آکاایران: در مادر و جنین در ماه پنجم بارداری - هفته هفدهم (بخش اول) تغییرات بدنی مادر را در هفته هفدهم خواندید ، در ادامه تغییرات جنین در این هفته را خواهید خواند.

تغییرات جنین در هفته هفدهم بارداری :

جنین شما با ورود به هفته هفدهم بارداری، رشد خود را با افراط بیشتری ادامه خواهد داد، طوری که این روند رشد، همچنان تا رسیدن به پایان دوران بارداری، به طور مداوم دنبال خواهد شد. اینک خوب است بدانید که فرزندتان تقریبا به اندازه یک پرتقال بزرگ شده و اندازه طول قد او 5/4 تا 5/5 اینچ می باشد، اما هنوز وقت زیادی برای رشد او تا رسیدن به زمان زایمان وجود دارد.
همچنین، لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که هفته هفدهم بارداری زمانی است که لایه هایی از چربی قهوه ای رنگ در زیر پوست جنین شما شروع به رشد خواهد نمود. این چربی ها مانند یک لایه محافظ، زمان بیرون آمدن او از محیط گرم و نرم رحم به جهان خارجی و سرد، از او نگهداری خواهد کرد. همچنین، وجود این چربی قهوه ای رنگ در زیر پوست جنین، انرژی مورد نیاز او را هم فراهم خواهد نمود. فراموش نکنید که چون جنین داخل رحم شما نمی تواند برای محافظت بدن خود، به طور کامل وابسته به کرک های جنینی پوست باشد، برای همین این چربی ها برای حفظ سلامتی او حیاتی خواهند بود.

Vernix در هفته هفدهم بارداری :

Vernix Caseosa، یا به طور ساده تر vernix هم در پایان هفته هفدهم بارداری شروع به رشد خواهد کرد. Vernix لایه ای از ماده سفید رنگ مانند پنیر است که بر روی پوست جنین رشد کرده و در نوزادان تازه متولد شده هم به وضوح دیده می شود. مطالعات برخی از محققان در مورد vernix، حقایق شگفت انگیزی را ثابت کرده است. از روی این تحقیقات، می توان ادعا کرد که نوزادان را نباید بلافاصله پس از تولد به طور کامل شستشو داد. به غیر از خواص ضد باکتریایی vernix، این ماده یک عامل مرطوب کننده قوی هم برای نوزادان است، که امروزه حتی توجه صنایع تولید لوازم آرایشی را هم به خود جذب کرده است. این پوشش در حین تولد نوزاد، به منزله ماده ای قوی به شمار می آید که خواص مختلف ضد میکروبی داشته و برای محافظت نوزاد تازه متولد شده در برابر طیف گسترده ای از عفونت ها کمک زیادی خواهد کرد.

تغییرات مهم جنین که در طول هفته هفدهم بارداری اتفاق می افتد:

• با ورود جنین به هفته هفدهم بارداری، اسکلت غضروفی و نرمی در جنین شروع به رشد خواهد کرد. با ایجاد تغییرات زیادی در اسکلت غضروفی و نرمی، این ماده به استخوان های قوی تبدیل خواهند شد، طوری که بعد از مدتی جنین داخل رحم شما به راحتی می تواند مفاصل خود را حرکت دهد.
• همچنین در هفته هفدهم بارداری، ماده محافظی به نام میلین هم در جنین رشد کرده و شروع به بسته بندی اطراف نخاع او خواهد کرد.
• در هفته هفدهم بارداری، بند ناف که تاسیسات خود را در جفت رشد می دهد، هم با گذشت زمان روز به روز قوی تر و ضخیم تر خواهد شد.
• راه های هوایی که در دستگاه تنفسی جنین وجود داشته، اینک با رشد بیشتر او، شروع به شاخه شاخه شدن و تکمیل کردن خود نموده اند. طوری که در هفته هفدهم بارداری، ریه های جنین آماده جذب اکسیژن در بیرون از رحم مادر خواهند شد.
• در حال حاضر اعضای بدن جنین مانند سر، دست و پا کامل تر و بزرگ تر از قبل شده است.
• همچنین، حرکت جنین با ورود به هفته هفدهم بارداری در داخل رحم مادر افزایش خواهد یافت. اگر شما به عنوان یک مادر باردار هوشیار باشید، می توانید با بهره گیری از این حرکات خاص، با فرزند خود ارتباط برقرار کنید.
• از طرفی دیگر، جنین در این دوره از بارداری با باز و بسته کردن دهان خود، مهارت لازم را برای برای نفس کشیدن و مکیدن هم به دست خواهد آورد.
• اینک ضربان قلب جنین به حدی قوی و ثابت شده است که شما می توانید صدای آن را به راحتی در سونوگرافی بشنوید.
• در هفته هفدهم بارداری، هر چند که جنین در داخل رحم مادر محافظت می شود، اما خود مادر هم باید او را از محیط های پر سر و صدای داخل رحم خود دور نگه دارد. به یاد داشته باشید که فرزند شما می تواند صدای ضربان قلب و غرش شکم شما را هنگامی که شما گرسنه هستید و یا وقتی که غذا با سرو صدا در داخل آن در حال هضم شدن است، بشنود. دانستن این نکته بسیار شگفت انگیز است که صداهای بلند می تواند جنین داخل شکم را دچار وحشت کرده و همچنین، صداهای آرامش-بخش نیز برعکس می تواند آرامشی توام با شادی را به او هدیه کند.
• گفته می شود که جنین در هفته هفدهم بارداری می تواند احساس مادرش را به خوبی درک کند. پس به عنوان یک مادر باردار سعی کنید در هنگام لمس کردن شکم خود به صورت آرام و دایره وار، برای تسکین و انتقال آرامش بیشتر به فرزند خود، از آوازهای لالایی هم استفاده کنید.

آکاایران: مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری(بخش دوم)

اندازه جنین در هفته هفدهم بارداری:

وقتی که شما به عنوان یک مادر باردار، وارد هفته هفدهم بارداری خود می شوید، وزن فرزند شما حدود 140 گرم (حدود 5 اونس) بوده و اندازه طول او هم 12 الی 14 سانتی متر خواهد بود. لازم است بدانید که اینک شما به راحتی می توانید جنین خود را در کف دست نگه دارید. فراموش نکنید که فرزند شما برای رساندن به این مرحله از رشد، راه طولانی را طی کرده و اکنون، از اندازه یک توت کوچک به اندازه یک سیب بزرگ رسیده است.

مراقبت های مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری :

یکی از فعالیت های سرگرم کننده ای که شما به عنوان یک مادر باردار، هم اکنون می توانید انجام دهید، خرید یک گوشی پزشکی برای منزل خودتان است، چون با کمک گوشی پزشکی، شما و شریک زندگیتان، به راحتی می توانید برای اطمینان بیشتر، صدای ضربان قلب فرزندتان را به طور کامل بشنوید و از پدر و مادر بودن خودتان لذت ببرید. باور کنید که در طول شش ماه باقی مانده از دوران بارداری خود، اگر شما در تمام ساعات روز هم صدای قلب فرزندتان را گوش دهید و او را لمس کنید، باز هم سیر نخواهید شد.

یبوست مادر حامله در هفته هفدهم بارداری:

به عنوان یک مادر باردار همیشه به خاطر داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. پس، انجام مراقبت های بهداشتی قبل از بروز از یبوست و پیشگیری از این مشکل بزرگ، بسیار مهم است، چون یبوست می تواند باعث به وجود آمدن زخم و بواسیر در طول هفته هفدهم بارداری شود. عللی مانند تغییرات هورمونی، مصرف قرص آهن در دوران بارداری، عدم فعالیت بدنی کافی در طول دوران بارداری، رشد زیاد رحم و عدم وجود فیبر در رژیم غذایی مادر حامله، ممکن است در مبتلا شدن مادر به یبوست کمک کند. شما می توانید نکات زیر را که برای مقابله با مشکل یبوست در دوران بارداری بیان شده است، را دنبال کنید. این راهنمایی ها عبارتند از:
• به عنوان یک مادر باردار، سعی کنید تا با نوشیدن حداقل 5/1 تا 2 لیتر مایعات در هر روز، بدن خود را هیدراته نگه دارید. به نظر می رسد نوشیدن مقدار زیادی آب ساده، بهترین گزینه برای حل مشکل یبوست خواهد بود.
• به یاد داشته باشید که میوه های تازه و سبزیجات برگ سبز را به اندازه کافی در رژیم غذایی خودتان قرار دهید. در واقع، سعی کنید محتوای فیبر رژیم غذایی خود را در حالت عادی افزایش دهید.
• انجام پیاده روی و یا تمرینات ورزشی روزانه، تحرک کافی را در بدن شما به عنوان یک مادر باردار ایجاد خواهد کرد و علاوه بر سالم نگه داشتن آن، می تواند از مبتلا شدن مادر باردار به یبوست هم جلوگیری کند.
• به عنوان یک خانم باردار سعی کنید الگوی خاصی را در یک زمان مشخص از روز، برای تخلیه روده های خود به طور منظم ایجاد کنید. بهتر است این زمان ترجیحا در وقت صبح باشد. هرگز سعی نکنید با فشاردادن زیاد، خودتان را به زور تخلیه نمایید، چون فشار زیاد برای هیچ فردی خوب نیس ، به خصوص این که فرد باردار هم باشد.
• اگر شما به عنوان یک مادر حامله نمی توانید هیچ کاری برای تخلیه آسان روده های خود بکنید، حتما با دکتر معالج خود مشورت نمایید، چون او ممکن است مسهلی امن و یا نرم کننده ی مدفوع بی خطری را برای شما تجویز کند.
• اگر شما مادر باردار در طی دوران حاملگی خودتان از بروز یبوست پیشگیری کنید، مشکلاتی مانند هموروئید یا نفخ و به وجود آمدن گاز روده را هم تا رسیدن زمان زایمان احساس نخواهید کرد.

 بارداری هفته به هفته

نکاتی برای کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

اگر شما به عنوان یک پدر آینده با شریک زندگیتان، در حال برنامه ریزی برای یک روز تعطیل هستید، بدانید که خیلی از مسائل نسبت به زمان تنهایی شما و دوران قبل از بارداری همسرتان تغییر یافته است. بنابراین، به یاد داشته باشید که دوران بارداری زمان مناسبی برای انجام این گونه کارها نیست. با این حال که علائم اولیه بارداری در شریک زندگی شما فروکش کرده است، ولی این نکته را به یاد داشته باشید که او هم نمی خواهد حتی یک زمان خیلی کوتاه را هم فاقد شما و فرزندش خوش بگذراند. به همین دلیل این دوره از بارداری با نام "دوره ماه عسل بارداری" نام گذاری شده است. ممکن است شما ماه عسل دوم زندگی خود را هم پس از به دنیا آمدن فرزندتان داشته باشید، چون بیرون رفتن با یک نوزاد خیلی کوچک ممکن است سخت و خطرناک باشد.

پاورقی برای کسانی که به زودی مادر می شوند:

بهتر است به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در کل، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن منظم، می تواند کمک شایانی به سلامت شما و فرزندتان بکند. قبل از آغوش گرفتن فرزندتان، داشتن ارتباط بیشتر با او در داخل رحم و حفظ این ارتباط می تواند پیوند ویژه ای بین شما و نوزاد آینده تان به وجود آورد.شما مادر باردار به یاد داشته باشید که به وجود آوردن احساس امنیت بیشتر برای جنین نکته ای انکارناپذیر و بسیار مهم است.
با گذشت روزها و نزدیک شدن به زایمان سوالات زیادی درباره نوع زایمان ذهن شما را درگیر خواهد کرد ، خواندن مقاله زایمان طبیعی در مقابل سزارین شما را آرامتر خواهد کرد.

.

منبع : mamanam.com