بروز مشکل سوزش سر دل در این افراد می شود:

همانطور که می دانید خم شدن بیش از حد زنان در دوران بارداری سبب افزایش استرس این افراد شده و سوزش سر دل را که یک مشکل شایع در دوران بارداری است، تشدید می کند. در واقع، قرار گرفتن زیاد مادران باردار در این حالت می تواند منجر به رفلکس اسید معده شده و سوزش سردل را به دنبال داشته باشد. همچنین، این حالت می تواند آروغ زدن و احساس سوزش در لوله های عبور مواد غذایی را به دنبال داشته و طعم نامطبوعی را در دهان زنان باردار ایجاد کند.

4. وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات زنان باردار با خم شدن زیاد:

با توجه به برآمدگی شکم، که با بزرگ شدن جنین در دوران بارداری به وجود می آید، مرکز گرانش و ثقل بدن مادر در دوران بارداری تغییر می کند. بنابراین، خم شدن زیاد به جلو و سپس تکیه دادن به عقب باعث وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات این افراد شده و آسیب زیادی به بدن مادران باردار وارد می کند. همچنین، قرار گرفتن زیاد زنان باردار در این حالت می تواند سبب ضعیف شدن رباط های بدن این افراد گردد، که این مشکل در دوران بارداری همه زنان بسیار شایع است.

زنان چگونه باید برای انجام کارهای روزانه خود چگونه باید بر روی زمین خم شوند؟

اگر شما برای انجام کارهای روزانه خود نیاز به خم شدن بیش از حد دارید، باید برای حفظ سلامت خود و جنین داخل رحمتان مواردی را رعایت کنید، که مهم ترین این موارد عبارتند از:
• شما باید به جای کشش دادن زیاد قسمت های مختلف بدن خود، ابتدا بر روی زانوها قرار گرفته و سپس به جلو خم شوید.
• همچنین، زنان حامله می توانند قبل از خم شدن به جلو، به آرامی از دست خود استفاده کرده و به جای وارد کردن فشار بر روی عضلات شکم و معده خود، فشار را بر روی زانوها و ران های خود تحمیل کنند. این حالت کمک خواهد کرد تا شکم زنان محافظت شده و به زنان حامله اجازه می دهد تا به راحتی فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.
• علاوه بر این موارد، اگر در حال بلند کردن وسیله ای از روی زمین هستید، سعی کنید بر روی زمین نشسته و با حفظ مرکز ثقل بدن خود، فشار وارده را به قسمت های دیگر بدن به غیر از شکم و ستون فقرات تحمیل کنید.
در نهایت، این نکته مهم را به یاد داشته باشید که زنان حامله باید در کل دوران بارداری خود در هنگام انجام کارهای روزمره بسیار محتاط باشند.

حفظ آرامش و استقرار مناسب زنان در دوران بارداری:

زنان حامله باید در طی کل دوران بارداری خود وضعیت هایی مانند خوب راه رفتن، درست نشستن، دراز کشیدن صحیح و ایستادن در موقعیت مناسب را یاد بگیرند. این در حالی است که اکثر زنان نیاز به این آموزش ها را احساس نمی کنند. در واقع، شکم برآمده در این افراد ممکن است در حال راه رفتن، سبب سقوط آن ها شود. اما با در نظر گرفتن مسیر مناسب و برداشتن قدم های مطمئن، به طور موثری می توان سبب حفظ حرکت مناسب بدن خود در طی دوران بارداری شد. در ادامه این مقاله، نکاتی برای راهنمایی زنان باردار در مورد وضعیت مناسب بدن بیان شده است، که عبارتند از:

1. وضعیت مناسب بدن زنان باردار در هنگام ایستاده:

زمانی که می خواهید در مکانی بایستید، سعی کنید گردن و سر شما در امتداد یک خط راست قرار گیرد. همچنین، در هنگام ایستاده پشت خود را برای چند دقیقه به دیوار تکیه دهید، چون این حالت یک راه عالی برای صاف نگه داشتن ستون فقرات زنان حامله محسوب می شود. در نهایت، یادتان باشد که زنان حامله باید از ایستادن در یک موقعیت خاص برای مدت طولانی اجتناب کنند.

2. وضعیت مناسب برای نشستن زنان در دوران بارداری:

زنان حامله در هنگام نشستن باید سعی کنند تا شانه ها و ستون فقرات خود را راست نگه دارند. در واقع، باسن و پشت این افراد باید به طور کامل صندلی را لمس کند. البته، زنان حامله می توانند از یک بالش و یا یک حوله لوله شده، رول کمری برای خود درست کرده و جهت حمایت از تماس بدن خود با زمین و یا صندلی در حالت نشسته استفاده کنند.

3. رانندگی کردن زنان باردار در موقعیت مناسب:

زنان حامله در حال رانندگی باید از یک پشتیبان برای تماس ستون فقرات و باسن خود استفاده کنند. زانوهای این افراد باید در سطح باسن و یا حتی کمی بالاتر از آن قرار گیرد. همچنین، زنان باردار می توانند صندلی خود را طوری تنظیم کنند که پاهای آن ها برای رسیدن به پدال راحت بوده و زانوهایشان بیش از حد خم نشوند. در عین حال، بدن مادران باردار باید با فرمان اتومبیل 10 اینچ فاصله داشته باشد. مهم تر از همه، پوشیدن لباس گشاد و راحت و استفاده از شانه بند و کمربند ایمنی در هنگام رانندگی برای همه زنان باردار لازم است. البته، این افراد باید سعی کنند تا آنجا که ممکن است کمربند ایمنی را بر روی باسن خود قرار دهند.

زنگ خطر،در دوران بارداری زیاد خم نشوید   - آکاخم شدن در بارداری

4. درست بلند کردن اجسام در دوران بارداری:

به عنوان یک زن حامله همیشه در هنگام بلند کردن اشیاء سنگین از روی زمین، از اطرافیان خود درخواست کمک کنید. اگر هم مجبور هستید اجسام سنگین را به تنهایی از روی زمین بلند کنید، ابتدا باید از جای قرار گرفتن پاهای خود مطمئن شوید. حتی اگر می خواهید شی کوچکی را از روی زمین بردارید، به هیچ وجه از کمر خود استفاده نکنید. در واقع، شما باید بدن خود را راست نگه داشته و با خم کردن باسن و زانوها کار خود را انجام دهید. همچنین اگر به عنوان یک زن حامله مجبور هستید وسیله ای را به تنهایی از جای بلند بردارید، ابتدا به لبه یک میز و یا دیوار تکیه دهید تا بتوانید تعادل بدن خود را به خوبی حفظ کنید. در واقع، شما باید احتیاط کنید که در حال برداشتن اشیاء سنگینی که بالاتر از سطح زمین قرار دارند، از کمر خود استفاده نکنید.

5. مناسب ترین وضعیت خواب در دوران بارداری:

 وضعیت مناسب خوابیدن در بارداری و یا حتی استراحت کردن بسیار مهم است. بنابراین، پشت یا معده این افراد باید در هنگام خواب بر روی یک سطح صاف و مسطح قرار گیرد، چون خوابیدن به پشت برای مدت طولانی، در سه ماهه سوم از دوران بارداری می تواند در قلب مادران استرس ایجاد کرده و شانس بروز درد کمر را در این افراد افزایش دهد. علاوه بر این موارد، خوابیدن زنان باردار بر روی معده نمی-تواند یک موقعیت راحت را برای استراحت در دوران بارداری را مهیا کند. همچنین، قرار گرفتن در این حالت جریان خون بدن مادر باردار را کاهش داده و فشار زیادی را بر روی جنین داخل رحم او وارد می کند. به همین علت، بسیاری از پزشکان متخصص زنان و زایمان توصیه می کنند که زنان باردار در سه ماهه سوم از دوران بارداری خود سعی کنند که بیشتر بر روی سمت چپ بدن خود بخوابند. در واقع، این حالت به بدن مادران باردار اجازه می دهد تا خون کافی را به کلیه ها، رحم و البته جنین داخل رحم برساند. بنابراین، زنان حامله همیشه باید آگاه باشند تا در پایان یک روز طولانی و خسته کننده از دوران بارداری خود از خوابیدن به مدت طولانی بر روی پشت و یا سینه خود اجتناب کنند.

.

منبع : mamanam.com