آکاایران: یبوست برای افراد مختلف متفاوت است. برای بسیاری از مردم، به معنی مدفوع نکردن به صورت مکرر است. برای دیگران، یبوست به معنی مدفوع سخت یا احساس تخلیه ناقص پس از حرکت روده است. اما مهمتر از همه درمان بیوست است.  در این مقاله سعی شده مروری جامع بر درمان یبوست داشته باشیم:

یبوست چیست؟

چه چیزی باعث یبوست می شود؟

علائم یبوست چیست؟

درمان یبوست چگونه است؟


یبوست چیست؟

بواسیر

یبوست معمولا کمتر از 3 حرکت روده در هر هفته میباشد. یبوست شدید کمتر از یک مقدار حرکت روده در هر هفته می باشد. دو یا سه روز فاقد مدفوع مشکلی ایجاد نمی کند فقط باعث اضطراب روانی می شود (در برخی افراد).

- تعداد حرکات روده معمولا با سن کاهش می یابد. اکثر بزرگسالان بین سه تا 21 بار در هفته حرکات روده را مشاهده می کنند. شایع ترین الگو یک بار در روز است، اما این الگو در کمتر از نیمی از افراد دیده می شود. علاوه بر این، اکثر موارد نامنظم هستند و هر روز به تعداد یکسان حرکات روده ندارند.

- بر خلاف باور عمومی، هیچ شواهدی موجود نیست که "سموم" هنگامی که حرکات کم است جمع شوند و یا یبوست به سرطان منتهی می شود.

انواع یبوست:

مهم است که یبوست حاد (اخیر) را از یبوست مزمن (طولانی مدت) تشخیص دهیم:

یبوست حاد:

نیاز به ارزیابی فوری دارد زیرا یک بیماری جدی پزشکی ممکن است علت اصلی آن باشد (به عنوان مثال، تومورهای روده بزرگ). این یبوست نیاز به ارزیابی فوری دارد اگر همراه با علائمی مانند خونریزی مقعد، درد شکمی و گرفتگی، تهوع و استفراغ و از دست دادن غیرمعمول وزن باشد.

یبوست مزمن:

ارزیابی یبوست مزمن ضروری نیست، به خصوص اگر اقدامات ساده را انجام داده باشید.


چه چیزی باعث یبوست می شود؟

عوارض یبوست

از لحاظ نظری، یبوست می تواند ناشی از عبور کند غذا از هر بخش از دستگاه گوارش باشد. با این حال، اغلب اوقات، کاهش سرعت عبور غذا در روده بزرگ رخ می دهد. گاهی داروهایی باعث یبوست می شوند. اغلب علت یبوست داروها هستند. شایعترین داروها عبارتند از:

 •  داروهای ضد درد مانند کدئین (به عنوان مثال، تیلنول شماره 3)، اکسیکدن (به عنوان مثال Percocet) و هیدرومورفون (Dilaudid)
 • داروهای ضد افسردگی مانند آمیتریپتیلین (Elavil،Endep ) و ایمی پرامین (Tofranil) 
 •  ضد انعقادی مانند فنیتوئین (دیلانتین) و کاربامازپین (تگراتول) ( عوارض قرص کاربامازپین)
 • مکمل های آهن ( علائم و درمان کم خونی)
 • داروهای مسدود کننده کانال کلسیم  (CCBs) مانند دیلیتازیم (Cardizem)  و (nifedipine )
 •  آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم مانند هیدروکسید آلومینیوم (Amphojel) و کربنات آلومینیوم (Basaljel)

علاوه بر محصولات ذکر شده در بالا، بسیاری از داروهای دیگر نیز می توانند این وضعیت را ایجاد کنند. می توانید از روش های موثر ساده برای درمان آن (به عنوان مثال، افزایش فیبر رژیمی) استفاده کنید. قطع کردن دارو ضروری نیست. اگر اقدامات ساده عمل نکنند، می توانید از ترکیب قرص های یبوست آور کمتر استفاده کنید. به عنوان مثال، داروی ضد التهاب غیراستروئیدی یا NSAID (به عنوان مثال، ایبوپروفن) یا یکی از داروهای ضد افسردگی.

سایر دلایل ایجاد یبوست:

1- عادت:

حرکات روده تحت کنترل است. این به این معنی است که احساس طبیعی شما می تواند سرکوب شود. 

2- رژیم غذایی:

فیبر در حفظ مدفوع نرم و آبکی مهم است؛ بنابراین خوردن غذاهای کم فیبر می تواند باعث یبوست شود. بهترین منابع طبیعی فیبر عبارتند از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل.

3- ملین ها:

یکی از مشکالت مشکوک یبوست شدید، استفاده بیش از حد از ملین های محرک (سنا، روغن کرچک و بسیاری از گیاهان) است. ارتباط بین استفاده مزمن از این محصولات و آسیب به اعصاب و ماهیچه های روده بزرگ موجب ایجاد این مشکل می شود. با این حال روشن نیست که آیا محصولات باعث آسیب می شوند و یا شدید قبل از استفاده از آنها ایجاد شده است. با توجه به این که محصولات محرک میتوانند به روده آسیب برسانند، کارشناسان توصیه میکنند که آنها به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار بگیرند.

4- اختلالات هورمونی:

هورمون ها می توانند بر روی حرکت روده تاثیر بگذارند. مثلا:

 •  هورمون های کم تیروئید (کم کاری تیروئید) و هورمون های زیاد پاراتیروئید (با افزایش سطح کلسیم در خون).
 • در زمان قاعدگی یک زن، سطح استروژن و پروژسترون بالا است. با این حال، این به ندرت یک وضعیت طولانی مدت است.
 •  سطوح بالای استروژن و پروژسترون در دوران بارداری.

علائم یبوست چیست؟

علائم یبوست

یبوست معمولا توسط حرکت آهسته مواد در داخل روده بزرگ (روده) اتفاق می افتد. دو اختلال محدود به روده که باعث یبوست می شوند، عبارتند از: انسداد روده و اختلال عملکرد کف لگن.علائم یبوست عبارتند از:

 • حرکات روده ای کم
 •  تنش هنگام رفتن به دستشوی
 •  مدفوع سخت و یا کوچک
 •  احساس تخلیه ناقص پس از رفتن به دستشویی
 •  کاهش ناراحتی شکمی
 •  نفخ شکمی 
 •  خونریزی مقعد یا شکاف از آسیب های ناشی از مدفوع سخت است
 • گاهی اوقات اسهال به دلیل انسداد روده بزرگ توسط مدفوع سخت است
 • سفتی روده
 •  اختلال روانی و / یا وسواس با نیاز به رفتن به دستشویی
 •  تشدید بیماری دیورتیکولار، هموروئید و پرولاپس مقعدی

-  اگر یبوست ناگهانی و شدید باشد و همراه با سایر نشانه های مضر از قبیل از دست دادن وزن باشد یا درمان های ساده اثر نداشته باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

-  آزمایشات برای تشخیص علت یبوست شامل تاریخچه، معاینه فیزیکی، آزمایش خون، اشعه X شکمی، تنقیه باریوم، مطالعات ترشح روده، مطالعات تحرک انحرافی و مطالعات حرکتی روده می باشد.
 


درمان یبوست چگونه است؟

علت یبوست

هدف درمان یبوست حرکت روده ای است که هر دو تا سه روز فاقد استرس انجام شود.  درمان ممکن است شامل مواد غذایی با فیبر بالا، ملین های غیر محرک، ملین های محرک، تنقیه، شیاف، داروهای تجویزی و جراحی باشد. اصول مختلفی در رابطه با ارزیابی و درمان یبوست وجود دارد.

 1.  اولین اصل این است که بین یبوست حاد و یبوست مزمن (طولانی مدت) تفاوت وجود دارد. بنابراین، باید یبوست حاد بررسی شود و اگر ناشی از بیماری جدی است درمان شود.
 2.  اصل دوم شروع درمان به موقع و استفاده از درمان هایی است که کمترین احتمال آسیب را دارند. این امر باعث جلوگیری از انقباض و یبوست می شود و همچنین باعث آسیب احتمالی به روده بزرگ می شود که می تواند ناشی از استفاده مکرر از محصولات محرک باشد.
 3.  اصل سوم این است که بدانیم که زمان ارزیابی علت یبوست مزمن چه زمانی است. اگر درمان های ساده اثربخش نباشند، باید علت یبوست مزمن ارزیابی شود.

برای درمان یبوست چی بخوریم؟

 هدف درمان یبوست نباید حرکت روزانه روده باشد، اما هر دو تا سه روز فاقد مشکل (فاقد تنش) باید حرکات روده دیده شوند.

1- رژیم حاوی فیبر، مواد معدنی و روان کننده و نرم کننده های مدفوع

- بهترین راه اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی، افزایش مقدار میوه ها و سبزیجات است. این به معنی حداقل پنج وعده میوه و سبزی در روز است. با این حال، برای بسیاری از مردم، مقدار میوه ها و سبزیجات مورد نیاز ممکن است زیاد باشد و باعث بهبود نشود. در این مورد، مکمل های فیبر مفید می باشند.

- فیبر به عنوان مواد ساخته شده توسط گیاهان تعریف شده است که توسط دستگاه گوارش انسان هضم نمی شود. این یکی از اصلی ترین درمان هاست. بسیاری از انواع فیبر درون روده به آب متصل شده و آب را در داخل روده نگه می دارد. این ماده حجم (حجم) را به مدفوع اضافه می کند و آب آن را نرم می کند.

- منابع مختلف فیبر وجود دارد و انواع آن از منبعی به منبع دیگر متفاوت است. نوع فیبر را می توان به روش های مختلف طبقه بندی کرد، به عنوان مثال، توسط منبع آنها. رایج ترین منابع عبارتند از:

 •  میوه ها و سبزیجات
 • سبوس گندم یا جو
 • پسلیوم
 • متیل سلولز مصنوعی 
 •  Polycarbophil 

منبع کمتر شناخته شده فیبر عصاره مالت است. با این حال، این عصاره می تواند مواد را به شیوه ای غیر از افزایش فیبر، نرم کند.

با عوارض جانبی مصرف رژیم پرفیبر چه کنیم؟

- افزایش گاز (نفخ شکم) یک علامت رایج و عوارض جانبی از رژیم های غنی از فیبر است. گاز به این دلیل ایجاد می شود که باکتری هایی که به طور معمول در داخل روده هستند برای هضم، قادر به تبدیل فیبر به مقادیر کوچک هستند. باکتری ها گاز را به عنوان یک محصول جانبی از هضم تولید می کنند. تمام فیبرها، فاقد توجه به منبع آنها، می توانند باعث نفخ شکم شوند. با این حال، از آنجایی که باکتری ها در توانایی خود برای هضم انواع فیبر متفاوت هستند، منابع مختلف آن ممکن است مقادیر مختلف گاز تولید کند. در واقع توانایی باکتری ها برای هضم یک نوع فیبر می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. این تغییر پذیری انتخاب بهترین نوع فیبر را برای هر فرد سخت تر می کند.

- منابع مختلف فیبر باید یکی یکی بررسی شوند. در این حالت باید از دوز کم شروع کرد و هر یک تا دو هفته دوز را افزایش داد تا اینکه اثر مطلوب به دست آید و نفخ شکم برطرف شود. فیبر یک شبه کار نمی کند، بنابراین هر محصول باید در عرض چند هفته آزمایش شود. اگر علائم نفخ شکمی اتفاق می افتد، دوز می تواند برای چند هفته کاهش یابد و سپس دوز بالاتر می تواند دوباره آزمایش شود. به طور کلی گفته شده است که مقدار گاز تولید شده توسط فیبر هنگام مصرف در مدت زمان طولانی کاهش می یابد. اگر نفخ شکم یک مشکل باقی بماند و مانع از افزایش دوز فیبر به سطح بالایی می شود که بر مدفوع تاثیر می گذارد، وقت تغییر منبع فیبر است.

- هنگام استفاده از مقادیر فیبر بالا، توصیه می شود مقدار بیشتری آب مصرف کنید (به عنوان مثال، یک لیوان آب با هر دوز). در تئوری، آب مانع از "سخت شدن" فیبر و انسداد روده می شود. این نظریه ساده و منطقی به نظر می آید.

- با این حال، اثبات نشده است مقدار زیاد آب مصرفی بر روی یبوست تاثیر مثبت می گذارد؛ با یا فاقد اضافه کردن فیبر. در حال حاضر مقدار زیادی آب در روده وجود دارد و هرگونه مصرف بیش از حد جذب ادرار می شود و دفع می شود. با این وجود، منطقی است که مایعات به اندازه کافی مصرف کنید تا از کم آبی بدن و کاهش جریان روده جلوگیری شود.

- دلایلی برای عدم استفاده از فیبر و یا نوع خاصی از آنها وجود دارد. با توجه به نگرانی در مورد انسداد، اگر فرد مشکل چسبندگی روده یا باریکی روده دارد باید پیش از مصرف برخی غذاها و تغییر رژیم غذایی با پزشک صحبت کند. برخی از محصولات حاوی قند هستند، بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید محصولات فاقد قند انتخاب کنند.

2- ملین های روان کننده

- ملین های روان کننده حاوی چربی های معدنی به عنوان چربی های ساده یا امولسیون (ترکیب با آب) چربی هستند. چربی در داخل روده باقی می ماند، ذرات مدفوع را پوشش می دهد و احتمالا از تخلیه آب از مواد جلوگیری می کند. این احتباس آب منجر به مدفوع نرمتر میشود. چربی معدنی به طور کلی فقط برای درمان کوتاه مدت استفاده می شود زیرا استفاده طولانی مدت آن معایب بالقوه دارد.

- چربی می تواند ویتامین های محلول در چربی را از روده جذب کند و اگر برای مدت طولانی استفاده شود، ممکن است منجر به کمبود این ویتامین ها شود. این مسئله در حاملگی حائز اهمیت است زیرا تامین مناسب ویتامین ها برای جنین مهم است. در افراد بسیار جوان یا بسیار سالمند که مکانیسم بلع آنها قوی نیست، مقدار کمی از چربی فرو نشسته ممکن است به ریه وارد شود و موجب ایجاد نوعی پنومونی شود که به نام پنومونی لیپید نامیده می شود. چربی های معدنی همچنین ممکن است جذب بعضی از داروها مانند وارفارین (کومادین) و داروهای ضد بارداری خوراکی را کاهش دهند، در نتیجه اثربخشی آنها کاهش می یابد. علیرغم این معایب بالقوه، چربی معدنی در صورت نیاز به درمان کوتاه مدت، می تواند موثر باشد.

3- ملین های ملایم (شل کننده مدفوع)

- ملین های ملایم معمولا به عنوان نرم کننده های مدفوع شناخته می شوند. آنها حاوی ترکیب docusate  هستند. Docusate  عاملی مرطوب کننده است که آب درون روده را برای نفوذ و ترکیب با مواد در روده بهبود می بخشد. این افزایش آب درون آن مدفوع را نرم می کند، اگر چه مطالعات نشان می دهد که docusate برای کاهش یبوست مؤثر است. این نرم کننده ها اغلب در مدیریت درازمدت بیماری مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا این ملین اثر کند. اگر این ملین هیچ تاثیری نداشته باشد دوز آن باید بعد از یک تا دو هفته افزایش یابد.

- اگرچه Docusate به طور کلی امن است، ممکن است جذب روغن معدنی و برخی از داروها از روده را افزایش دهد. روغن معدنی جذب شده در بافتهای بدن جمع می شود، به عنوان مثال، در گره های لنفاوی و کبد، جایی که باعث التهاب می شود.

- روشن نیست که آیا این التهاب عواقب مهمی دارد یا خیر، اما معمولا احساس می شود جذب مونومر طولانی مدت نباید اتفاق بیفتد. استفاده از مواد نرم کننده همراه با روغن معدنی یا داروهای تجویزی خاص توصیه نمی شود.

- محصولات ملین معمولا زمانی استفاده می شوند که نیاز به نرم شدن موقت باشد (به عنوان مثال بعد از عمل جراحی، زایمان یا حملات قلبی). آنها همچنین برای بیماران مبتلا به بواسیر ( علت بواسیر در زنان) یا شکاف های مقعدی استفاده می شوند.

4- ملین های هیپراسمولار

- ملین های هیپراسمولار ترکیبات غیر قابل جذبی هستند که درون روده بزرگ باقی می مانند و آب را که قبلا در روده بزرگ است حفظ می کند.

- نتیجه آن نرم شدن مدفوع است. شایع ترین محصولات هیپروسمولار عبارتند از لاکتولوز (مثلا Kristalose، sorbitol و پلی اتیلن گلیکول (برای مثالMiraLax ). برخی از آنها فقط با نسخه قابل دسترسی هستند. این محصولات برای استفاده درازمدت بی خطر هستند و با عوارض جانبی متعددی همراه هستند.

- مسهل های هیپراسمولار ممکن است توسط باکتری های روده هضم شوند و به گاز تبدیل شوند، که ممکن است موجب نفخ شکمی ناخواسته شود. با کاهش دوز ملین کننده، می توان گاز را کاهش داد. در برخی موارد، گاز در طول زمان کاهش می یابد.

5-  مسهل های فاقد نسخه

 مسهل های محرک، از جمله محصولات گیاهی، باید به عنوان آخرین راهکار مورد استفاده قرار گیرد زیرا ممکن است به روده آسیب برساند و یبوست را بدتر کند.

ملین های سالین

- ملین های سالین حاوی یون های غیر قابل جذب مانند منیزیم، سولفات، فسفات و سیترات (به عنوان مثال، منیزیم سیترات (سیتروما)، هیدروکسید منیزیم، فسفات سدیم) هستند. این یون ها در روده بزرگ باقی می مانند و باعث می شود آب به روده بزرگ برسد. باز هم، اثر آن ها نرم کردن مدفوع است.

- منیزیم همچنین ممکن است اثرات تحریک کننده خفیفی بر روی ماهیچه های روده داشته باشد. منیزیم در محصولات حاوی منیزیم تا حدی جذب روده و بدن می شود. منیزیم از طریق کلیه ها از بدن دفع می شود. بنابراین، بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کلیه سطح سمی منیزیم را با استفاده از محصولات حاوی منیزیم بالا می برند.

- ملین های سالین در عرض چند ساعت عمل می کنند. به طور کلی، محصولات قوی سالین نباید به طور منظم مورد استفاده قرار گیرد. اگر اسهال با استفاده از محصولات سالین ایجاد شود و مایع از دست رفته جایگزین نشود، ممکن است باعث کم آبی بدن شود. بیشترین استفاده و خفیف ترین محصولات سالین شیر مگنزیا است. Epsom Salt یک ملین قوی سالین است که حاوی سولفات منیزیم است.

ملین های تحریک کننده

- مواد معدنی تحریک کننده باعث تحریک عضلات روده کوچک و روده می شوند تا محتویات آنها سریعتر حرکت کنند. آنها همچنین مقدار آب روده را افزایش می دهند؛ یا با کاهش جذب آب در روده بزرگ یا افزایش ترشح فعال در رگ های روده کوچک.

محصولاتی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند شامل محرک (روغن کرچک)، سنا و آلوئه هستند. محصولات تحریک کننده بسیار موثر هستند، اما آنها می توانند اسهال شدید همراه با کم شدن آب بدن و از دست دادن الکترولیت ها (به خصوص پتاسیم) را ایجاد کنند. آنها همچنین بیشتر از انواع دیگر موجب زخم معده می شوند. مصرف مزمن مسهلهای محرک ممکن است به روده آسیب برساند و شرایط را بدتر کند. بیزاکودیل یک ملین محرک است که بر اعصاب روده تاثیر می گذارد که به نوبه خود باعث تحریک ماهیچه های روده می شود تا محتویاتش را تحریک کند. آلو همچنین یک محرک ملایم روده است.

6- تنقیه

- انواع مختلفی از تنقیه وجود دارد. تنقیه باعث تحریک روده بزرگ می شوند تا مواد از آن خارج شوند. دیگر انواع تنقیه مکانیسم های اضافی دارند. به عنوان مثال، تنقیه سالین باعث می شود آب به روده بزرگ برسد. تنقیه فسفات (به عنوان مثال، فسفسودا) عضلات روده را تحریک می کنند. تنقیه روغن های معدنی روان کننده و مدفوع سخت را نرم و لطیف می کنند. 

- تنقیه به خصوص در هنگامی که مدفوع در مقعد گیر کرده است سودمند است. به منظور موثر بودن، دستورالعمل های تنقیقه باید رعایت شود. این امر مستلزم استفاده کامل از تنقیه، موقعیت مناسب پس از تنقیه و انجام تنقیه تا زمانی که گرفتگی عضلات احساس شود می باشد. دفع معمولا بین چند دقیقه تا یک ساعت پس از تنقیه اتفاق می افتد.

- تنقیه به معنای استفاده مداوم به جای استفاده منظم است. استفاده مکرر از تنقیه می تواند باعث اختلالات مایعات و الکترولیت ها در بدن شود. این خصوصا در مورد تنقیه با آب شیرین است. تنقیه با کف صابون توصیه نمی شود، زیرا می توانند به طور جدی به مقعد و راست روده صدمه بزند.

7- شیاف

همانطور که در مورد تنقیه گفتیم، انواع مختلف شیاف مکانیزم های مختلفی دارند. شیافهای محرک حاوی بیزاکودیل (به عنوان مثال،Dulcolax ) وجود دارد. اعتقاد بر این است که شیاف گلیسیرین باعث تحریک مقعد می شود. ورود انگشت به مقعد در هنگام شیاف باعث تحریک حرکت روده می شود.

8- محصولات ترکیبی

محصولات بسیاری وجود دارد که مسهل های مختلف را ترکیب می کنند. به عنوان مثال، محصولات خوراکی وجود دارد که در آن ها سنا و پسلیوم و سنا و گلیسیرین  ترکیب می شوند. یک محصول حتی سه مسهل، سنتا مانند کازنتانارول، docusate و گلیسیرین (Sof-lax Overnight)  را ترکیب می کند. این محصولات ممکن است مناسب و موثر باشند، اما آنها حاوی محصولات محرک هستند. بنابراین، با توجه به استفاده از این محصولات، نگرانی در مورد آسیب های دائمی به روده وجود دارد و نباید از این درمان ها به صورت درازمدت استفاده کرد، مگر اینکه درمان غیرمتعارف نتواند انجام شود.

9- آموزش عملی شل کردن عضلات

اکثر عضلات لگن اطراف مقعد تحت کنترل اختیاری قرار دارند. بنابراین، آموزش بیوفیدبک (بازخورد زیستی) می تواند بیماران مبتلا به اختلال کف لگن را آموزش دهد چگونه به عضلات خود را به طور عادی مسلط شوند. در طول آموزش بیوفیدبک مقعدی، یک سوند حساس به فشار از طریق مقعد وارد می شود. هر بار که بیمار عضلات را منقبض می کند، عضلات فشاری ایجاد می کنند که توسط سوند حس می شود و روی یک صفحه ثبت می شود. با تماشای فشار روی صفحه و تلاش برای اصلاح آنها، بیماران یاد می گیرند چگونه آرام شوند و عضلات را به طور عادی منقبض کنند.

10- ورزش

افرادی که زندگی ساکنی دارند، بیشتر از افرادی که فعال هستند، مبتلا به یبوست می شوند. با این حال، مطالعات بر روی ورزش نشان داده است که ورزش هیچ تاثیری یا حداقل تاثیر را بر فرکانس زمانی که به دستشویی می روید دارد. بنابراین، ورزش بیشتر برای بسیاری از مزایای سلامت دیگر توصیه می شود و برای اثر آن بر یبوست توصیه نمی شود.

11- عمل جراحی

برای بیماران مبتلا به یبوست که به علت بیماری های روده بزرگ یا سوءتغذیه ملایم ایجاد شده است، عمل جراحی درمان نهایی است. در طول جراحی، اکثر روده بزرگ، به جز مقعد (یا بخشی از کولون سگموئید)، برداشته می شود. انتهای روده کوچک به مقعد باقی مانده یا روده سگموئید متصل می شود. در بیماران مبتلا به سرطان روده، جراحی برای کسانی که به تمام درمان های دیگر پاسخ نمی دهند، انجام می شود. اگر عمل جراحی انجام شود، نباید هیچ بیماری عضلات روده کوچک وجود داشته باشد. 

درمان های خانگی برای یبوست

یبوست

با چیزهای ساده شروع کنید.

 •  آب آلو و آلبالو، آب انجیر، خود انجیر هم تازه و هم خشک،روغن زیتون، خاکشیر  سال ها برای درمان یبوست خفیف استفاده شده است. هیچ شواهدی موجود نیست که اثرات محرک خفیف آلو و یا آب آلو به روده بزرگ آسیب برساند.
 •  دستشویی رفتن را به تعویق نیندازید.
 •  با کمک پزشک و داروساز خود ببینید داروها موجب یبوست می شوند. اگر یبوست به علت داروی مصرفی است، دارو را متوقف یا تغییر دهید.
 •  افزایش فیبر در رژیم غذایی خود را با مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و غلات کامل. 
 • ممکن است دریافت فیبر کافی در رژیم غذایی برای درمان یبوست دشوار باشد، بنابراین، در صورت لزوم، مکمل های فیبر را دریغ نکنید (سبوس گندم، پسیلیوم و غیره).
 •  استفاده از مقادیر زیاد فیبر و / یا تغییر نوع فیبر مصرفی تا زمانی که یک نتیجه مطلوب به دست آید.
 •  انتظار نداشته باشید فیبر یک شبه عمل کند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب هفته ها زمان لازم است.

اگر یبوست به این اقدامات ساده و ایمن پاسخ ندهد چه اتفاقی می افتد؟

- این تلاش ها نباید متوقف شود، بلکه باید اقدامات دیگری نیز انجام شود. اگر یبوست خفیف باشد، یعنی هر چند هفته اقدامات اضافه شده مهم نیست و از هر روشی می توانید استفاده کنید . متابولیسم محرک هر چهار تا شش هفته به روده بزرگ آسیب نمی رساند. متاسفانه گرایش به استفاده از محصولات محرک به طور ناخودآگاه فرکانس مصرف آنها را افزایش میدهد. قبل از اینکه متوجه شوید، هر هفته آنها را مصرف می کنید و نگرانی هایی در خصوص آسیب دائمی به روده بزرگ وجود دارد.

- اگر این یک مشکل مداوم و غیرمتناوب باشد، امن ترین محصولات میلن های فوق العاده اسمولار است. استفاده از آنها باید توسط پزشک نظارت شود. همانند فیبر، دوزهای مختلف محصول باید چندین هفته امتحان شود تا به دوز مناسب برسید. ملین های اسمولار گران است. شیر مگنزیا خفیف ترین ملین های سالین است، ارزان است و جایگزین خوبی می باشد. اکثر بیماران می توانند مقدار شیر منیزیم را تنظیم کنند تا مدفوع را فاقد اسهال نرم کنند.

- معمولا داروهای محرک قوی تر به عنوان آخرین راهکار توصیه می شوند، پس درمان های غیر محرک انجام نمی شود.

- بسیاری از افراد برای درمان این مشکل از گیاهان استفاده می کنند زیرا احساس راحتی بیشتری می کنند. متأسفانه اکثر این داروهای گیاهی حاوی محصولات محرک هستند و استفاده طولانی مدت آنها باعث افزایش احتمال آسیب به روده می شود.

چه زمانی باید برای یبوست مزمن به پزشک مراجعه کنم؟

اگر مشکل اصلی فشار دادن مدفوع باشد، احتمالا یبوست مزمن است و باید زودتر بررسی شود. این مشکل ممکن است به علت اختلال در عملکرد کف لگن باشد، و درمان انتخابی، آموزش بیوفیدبک است، نه مسهل. اگر اقدامات ساده که قبلا گفتیم موثر نباشد باید به پزشک مراجعه کنید. اگر دکتر نتواند درمان را انجام دهد بیمار باید به متخصص گوارش مراجعه کند. متخصصان گوارش اغلب یبوست را ارزیابی می کنند و با آزمایش تشخیصی که قبلا شرح داده می شود بسیار آشنا هستند.

چه چیزی در درمان یبوست نوین است؟

- هر بخشی از روده (معده، روده کوچک و روده بزرگ) دارای یک شبکه عصبی است که عضلات آن را کنترل می کند. برای به دست آوردن درک این که چگونه این عصب ها کنترل می شوند، پژوهش های زیادی انجام می شود.

- بسیاری از این تحقیقات شامل بررسی انتقال دهنده های عصبی هستند. (انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی هستند که عصب ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند.) این تحقیق به دانشمندان اجازه می دهد تا داروهایی را تولید کنند که باعث تحریک (و مهار) اعصاب مختلف روده بزرگ شوند، که به نوبه خود باعث تحریک عضلات روده بزرگ و محتوای آن می شود. چنین داروهایی دارای پتانسل بالایی برای درمان یبوست هستند که به علت آنزیم روده بزرگ است. 

- با این وجود، سوالات زیادی در مورد این نوع داروها وجود دارد که باید پاسخ داده شود. آنها چقدر موثر هستند؟ آیا آنها بر روی تمام بیماران اثر خواهند کرد؟ آیا آنها در بیمارانی که اعصاب خود را با محصولات محرک آسیب زده اند عمل خواهند کرد؟ از آنجایی که این داروها به مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند، آیا امن خواهند بود؟ 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir