آکاایران: همان طور که می دانید اکثر زنان در طی دوران بارداری خود، به خصوص در سه ماهه اول از این دوران احساس خستگی بیش از حدی کرده و به خواب بیشتری نسبت به قبل از حاملگی نیاز پیدا می کنند. از طرفی دیگر، علائم اولیه بارداری مانند بروز حالت تهوع، سوزش سر دل، نیاز به دفع ادرار مکرر در نیمه شب، روبرو شدن با مشکل سوء هاضمه و حتی سندرم پای بی قرار (RLS) ممکن است بر روی الگوهای خواب این افراد تاثیر بگذارد. با این حال، این افراد می توانند با استفاده از چند ترفند ساده، شیوه زندگی خود را تغییر داده و روند خواب شبانه را در سه ماهه اول از دوران بارداری بهبود بخشند. به عنوان یک خانم جوان و بی-تجربه به خاطر داشته باشید که خوابیدن آسوده حق هر مادر بارداری است.

مطالب موجود در این مقاله به زنان حامله کمک می کند تا از مسائل مختلف مربوط به خواب خود و اهمیت موقعیت خواب در دوران بارداری آگاه شوند. بدین طریق، مادران باردار می توانند مشکلات خواب خود را در سه ماهه اول از دوران بارداری برطرف نمایند.

bxs1

به عنوان یک زن جوان و باردار یادتان باشد که بدن همه مادران با شروع دوران حاملگی دچار تغییرات بزرگی می شود، که مختل شدن روند خواب راحت یکی از آن ها است. با توجه به تحقیقات انجام شده توسط بنیاد ملی خواب و انجام نظرسنجی از زنان در مورد خواب دوران بارداری، تقریبا 78 درصد از زنان، اختلالات خواب را در دوران بارداری خود بیشتر از زمان های دیگر تجربه می-کنند. به همین دلیل، در ادامه این مقاله، فهرستی از علائم بی خوابی زنان در مرحله اولیه از دوران بارداری بیان شده است، که عبارتند از:

bxs2

همه زنان باردار در سه ماهه اول از دوران بارداری خود، در طول روز احساس خستگی نموده و با مشکل خواب آلودگی مواجه می-شوند. در واقع، با افزایش میزان ترشح هورمون پروژسترون، بدن مادران باردار دچار تغییر شده و تغییرات ناگهانی در الگوهای خواب آن ها ایجاد می شود. این هورمون با تنظیم چرخه تولید مثل زنان، روند ساخت و ساز بدن را به هم زده و این افراد را کسل و خواب آلود می کند. با بروز حالت ترموژنیک (تولید گرمای زیاد در بدن) و حالت خواب آلودگی که اثر ترشح هورمون پروژسترون در طی دوران بارداری می باشد، فرد احساس خستگی کرده و خواب او در سه ماهه اول از دوران بارداری دچار مشکل خواهد شد. نگران نباشید! این حالت خستگی مانند خستگی بیماری آنفولانزا دردآور و خسته کننده نیست.
مطالعه تحقیقاتی در مورد "تغییرات بدن زنان در دوران بارداری و پس از زایمان" که توسط دکتر لی انجام گرفته، نشان داده است با این که در سه ماهه اول از دوران بارداری، زمان خواب اکثر زنان افزایش می یابد، اما از کیفیت پایین تری نسبت به قبل برخوردار خواهد بود. در واقع، این مشکل به دلیل بیدار شدن مداوم زن حامله از خواب شبانگاهی می باشد. علاوه بر این مورد، از آن جایی که عمق خواب زنان با شروع دوران حاملگی کاهش می یابد، معمولا بسیاری از زنان با مشکل خواب آلودگی، خستگی و همچنین افسردگی دوران حاملگی روبرو می شوند.

bxs3

معمولا، با شروع دوران حاملگی احساس درد و ناراحتی در ناحیه سینه های مادر افزایش یافته و او را برای داشتن خواب راحت دچار مشکل می کند. اگر زنی عادت کرده باشد تا با قرار گرفتن بر روی شکم خود به خواب رود، با احساس درد در سینه ها و تغییر در اندازه شکم، آسایش خود را از دست داده و خوابشان با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد.
برای حل چنین مشکلاتی، همیشه سعی کنید تا به پهلوی بخوابید، زیرا این موقعیت نه تنها یک وضعیت ایده آل برای خواب زنان تلقی می شود، بلکه تغذیه کودک را هم بعد از زایمان راحت تر خواهد نمود. همچنین، زنان باید با شروع دوران حاملگی خود مطمئن شوند که اندازه سینه بند آن ها مناسب با میزان رشد سینه هایشان است. البته، شما به عنوان یک زن حامله می توانید از سینه بندهای ورزشی راحت و سینه بندهای دوران حاملگی و بعد از زایمان نیز به هنگام خواب استفاده کنید. علاوه بر این موارد، استفاده از یک بالش اضافی برای حمایت از بدن و کاهش درد در ناحیه پستان های مادران باردار بسیار موثر می باشد. با رعایت نکات ذکر شده، اگر باز هم بروز درد در ناحیه پستان ها سبب بروز اختلال در خواب زنان باردار شود، این افراد می توانند با مراجعه به دکتر متخصص زنان و زایمان از داروی استامینوفن، FDA بارداری و یا گروه های دارویی مجاز دیگر برای داشتن خواب راحت در دوران حاملگی استفاده کنند. در نهایت، فراموش نکنید که تجویز این داروها حتما باید با نظر یک پزشک متخصص صورت گیرد!

