آکاایران:  بر روی صورت تمام افراد حداقل یک بار در زندگی جوش ایجاد می شود. بنابراین همه ما تجربه داشتن جوش را داریم، مخصوصا زمانی که می خواهیم به یک مهمانی و یا عروسی خاص برویم، قبلش یکی دو تا جوش گنده میزنیم، حتی اگر در حالت عادی هیچ جوشی نداشته باشیم. اما نکات مهم زیر باید توسط افرادی که دائم جوش می زنند، رعایت شود:

 1. جوش ها را دستکاری نکنید. 
 2. برای نفس کشیدن پوست برای مدتی آرایش نکنید.
 3. صورت خود را دو بار در روز بشویید. هر بار بعد از شستن، از مرطوب کننده و تونر استفاده کنید.
 4. از شیرینی ها و مواد غذایی نامناسب اجتناب کنید. به جای آن میوه ها و سبزیجات بخورید. آب نیز زیاد بنوشید.
 5. استرس را کاهش دهید و 10 تا 11 ساعت بخوابید.
 6. جوش را با پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک درمان کنید. به متخصص پوست مراجعه کنید.

قسمت اول: توصیه های عمومی برای جوش صورت

1- جوش هایتان را دستکاری نکنید. این قانون شماره یک است! جوش ها حاوی باکتری های نامطبوع هستند. اگر جوش ها را بترکانید، این باکتری ها به داخل حفره های دیگر می روند و باقی می مانند. 

2- برای مدتی آرایش نکنید. لوازم آرایش و رژ لب به پوست آسیب می رسانند. البته اگر پوست شما ظاهری مناسب ندارد، فاقد آرایش بیرون رفتن کمی خجالت آور است اما این کار باعث پاک شدن پوست شما می شود.

ماسک صورت

3- یکی دیگر از ضعف های ترکاندن جوش این است که پوست اطراف جوش ملتهب می شود. التهاب باعث قرمزی و درد بیشتر خواهد شد.

پف زیر چشم

4- جوش ها را دستکاری نکنید. دست ها (فاقد توجه به تعداد دفعاتی که آنها را شستشو می کنید) دارای روغن و خاک و باکتری هستند. اگر شما دائما این خاک، روغن و باکتری را بر روی صورتتان بکشید، باکتری ها را به مناطق دیگر چهره تان نیز گسترش می یابند.

چاقی صورت

5- آب کافی بخورید. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند بین 9 تا 12 فنجان آب در روز (2.2 تا 3 لیتر) بخورید. (زنان باید 9 فنجان و مردان باید 12 فنجان آب بنوشند.) پوست شما یک عضو در بدن است و مانند کلیه شما نیاز به مقادیر کافی آب برای عملکرد مناسب دارد.

درمان سریع جوش صورت

6- شکر، قند، آبمیوه و نوشابه را از رژیم خود حذف کنید. گزارش های نوین نشان می دهد رژیم های غذایی تاثیر قابل توجهی بر جوش دارد. شکرها باعث افزایش انسولین می شوند که به نوبه خود باعث ایجاد برخی هورمون های تولید جوش می شود.

درمان جوش صورت

7- شیر کمتر بخورید. شیر به عنوان یک عامل تولید کننده جوش شناخته شده است. شیر باعث تحریک هورمون های جنسی مردانه - تستوسترون و آندروژن ها می شود - که همراه با انسولین باعث ایجاد جوش های تند و زننده می شود. 

سیاهی دور چشم

8- چای سبز نیز ممکن است مفید باشد. چای سبز حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند؛ رادیکال های آزاد بر سلول ها تاثیر می گذارند که ممکن است نشانه های پیری پوست را بر عهده داشته باشد. یک جایگزین سالم برای آب، چای سبز است!

جوش های صورت نوزاد

9- رژیم متعادل. رژیم غذایی میتواند به شما کمک کند که چهره شما به بهترین شکل ممکن باشد. میوه ها و سبزیجات و چربی های سالم بیشتر بخورید.

از بین بردن جوش صورت ، 24 روش خانگی -آکاجوش صورت

10- افرادی که میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف می کنند و شیر و شکر کمتری مصرف می کنند دارند، کمتر جوش می زنند. سعی کنید 5 تا 9 وعده سبزیجات سالم (به خصوص برگ سبز) در روز مصرف کنید.

