آکاایران: شما احتمالا لیست بالا بلندی از کارها را برای دوران بعد از زایمان آماده کرده اید که انجام دهید، با این حال، متوجه می شوید که یک چیز را فراموش مهم کرده اید، این که این دوره، تعطیلات و تفریح نیست. در عوض، یک فرصت برای بهبودی و نیز برای شناخت نوزادتان و آموزش مادر شدن است.
مدت زمان بهبودی بعد از زایمان بسیار مهم و حیاتی است، بدن شما با یک سری تغییرات عظیم در طول نه ماه بارداری مواجه شده است، نباید انتظار داشته باشید که در مدت زمان کوتاهی به حالت طبیعی و اولیه خود برگردد، اگرچه جامعه ،از زنان انتظار دارد که بعد از حدود شش هفته بعد از زایمان بهبود پیدا کنند (یعنی زمانی که اکثر زنان روابط جنسی و کار را از نو شروع می کنند) اما در واقع بهبودی کامل بعد از 9 ماه بدست می آید و 9 ماه دیگر باید بگذرد تا بدن به حالت عادی برگردد. پس نگران نباشید و به توصیه های زیر عمل کنید:

bxs1

شما احتمالا هیچ وقت دیگر به اندازه ماه های اولیه مادر شدن خسته نخواهید شد، به انجام دادن کارها در زمانی که نوزاد خواب است، فکر نکنید و کارها را به وقت دیگری موکول کنید. به محض اینکه نوزادتان شروع به خروپف کرد، خودتان هم به خواب و استراحت بپردازید، به تدریج که قدرت و توانایی خود را دوباره به دست آوردید، آن وقت قادر خواهید بود که مدت زمان بیشتری را بیدار بمانید.

bxs2

نوزادان دوست دارن شما رو تماشا کنند، آنها هرگز فکر نمی کنند که شستن لباس ها، طبخ و پز یا خرید کردن خسته کننده و کسالت آور باشد، خصوصا اگر شما با آنها در حین انجام این کارها صحبت کنید.
• هر روز از خانه بیرون بروید: حتی اگر به اندازه یک پیاده روی در اطراف منزلتان باشد، نور آفتاب و هوای تازه بسیار می تواند برای شما خوب باشد.

bxs3

در حال حاضر با این شرایط وقت خوبی برای یک آشپز ماهر شدن نیست، اگر همسر شما نمی تواند در سراسر هفته آشپزی کند، به او یاد بدهید که مقدار زیادی غذا بپزد، غذاهایی مثل ماکارونی، مرغ، لازانیا و آنها را فریز کنید تا در طول هفته بتوانید استفاده کنید(البته مصرف غذاهای تازه برای بهبودی بعد از زایمان شما مناسبتر است).

آکاایران: بعد از زایمان به چه مراقبت هایی نیاز دارید؟

bxs4

خانه شما ممکن نیست که یک خانه بی عیب و نقص باشد، اگر مایل هستید، یک خدمتکار استخدام کنید. اگر نمی توانید، فقط مراقب نظم خونه باشید و درهم و برهمی رو کنترل کنید و اینکه هر صبح تخت خود رو مرتب کنید تا حداقل یک اتاق ، تمیز به نظر برسد.

bxs5

اگر به هنگام زایمان بخیه داشته اید، علاوه بر تمیز نگهداشتن آن ناحیه، روزی چند بار هم در تشتی از آب بنشینید، این کار درد شما را تسکین می دهد، هم چنین می توانید با کیسه یخ تورم را کاهش دهید.

bxs6

این بدان معناست که از همان رژیم سالمی که در دوران بارداری دنبال می کردید، استفاده کنید و اگر نوزاد را با شیر مادر تغذیه می کنید، از مصرف مواد مضر پرهیز کنید.

bxs7

اگر به طور ناگهانی و با شدت زیاد شروع به خونریزی، عفونت سینه و یا احساس درد در ناحیه لگن کردید، با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.

bxs8

افسردگی بعد از زایمان ، یک داستان افسانه ای و اسطوره ای نیست، بعد از فرآیند زایمان و مواجهه با نقش مادری به صورت واقعی و کامل، (که با پایین آمدن میزان هورمون های بدن همراه است) شما ممکن است احساس شکست، خستگی و یا افسردگی داشته باشید، این حس ها کاملا طبیعی و نرمال هستند و معمولا بعد از حدود 10 روز ناپدید و محو می شوند، اگر احساس افسردگی باقی بماند و یا شدیدتر شود، در این حالت گفته می شود که شما مبتلا به افسردگی بعد از زایمان شده اید.

بعد از زایمان به چه مراقبت هایی نیاز دارید؟   - آکامراقبت های بعد از زایمان

bxs9

• احساس بی قراری، تحریک پذیری و یا اضطراب
• از دست دادن علاقه و یا لذت در زندگی بعد از زایمان
• از دست دادن اشتها
• کاهش انرژی و انگیزه (که به کمبود خواب مرتبط نیست)
• مشکلات به خواب رفتن یا در خواب ماندن و یا صبح خیلی زود بیدار شدن
• احساس بی ارزشی، نا امیدی و یا گناه بعد از زایمان
• احساس اینکه زندگی هیچ ارزشی ندارد
• کم شدن شدت علاقه به نوزاد
• کاهش و یا افزایش وزن فاقد علت بعد از زایمان
اگر چند مورد از این علائم را برای بیش از یک تا دو هفته داشتید، با پزشک خود در تماس باشید.
حمایت و پشتیبانی، درمان و در صورت لزوم مصرف دارو می تواند شما را به وضعیت قبلیتان برگرداند، افسردگی بعد از زایمان، یک مرحله و دوره طبیعی نیست. لطفا اگر به کمک نیاز دارید به دنبال کمک باشید.

.

منبع : mamanam.com