آکاایران: دلایل کمبود خواب در طول سه ماهه اول دوران بارداری

bxs4

همانطور که می دانید ترشح هورمون پروژسترون در بدن انسان تنظیم میزان ادرار را بر هم می زند. در واقع، وجود این هورمون در بدن زنان، تاثیر زیادی بر مهار کردن میزان فعالیت عضله صاف خروجی ادرار داشته و با تحریک بیش از حد آن، سبب بروز مشکل تکرر ادرار در زنان باردار خواهد شد . علاوه بر این موارد، با پیشرفت دوران حاملگی، شکم زنان باردار رشد نموده و دست انداز زیادی در بدن این افراد ایجاد می کند، که فشار زیادی بر مثانه وارد نموده و فرکانس ادرار را در طی این دوران افزایش می دهد. بیدار شدن مکرر زنان باردار از خواب شبانه، اغلب برای از بین بردن فشار مثانه خواهد بود. برای رهایی از این مشکل و داشتن خواب راحت شبانه، زنان حامله باید دقت بیشتری در نحوه تغذیه خود دارا باشند.
اگر شما هم به عنوان یک زن حامله از رفتن به دستشویی برای رهایی از فشار وارده به مثانه خود خسته شده اید، سعی کنید تا مصرف مایعات را قبل از خوابیدن قطع نمایید. در عوض، نوشیدن بیشتر مایعات در طول روز را نادیده نگیرید. همچنین، یادتان باشد که قطع مصرف نوشیدنی هایی مانند کافئین، چای، قهوه و نوشابه نیز برای حل این مشکل بسیار موثر است.

bxs5

همانطور که می دانید مشکل ویار صبحگاهی در 12 هفته اول از دوران بارداری، بین زنان حامله بسیار رایج است و بسیاری از زنان، در هر زمان از روز با حالت تهوع روبرو می شوند. مواجه شدن با این مشکل در شب هم می تواند فرد را از خواب شبانگاهی بیدار نموده و در نتیجه، باعث بروز اختلال در روند خواب این افراد شود. البته، در بیشتر موارد حالت تهوع عمدتا به دلیل پایین آمدن سطح قند خون بدن زنان باردار رخ داده و رفته رفته تشدید می شود.
به عنوان یک زن حامله می توانید حالت تهوع خود را با مصرف برخی از داروهای گیاهی و یا مکمل ها از بین ببرید. البته، فراموش نکنید که مشورت کردن با دکتر متخصص زنان و زایمان قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی و شیمیایی الزامی است. مصرف گیاه زنجبیل یک درمان عالی برای غلبه بر حالت تهوع زنان حامله بوده و به کاهش فشار و مشکلات دوران بارداری تا حد زیادی کمک می کند!

bxs6

همانطور که گفته شد ترشح میزان مناسب هورمون پروژسترون در بدن انسان، اثرات آرامش بخش زیادی بر روی همه قسمت های مختلف بدن دارد. اما افزایش میزان ترشح این هورمون در بدن زنان باردار سبب صاف و شل شدن عضلات دریچه معده گردیده و اجازه می دهد تا محتویات معده و اسیدهای موجود در آن به سمت مری حرکت کند. بروز مشکل سوء هاضمه پس از مصرف وعده های غذایی، مخصوصا بروز اختلال در خواب بعد از شام از علائم این مشکل می باشد.
برای حل این مشکل، همه زنان باید در دوران بارداری خود سعی کنند تا غذای شب را در زمان مناسب مصرف نموده و از مواد غذایی استفاده کنند که روند هضم راحت تری قبل از خواب داشته باشد. همچنین، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که در دوران بارداری خود آهسته غذا بخورید، زیرا به هم خوردن نظم مسیر عبور غذاها می تواند باعث بروز مشکلات تغذیه ای در هر فرد بارداری گردد.

bxs7

همانطور که می دانید سه ماهه اول از دوران بارداری زنان شامل بروز تغییرات زیاد در بدن این افراد بوده و شگفتی و هیجان زیادی را برای این افراد به ارمغان می آورد. این تغییرات برای مادرانی که اولین بار حاملگی را تجربه می کنند، بسیار شدید بوده و با استرس و نگرانی زیاد همراه است. در واقع، تغییرات جسمی و روانی در بدن زنان ممکن است احساس بزرگ شدن بیش از حد شکم و اندام های دیگر را به دنبال داشته و برای مادر جوان بسیار افتضاح به نظر برسد. جالب است بدانید که بررسی وضعیت مادرانی که برای اولین بار حامله شده اند، نشان داده است که زنان باتجربه 45 دقیقه تا یک ساعت خواب اضافی را در طول هر شب نسبت به مادران بی تجربه دارند.
اگر شما هم به عنوان یک زن حامله بیش از حد احساس نگرانی و اضطراب دارید، برای پایین آوردن این احساسات، خواندن کتاب و یا دیدن فیلم های آموزشی مخصوصا در مورد دوران بارداری را فراموش نکنید. برای مثال، اگر در مورد انجام عمل زایمان خود بسیار عصبی هستید، می توانید با نام نویسی در کلاس های مخصوص زایمان به آرامش ذهن خود کمک کنید. علاوه بر این موارد، حل مشکلات روزمره و کم کردن فعالیت های مختلف بدنی با نوشیدن یک فنجان شیر گرم، گرفتن یک دوش آب گرم، گوش دادن به موسیقی ملودیک یا انجام تمرینات تمدد اعصاب ،سبب آرامش جسم و روح خود شده و خواب راحتی را برای شما رقم می زند!

.

منبع : mamanam.com