11- اسیدهای چرب امگا 3 را بخورید. چربی های سالم مانند امگا 3 با التهاب مبارزه می کنند و سلول های سالم را ارتقا دهند. امگا 3 به وسیله اکسیژن آسیب می بینند، به این معنی که اگر غذاهای دارای امگا 3 مصرف می کنید، سعی کنید آنها را خام بخورید. غذاهای غنی از امگا 3 عبارتند از:

 • ماهی، به خصوص ماهی قزل آلا، ساردین، و شاه ماهی. 
 • دانه ها و آجیل ها، به خصوص دانه های کتان. 
 • برگ سبز، به خصوص اسفناج و قارچ. 

ماسک صورت

12- مصرف پروبیوتیک. پروبیوتیک ها باکتری های سالمی هستند که در برخی از غذاها وجود دارند، مانند کامبوچا، که سلامت گوارشی خوبی را تامین می کنند و التهاب را کاهش می دهند. پروبیوتیک هایی مانند لاکتوباسیل ممکن است جوش را بهبود بخشد.

پف زیر چشم

13- خوردن ویتامین های مناسب به مقدار متعادل. نوع خاصی از ویتامین ها به بدن شما کمک می کند با جوش مبارزه کنید. ویتامین A در ارتقای پوست سالم بسیار موثر بوده است. اگر حامله هستید ویتامین A مصرف نکنید.

چاقی صورت

14- روغن گل یاسمن بخورید. روغن گل یاسمن یک چربی امگا 6 ضد التهابی است، کمبود آن ممکن است باعث ایجاد جوش شود. 1000 تا 1500 میلی گرم دو بار در روز مصرف کنید.

درمان سریع جوش صورت

15- سیترات روی را امتحان کنید. سیترات روی با سنتز پروتئین باعث بهبود زخم و عملکرد طبیعی بافت ها می شود. 30 میلی گرم در روز مصرف کنید.

درمان جوش صورت

16- مصرف ویتامین E. برای سلامتی پوست حیاتی است، ویتامین E در بسیاری از افراد مبتلا به جوش کم است. 400 عدد واحد (واحد بین المللی) در روز مصرف کنید.

سیاهی دور چشم

17- صورت خود را بیش از دو بار در روز نشویید. شستن بیش از حد صورت، صورت را خشک کرده و باعث تولید بیشتر چربی می شود که متاسفانه موجب جوش بیشتر می شود.

جوش های صورت نوزاد

18- پس از هر بار شستن صورت از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. شستشو رطوبت پوست را از بین می برد و با باکتری ها مبارزه می کند. اطمینان حاصل کنید که به پوست خود رطوبت کافی می دهید، حتی اگر در حالت عادی پوست شما چرب است.

از بین بردن جوش صورت ، 24 روش خانگی -آکاجوش صورت

19- از مرطوب کننده هایی استفاده کنید که منافذ پوست را نمی بندند. شما نمی خواهید مرطوب کننده پس از تمیز کردن صورت، منافذ پوست را ببندد.

20- اگر پوستتان در حالت عادی چرب است، سعی کنید به دنبال یک مرطوب کننده مبتنی بر ژل باشید. این نوع مرطوب کننده ها، به عنوان مخلوط مرطوب کننده های کرم، پوست شما را چرب نمی کنند.

ماسک صورت

21- برای پوست های چرب از تونر استفاده کنید. تونر چیست؟ تونر یک لوسیون یا شستشو دهنده است که منافذ را کوچک کرده و به تمیز کردن صورت می پردازد. در مورد تونرها با الکل مراقب باشید زیرا آنها چربی صورت را پاک می کنند. این باعث می شود چربی بیشتری تولید شود که منجر به جوش بیشتر می شود. 

پف زیر چشم

22- استرس های ناخوشایند را از زندگی خود حذف کنید. پزشکان کاملا مطمئن نیستند چرا، اما می دانند بین استرس و اختلالات پوست، به ویژه استرس و جوش رابطه وجود دارد. به طریقی، سلول هایی که سبوم تولید می کنند، چیزی است که در نهایت باعث جوش می شود، زمانی که فرد در معرض استرس شدید است از کنترل خارج می شوند.

