آکاایران: اگر به عنوان یک مادر جوان برای اولین بار باردار شده اید، به شما تبریک می گوییم! بارداری نعمت بزرگی است و شما دلیل خوبی برای جشن گرفتن در یکی از بهترین لحظه های زندگی خود دارید. در این دوران، لحظاتی وجود دارد که باردار بودن شما را با احساس جادویی و هیجان انگیزی همراه می کند، طوری که دلتان راضی نمی شود هرگز این دوران به پایان برسد. اما نکته مهمی که در مورد دوران بارداری زنان وجود دارد، این است که شما نباید هیچ وقت دوران بارداری خود را با تجارب دیگران مقایسه کنید، زیرا احساسات و تجربیات هر فرد زمانی که متوجه باردار بودن خود می شود، با سایر خانم ها فرق دارد. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که این نه ماه عمرتان، زندگی شما را برای همیشه تغییر خواهد داد!

به همین دلیل، هر زن حامله ای در این دوره نیاز دارد تا با حمایت اطرافیان، مخصوصا همسر خود تغییرات جسمی و روانی بزرگی را تحمل کند. در چند ماه اول دوران بارداری، بدن مادر شروع به تولید برخی از هورمون ها، از جمله هورمون ریلاکسین خواهد نمود که به بدن کمک می کند تا برای زایمان طبیعی آماده شود. یکی از اثرات هورمون ریلاکسین، سست و شل شدن رباط های سراسر بدن زنان باردار است. به همین دلیل، خلق و خوی زنان باردار پایداری خود را از دست می دهد و این افراد بیشتر از سایر خانم ها مستعد آسیب دیدن خواهند بود. همچنین، با رشد جنین داخل رحم زنان باردار، شکم این مادران بزرگ تر شده و عضلات بدن فشار بیشتری را به خاطر حمل وزن اضافی نوزاد، به ویژه در منطقه ستون فقرات متحمل می شوند. این شرایط به نوبه خود، منجر به بروز کمر درد در زنان حامله خواهد شد.

تصور می شود که بارداری یک فاکتور برای آسیب دیدن زنان باردار بوده و منجر به بروز شرایط ویژه در بدن این مادران می شود که ناراحتی و درد کمر در مراحل اولیه دوران بارداری یکی از آسیب ها است. لازم است بدانید که ناراحتی و درد کمر زنان باردار بیشتر به دلیل عوامل مکانیکی و ترشحات هورمونی مشاهده می شود. نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد که نیم درصد زنان باردار دنیا از کمردرد رنج می برند؛ اما زمان و نقطه بروز این درد در بدن زنان مختلف، متفاوت است.

علل بروز کمر درد در طی دوران بارداری زنان:

1. افزایش وزن بدن زنان در طی دوران بارداری:

اگر خانمی در طول دوران بارداری سالم بوده و این دوران را با آرامش پشت سر بگذارد، باز هم ستون فقرات او با به دست آوردن وزن اضافی تحت فشار قرار گرفته و او را دچار کمردرد خواهد کرد. از طرف دیگر، وزن جنین داخل رحم این مادران هم در حال رشد بوده و فشار زیادی را به بدن خانم باردار وارد می کند، که فشار وارده بر روی عروق خونی و اعصاب موجود در لگن و پشت بدن باعث بروز کمردرد در اوایل دوران بارداری همه زنان خواهد شد.

2. بروز تغییرات اساسی در وضعیت بدن زنان باردار:

به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به یاد داشته باشید که دوران بارداری، مرکز ثقل بدن زنان را تغییر داده و باعث بروز درد در ناحیه پشت بدن این افراد شود. همچنین، با توجه به کشیده شدن عضلات شکم برای حفظ تعادل مادر باردار، کمر او دچار درد و انحنا خواهد شد.
3. جدا شدن عضلات موازی قفسه سینه و استخوان شرمگاهی زنان باردار:
همانطور که می دانید با رشد رحم و گسترش روز به روز آن، عضلات موازی قفسه سینه و استخوان شرمگاهی مادران باردار از هم جدا می شود، که این جدایی باعث بروز کمر درد در این مادران شده و یا آن را شدت می بخشد.

4. بروز استرس در زنان باردار:

استرس و بروز هیجان روحی در زنان باردار می تواند تنش عضلانی در ناحیه پشت بدن این افراد ایجاد نموده و درد پشت ناشی از اسپاسم عضلانی را در بدن این افراد ایجاد کند.

5. مواجه شدن زنان باردار با اضافه وزن:

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله با اضافه وزن شدید مواجه باشید، به احتمال زیاد درد شدیدی را در ناحیه پشت بدن خود تجربه خواهید کرد. بنابراین، اگر قبل از حامله شدن اضافه وزن دارید، سعی کنید آن را از بین ببرید، زیرا دوران حاملگی دوره بسیار طاقت فرسایی بوده و ممکن است وزن زیاد و رشد جنین، به عضلات بدن شما صدمه بزند.
اگرچه گفته می شود که درد مترادف دوران بارداری است، اما بدانید که قابل درمان است! پیدا کردن علل بروز کمردرد می تواند به کاهش این دردها و حتی درمان آن کمک زیادی کند.

آکاایران: علل بروز کمر درد در دوران بارداری و روش های درمان آن (قسمت اول)

روش های درمانی موجود برای کاهش درد ناحیه پشت زنان در طی دوران بارداری:

در ادامه این مقاله، برخی ترفندها را برای کمک به درمان کمردرد در اوایل دوران بارداری ارائه داده ایم، که عبارتند از:

1. زنان حامله باید محدودیت های لازم دوران بارداری را به خوبی بشناسند!

همیشه به عنوان یک زن حامله سعی کنید تا از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب نمایید. در صورتی که مجبور به خم شدن یا بلند کردن چیزهای سنگین هستید باید نحوه درست، بلند کردن آن ها را یاد بگیرید! هرگز کمرخود را بیش از حد خم نکنید. ابتدا بر روی زانو های خود خم شده و با چمباتمه زدن اشیا را از روی زمین بلند کنید، زیرا در این حالت فشار زیادی به کمر شما وارد نخواهد شد.

2. قرار دادن بدن در یک وضعیت مناسب در طی کل دوران بارداری:

یادتان باشد که همه زنان باید در دوران حاملگی خود از نشستن یا ایستادن در یک حالت برای مدت زمان طولانی اجتناب کنند. همچنین، این افراد باید تا زمان به دنیا آمدن فرزند خود برای اجابت مزاج از توالت فرنگی استفاده کرده و یا برای استراحت کردن، یک صندلی راحت دارا باشند. علاوه بر این موارد، زنان باردار باید از ایستادن بر روی یک پا خودداری نموده و در صورتی که مجبور هستند برای مدت زمان طولانی در یک حالت بایستند، باید به طور مرتب وضعیت بدن خود را تغییر دهند.
همچنین، مادران باردار باید در هنگام نشستن بر روی صندلی، برای حمایت از پشت بدن خود از بالش استفاده نموده و سعی کنند که صاف بنشینند. علاوه بر این موارد، این مادران باید در هنگام ایستاده بدن خود را راست نگه داشته و شانه های خود را آرام به عقب بکشند. زنان حامله باید در حین رانندگی، برای حمایت از کمر خود از صندلی کمری استفاده کرده و سعی کنند در زیر پاهای خود نیز وسیله ای مانند یک جعبه کوچک قرار دهند. در نهایت، به عنوان یک خانم باردار به خاطر داشته باشید که در هنگام استفاده طولانی مدت از رایانه، موقعیت صفحه نمایش رایانه را بررسی نموده و از صندلی مناسب استفاده کنید. بهتر است زنان شاغل ساعاتی از روز را به حرکت کردن در اطراف میز کار خود اختصاص داده و از هوای تازه در موقع صرف ناهار بهره ببرند.
اگر زنان حامله مجبور به کار کردن در خانه خود هستند، باید مراقب باشند که در حال انجام کارهای خانگی از بلند کردن اشیا سنگین خودداری کنند. استفاده از یک حوله گرم یا یک کیسه آب گرم در پایین ترین نقطه کمر برای از بین بردن درد و آرامش زنان باردار بسیار مفید است. اگر شما هم به عنوان یک زن باردار دارای یک کودک نوپا هستید، بدانید که وضعیت شما ویژه بوده و باید پایبند استفاده از اصلاحات و تکنیک های بلند کردن اشیا سنگین باشید. برای برداشتن فرزند خود همیشه زانو زده و یا با چمباتمه زدن، او را در آغوش بگیرید. اگر این کار برایتان مشکل است، بنشینید و اجازه دهید که کودک بر روی دامان شما جای گیرد.

3. داشتن خواب راحت در طی دوران بارداری:

هرگز به عنوان یک زن حامله در هنگام خوابیدن، زانوهای خود را قفل نکنید. استفاده از یک بالش بارداری برای پشتیبانی از پاها و کمر، خواب راحت تری را برای شما رقم خواهد زد، زیرا قرار دادن یک بالش بین زانوها و دیگری در زیر شکم، مانع از بالا رفتن بیش از حد پاها شده و موقعیت مناسب خواب را برای این مادران مهیا می کند. علاوه بر این موارد% یادتان باشد که استفاده از یک تشک طبی برای خوابیدن زنان حامله باعث آرامش و راحتی این افراد خواهد شد.
همچنین، به عنوان یک زن حامله برای خارج شدن از رختخواب، ابتدا باید به یک طرف بدن خود رول خورده و فاقد وارد کردن فشار به کمرتان، در حالت نشسته قرار بگیرید. سپس سعی کنید که به آرامی بایستید. در هنگام مراجعه به دکتر متخصص زنان و زایمان هم از او در مورد انجام حرکات کششی شکم و تمرینات ورزشی سبک سوال نموده و با انجام ورزش های امن، از تاثیرات این تمرینات کمک بگیرید. یادتان باشد که ورزش کردن و انجام حرکات کششی در دوران بارداری، کمردرد مادران باردار را از بین برده و انعطاف پذیری بدن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. همچنی،ن زنان حامله می توانند با استفاده از یک ماساژ حاملگی ملایم (البته با رضایت دکتر خود) به آرامش رسیده و درد کمر خود را کاهش دهند!

هرگز، هیچ دارویی را فاقد مشورت با دکتر معالج خود برای اولین بار مصرف نکنید، زیرا ممکن است عوارض جبران ناپذیری را در بدن شما و فرزند داخل رحمتان ایجاد کند. همیشه به عنوان یک زن حامله از لباس های راحت و مخصوص بارداری استفاده کنید! زیرا اگر لباس مناسب پوشیده و از سینه بند حمایتی زایمان استفاده کنید، از وارد شدن فشار اضافی بر روی شانه ها و عضلات کمرتان جلوگیری می شود. علاوه بر این موارد، پوشیدن یک لباس برای پشتیبانی از شکم یا شلوار زایمان با باندهای پشتیبانی زیرشکم هم برای جلوگیری از ابتلا به کمردرد در طی دوران بارداری بسیار مناسب است.
در نهایت، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که زنان حامله باید از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنند، زیرا این کار می تواند جریان خون بدن این افراد را مختل نموده و باعث شود که اکسیژن لازم به عضلات نرسد. بروز این مشکل در دوران بارداری زنان یکی دیگر از علل کمردرد زنان است. علاوه بر نکات ذکر شده، زنان باید در طی دوران بارداری خود از پوشیدن کفش های پاشنه بلند اجتناب کنند، زیرا باعث انحنای بیشتر کمر و ستون فقرات شده و بروز کمر درد را به دنبال خواهد داشت. بنابراین، بهتر است همه زنان تا زمان تولد کودک خود از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خودداری کنند! همچنین، بیشتر پزشکان متخصص زنان و زایمان توصیه می کنند که زنان باید بعد از زایمان و در هنگام در آغوش گرفتن نوزاد خود از کفش های اسپرت یا کفش هایی با پاشنه کم برای پشتیبانی مناسب از بدن و کمر خود استفاده کنند. هر چند کفش های راحتی، مطلوب مد نیست، اما بهترین انتخاب برای ایمنی و راحتی مادر و کودک خواهد بود!

قسمت دوم این مورد در مقاله بعدی ارائه می شود.

.

منبع : mamanam.com