چاقی صورت

23- راه های خلاقانه برای استرس خود بیابید. بعضی از مردم با پیاده روی از موقعیت های استرس زا دور می شوند. دیگران با نقاشی، تنش خود را بر روی یک بوم خالی می کنند. 

درمان سریع جوش صورت

24- تکنیک های مدیتیشن را امتحان کنید. تکنیک های مدیتیشن مداوم وجود دارد، بنابراین راهی پیدا کنید که برای شما مناسب باشد. برخی از افراد از یوگا استفاده می کنند.

درمان جوش صورت

25- اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی می خوابید. کم خوابیدن باعث ایجاد استرس و افزایش جوش می شود. استرس نیز می تواند تاثیر مخربی روی پوست داشته باشد و باعث جوش شود. به طور منظم، بالش خود را تغییر دهید. بالش های خود را در یک حوله بپیچید تا روغن را جذب کند. شب بعد می توانید حوله را عوض کنید.

سیاهی دور چشم

26- جوانان و سالمندان نیاز به خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند. نوجوانان باید سعی کنند 10 تا 11 ساعت در شب بخوابند. 

جوش های صورت نوزاد

27- ورزش. ورزش یک گزینه عالی برای گردش خون است و هر چیزی که باعث گردش خون خوب شود باعث می شود پوستی سالم  داشته باشید. چند مورد برای یادآوری در هنگام ورزش کردن:

از بین بردن جوش صورت ، 24 روش خانگی -آکاجوش صورت

28- در صورتی که بیرون ورزش می کنید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب باعث می شود پوست شما تحریک نشده یا دچار خارش نشود.

29- پس از ورزش، دوش بگیرید یا خود را تمیز کنید. هنگامی که عرق می کنید، منافذ پوست با نمک پر می شود و کثیف باقی می ماند. اطمینان حاصل کنید که بعد از ورزش، بدن و مخصوصا صورت خود را بشویید.

ماسک صورت

قسمت دوم : درمان جوش صورت

1- پراکسید بنزوئیل را امتحان کنید. بنزوئیل پراکسید برای کشتن باکتری هایی که به جوش کمک می کنند استفاده می شود. پراکسید بنزوئیل در غلظت های مختلف وجود دارد، اما پراکسید بنزوئیل با غلظت 2.5٪ باعث می شود که پوست کمتر تحریک شود. پراکسید بنزوییل همچنین پوست را حالت مرده دور می کند، پوست را روشن تر و جوان تر می کند.

پف زیر چشم

2- از اسید سالیسیلیک استفاده کنید. مانند پراکسید بنزوئیل، اسید سالیسیلیک، باکتری هایی را که مسئول رشد جوش هستند را می کشد. همچنین باعث می شود که سلول های پوست به سرعت رشد کنند و رشد پوست نوین را ترویج می کنند. بعد از اینکه صورت خود را شسته اید، مقادیر کمی اسید سالیسیلیک را در مناطق آسیب دیده قبل از خواب بگذارید.

چاقی صورت

3- از خمیر دندان استفاده کنید. خمیردندان حاوی سیلیس است، که عامل خشک کننده در کیسه های گوشت گاو است. اساسا، خمیردندان باعث خشک شدن و کوچک شدن جوش می شود.

درمان سریع جوش صورت

4- از خمیر دندان طبیعی استفاده کنید. برخی از خمیر دندان های حاوی لوریل سولفات سدیم می توانند پوست را تحریک کنند. 

درمان جوش صورت

5- روغن چای. روغن درخت چای یک ماده اساسی ضد باکتری است که می تواند میکروب های درون منافذ را از بین ببرد. با یک قطره چکان، کمی روغن روی جوشها اعمال کنید.

سیاهی دور چشم

6- روغن درخت چای دارای خواص ضد التهابی است که می تواند قرمزی و اندازه جوش را کاهش دهد.

جوش های صورت نوزاد

7- آسپیرین را خرد کنید. قرص آسپیرین را له کرده و آن را به آب بیفزایید تا خمیری تهیه شود. خمیر را بر روی جوش قرار دهید. اجازه دهید خشک شود. آسپرین یکی دیگر از مواد ضد التهاب است، به این معنی که به مبارزه علیه التهاب کمک می کند. 

از بین بردن جوش صورت ، 24 روش خانگی -آکاجوش صورت

8- از سفت کننده بر روی پوست چرب استفاده کنید. سفت کننده ها عامل هایی هستند که سبب می شود تا پوست سفت شود. برخی از این داروها حاوی مواد ضد میکروبی هستند که به ترمیم جوش کمک می کنند و اندازه جوش را نیز کاهش می دهند. در اینجا برخی از سفت کننده ها ذکر شده است:

9- سفت کننده های صنعتی حاوی پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک هستند. 

ماسک صورت

10- سفت کننده های طبیعی عبارتند از:

پف زیر چشم

11- آب لیمو. اسید سیتریک باکتری هایی را که باعث جوش می شوند از بین می برد و به عنوان یک سفت کننده پوست عمل می کنند. 

چاقی صورت

12- پوست موز. پوست موز در درمان نیش حشرات و پشه مفید است و ممکن است در کاهش برخی از جوش ها مفید باشد. موز را به آرامی بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید.

درمان سریع جوش صورت

13- چای سبز. چای سبز یک سفت کننده است که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است و با رادیکال های آزاد مبارزه می کند. چای کیسه ای را در آب داغ قرار دهید، چای را همراه با تمام مایع بیرون بیاورید و به مدت کوتاهی روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

درمان جوش صورت

14- در صورت لزوم، یخ استفاده کنید. یک تکه یخ بر روی صورت خود بمالید. هنگامی که صورت بی حس شد این کار را متوقف کنید. 

سیاهی دور چشم

15- همانطور که در بالا ذکر شد، یخ به کاهش حجم منافذ کمک می کند زیرا رگ های خونی زیر پوست را منقبض می کند. اگر جوش دردناک باشد نیز درد را تسکین می دهد.

جوش های صورت نوزاد

16- اگر تعداد زیادی جوش دارید، هر قسمت را به صورت جداگانه درمان کنید. هنگامی که یک قسمت تمام شد به بخش بعدی بروید.

از بین بردن جوش صورت ، 24 روش خانگی -آکاجوش صورت

17- این روند را تکرار کنید.

18- از قطره چشم در منطقه آسیب دیده استفاده کنید. قطرات چشم، قطره ای که قرمزی چشم را کاهش می دهد، می توانند در کاهش قرمزی و نشانه های تحریک در جوش مفید باشند. چند قطره چشم را بر روی جوش بریزید.

ماسک صورت

19- از آنجایی که سرما باعث کاهش التهاب در جوش می شود، قطره را یک ساعت قبل از اعمال در یخچال قرار دهید. سرما باعث کاهش التهاب می شود.

پف زیر چشم

20- برخی از آنتی هیستامین های طبیعی را امتحان کنید. آنتی هیستامین ها اثر تورم را در بافت پوست متوقف می کنند. بسیاری از این داروها را می توان در قالب قرص مصرف کرد، اما بعضی از آنها می توانند به عنوان چای مصرف شوند یا به عنوان یک عامل موضعی استفاده شوند. این مواد میزان قرمزی را کاهش می دهند. آنتی هیستامین های گیاهی طبیعی عبارتند از:

چاقی صورت

21- گزنه. بعضی از پزشکان این گیاه را توصیه می کنند زیرا توانایی کاهش میزان هیستامین بدن را دارد.

درمان سریع جوش صورت

22- کلستفوت به عنوان آنتی هیستامین طبیعی موثر است. اروپایی ها سابقه طولانی در از استفاده از این گیاه برای درمان بیماری های پوستی دارند. برگ ها می توانند به صورت عصاره یا به صورت قرص مصرف شوند.

درمان جوش صورت

23- ریحان ممکن است به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی نیز عمل کند. چند قاشق چای خوری برگ ریحان را بخارپز کنید و به آرامی به جوش ها اعمال کنید.

سیاهی دور چشم
 

24- اگر بعد از همه اینها، هنوز جوش دارید، با یک متخصص پوست مشورت کنید. آنتی بیوتیک ها و سایر داروهای جوش خوراکی می توانند پوست آلوده را بهبود دهند.

جوش های صورت نوزاد

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir