آکاایران: زگیل تناسلی زنان و مردان

آکاایران: زگیل تناسلی شایع ترین عفونت ویروسی منتقل شده از طریق بیماری مقاربتی جنسی است. زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می شود که می تواند در طول تماس جنسی منتقل شود. تمام کسانی که این ویروس را دارند، زگیل تناسلی ندارند. در اکثر افراد، ویروس در طول زمان از بدن خارج می شود. خیلی نادر است که زگیل تناسلی باعث مشکلات و بیماری های درازمدت شوند. در این مقاله مروری سعی شده که پرسش های شما در زمینه زگیل تناسلی پاسخ داده شود:

زگیل چیست؟

عکسهایی از زگیل تناسلی زنان 

 عکس زگیل تناسلی مردان

علائم و نشانه های زگیل تناسلی

چگونگی تشخیص زگیل تناسلی 

چقدر بعد از نزدیکی جنسی می توانم زگیل تناسلی را بررسی کنم؟

معاینه زگیل تناسلی شامل چه چیزی است؟

معاینه زگیل تناسلی چقدر دقیق است؟

درمان زگیل تناسلی؟ آیا درمان قطعی زگیل تناسلی وجود دارد؟

آیا درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب امکانپذیر است؟

آیا در هنگام تماس جنسی کاندوم مانع انتقال زگیل تناسلی میشود؟

سرعت از بین رفتن زگیل تناسلی

آیا برای بررسی از بین رفتن زگیل ها نیاز به معاینه دارم؟

آیا احتمال بازگشت زگیل تناسلی وجود دارد؟

اگر زگیل های تناسلی درمان نشوند چه اتفاقی می افتد؟

پس از درمان زگیل تناسلی، چه زمانی می توانم نزدیکی جنسی داشته باشم؟

مدت زمان حضور زگیل تناسلی چقدر است؟

آیا باید در خصوص زگیل تناسلی به همسرم بگویم؟

آیا زگیل تناسلی بر باروری من تاثیر می گذارند؟

اگر در هنگام بارداری زگیل تناسلی داشته باشم، چه اتفاقی می افتد؟

آیا زگیل تناسلی باعث سرطان می شود؟

آیا واکسن زگیل تناسلی وجود دارد؟

چگونه می توانم خودم را از زگیل های تناسلی محافظت کنم؟


bxs1

درمان گیاهی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی( warts genital)  از طریق عفونت پوست ناحیه تناسلی و ناحیه مقعد با ویروس پاپیلوم انسانی(HPV) ایجاد می شود. بیش از 100 نوع مختلف HPV وجود دارد که می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله دست ها و پاها (یک زگیل بر روی پا به نام verruca نامیده می شود). تقریبا 30 نوع HPV در داخل و اطراف ناحیه تناسلی و مقعد زندگی می کند، اما زگیل تناسلی با دو نوع ویروس (نوع 6 و 11) ایجاد می شود.

bxs2

ویروس که باعث زگیل تناسلی می شود، از طریق تماس جنسی (تماس پوست با پوست) به راحتی از یک فرد به دیگر منتقل می شود. هر کسی که از نظر جنسی فعال باشد، میتواند این ویروس را دریافت کند. مرد و زن می توانند این ویروس را دارا باشند و آن را انتقال دهند.زگیل می تواند از یک هفته تا چند ماه به فرد دیگر سرایت کند.

 • زگیل تناسلی ممکن است در طول رابطه جنسی واژن یا مقعد از یک فرد به دیگری انتقال یابد.
 • این ویروس از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود، بنابراین برای انتقال آن نیازی به رابطه جنسی نیست.
 • ویروس از طریق کاندوم عبور نمی کند اما کاندوم تمام قسمت های ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهد و ممکن است ویروس از طریق قسمت هایی که پوشش داده نشده است منتقل شود.
 • این ویروس به احتمال زیاد در زمانی که زگیل وجود دارد منتقل می شود اما پس از ناپدید شدن زگیل هم می تواند منتقل شود.
 • زگیل در دهان یا گلو و یا بر روی لب از رابطه جنسی دهانی ایجاد می شود.
 • زگیل ها می توانند از ناحیه تناسلی به ناحیه اطراف مقعد منتقل شوند.
 • ممکن است خانم باردار که زگیل تناسلی دارد، ویروس را به فرزندش انتقال دهد.
 • زگیل تناسلی از طریق بوسیدن، آغوش گرفتن، حمام یا حوله های حمام، استخر شنا، صندلی های توالت یا فنجان، بشقاب یا قاشق مشترک منتقل نمی شود.
bxs3

درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

bxs4

عکس زگیل تناسلی در کشاله ران

 

bxs5

اکثر افراد مبتلا به عفونت HPV، زگیل ندارند و ویروس خود به خود از بین می رود. این بدان معنی است که شما هیچ گاه متوجه نمی شوید خودتان یا همسرتان این ویروس را دارید یا خیر. اگر زگیل ظاهر شود، می تواند سه هفته تا چند ماه یا حتی سال ها بعد از تماس با ویروس، دیده شود. ممکن است زگیل های کوچک و گوشتی یا تغییرات پوستی مشاهده کنید در ناحیه تناسلی یا ناحیه مقعد دیده می شود.

bxs6

در زنان، زگیل بر روی لبه اطراف مهبل، رحم، بالای ران، در مهبل (واژن) و در داخل مقعد یافت می شود.

bxs7

در مردان، زگیل در آلت تناسلی مرد، اسکروتوم، لوله های خروجی ادرار، بالای ران و داخل مقعد یافت می شود.

 • ممکن است زگیل را ببینید یا احساس کنید، یا همسرتان ممکن است متوجه آن شود. اغلب زگیل ها خیلی کوچک هستند و قابل مشاهده نیستند.
 • زگیل ممکن است بافتی مسطح یا صاف یا بافتی کاملا بزرگ و صورتی باشد.
 • زگیل می تواند به تنهایی و یا گروهی ظاهر شود.
 • زگیل های تناسلی معمولا فاقد درد هستند اما گاهی ممکن است خارش دارا باشند و باعث التهاب شوند.
 • ممکن است زگیل های مقعد یا مجرای دفع ادرار خونریزی کنند.
 • اگر جریان ادرار شما انحراف داشته باشد ممکن است نشانه زگیل در مجرای ادرار باشد.
bxs8

معمولا زمانی مطمئن می شوید که زگیل تناسلی دارید که پزشک یا پرستار عفونت را تایید کند. حتی اگر شما یا همسرتان مطمئن باشید که زگیل تناسلی دارید، باز هم توصیه می شود برای تایید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است شما زگیل تناسلی داشته باشید اما همسرتان زگیل قابل مشاهده نداشته باشد. ممکن است بیش از یک عفونت منتقله جنسی به طور همزمان داشته باشید. ممکن است بخواهید عفونت را بررسی کنید اگر:

 • شما یا همسرتان علائم خاصی داشته باشید،
 • شما یا همسرتان اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده با فردی دیگر داشته اید،
 • شریک جنسی شما می گوید عفونت منتقله جنسی دارد،
 • شما عفونت جنسی دیگری دارید،
 • باردار هستید یا تصمیم دارید باردار شوید.
bxs9

به محض اینکه شک کردید که در معرض ویروس قرار گرفتید، می توانید آن را بررسی کنید. بهتر است تمام قسمت های بدن را بررسی کنید. 

bxs10

پزشک یا پرستار زگیل تناسلی را با استفاده از لنز بزرگنمایی بررسی می کند.

 • ممکن است نیاز به معاینه داخلی از مهبل (واژن) یا مقعد داشته باشید تا ببینید آیا زگیل در داخل وجود دارد یا خیر.
 • به ندرت لازم است نمونه ای کوچک (بیوپسی) زگیل برای بررسی دقیق تر برداشته شود. بسته به منطقه مورد بررسی، ممکن است بیهوشی موضعی استفاده شود. 
 • تست های جدیدی وجود دارد که به دنبال نوع خاصی ویروس می گردد اما این تست ها به عنوان تست های معمول زگیل تناسلی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 • آزمایش خون برای ویروس تناسلی انجام نمی شود.
bxs11

اکثر زگیل ها به راحتی با نگاه کردن به آنها تشخیص داده می شوند.

bxs12

 انواع زگیل تناسلی

اگر زگیل شما قابل مشاهده باشد، درمان توصیه می شود. درمان بستگی به شکل زگیل، تعداد و مکان آن دارد. هدف درمان حذف زگیل های قابل مشاهده است. موثر بودن درمان متفاوت است و بستگی به اندازه و نوع زگیل و ایمنی بدن شما در مبارزه با ویروس دارد. بعضی از مردم به درمان نیاز ندارند یا تصمیم می گیرند درمان نکنند. با این حال، برای اکثر افراد، درمان ممکن است باعث شود که زگیل ها سریعتر از بین بروند. از آنجایی که زگیل های تناسلی از یک ویروس و نه باکتری ایجاد می شوند، آنتی بیوتیک ها برای درمان زگیل مناسب نیستند.

زگیل قابل مشاهده می تواند به روش زیر از بین برود:

 •  داروهای شیمیایی :کرم یا مایع بر روی زگیل ها (برای چند روز در هفته). این کار را می توانید خودتان در خانه انجام دهید. بعضی از افراد از همسرشان می خواهند کرم یا مایع را برای آنها اعمال کند. ممکن است مجبور شوید این درمان را چند هفته ادامه دهید.  ابن داروها شامل: محلول پودوفیلین - کرم ایمویکیمود (Aldara )  - محلول یا ژل podofilox 0.5% -  پماد  sinecatechins 15% - رزین پودوفیلین ۱۰% تا ۲۵% - تری کلرو استیک اسید (TCA) -  بی کلرو استیک اسید
 • انجماد (کرایو یا فریز کردن)
 • سوزاندن (کوتر) با استفاده از بیحسی موضعی. 
 • جراحی، با استفاده از بی حسی موضعی. 
 • لیزر درمانی، با استفاده از بی حسی موضعی.

برخی از کرم ها می توانند کاندوم ها، دیافراگم ها و کلاه های لاتکس را تضعیف کنند. انواع پلی اورتان را می توان با خیال راحت استفاده کرد. برای مشاوره از دکتر یا پرستار کمک بخواهید. گاهی اوقات بیش از یک درمان به صورت همزمان استفاده می شود. این درمان ها ممکن است ناراحت کننده باشند اما معمولا دردناک نیستند. درمان ها می توانند باعث تحریک و درد شوند، بنابراین ممکن است پزشک شما از بعضی مواد مخدر برای کاهش درد استفاده کند.

 • از صابون معطر، روغن حمام، حباب حمام، کرم ها و لوسیون ها تا زمانی که درمان کامل نشده است استفاده نکنید، زیرا باعث تحریک پوست می شوند. 
 • اگر حامله هستید یا فکر می کنید هستید به پزشک یا پرستار بگویید، زیرا ممکن است نوع درمان شما بر روی بارداری تاثیر بگذارد. 
 • دارویی که در داروخانه فروخته می شوند برای زگیل های تناسلی مناسب نیستند. 
 • هیچ شواهدی موجود نیست که درمان های مکمل می تواند زگیل های تناسلی را درمان کند.

اما در مورد درمان قطعی زگیل تناسلی باید گفت امکان ریشه کنی این ویروس موجود نیست در بسیاری از موارد واکسن استفاده میشود، اما ویروس در بدن باقی می ماند که البته باقی ماندن آن هم بسته به سیستم ایمنی بدن شما دارد. اما شما درمان میکنید که ظاهر ناخوشایند آن را از بین ببرید و شاید هم با یک دوره درمان زگیل تناسلی دیگه عود نکند.

bxs13

چندین درمان  خانگی بریا زگیل تناسلی وجودارد مانند استفاده از سرکه سیب که با درد همراه است و سایر روش ها استفاده از روغن نارگیل وسیر و حمام با جو دوسر، پیاز، روغن کرچک و محصولات اسید سالسیلیک. د رکل برای درمان زگیل تناسلی بهترین راه مراجعه به پزشک و معاینه حضوری می باشد.

bxs14

زگیل تناسلی در مردان

باید بگم خیر. چون روش انتقال این ویروس تماس پوست با پوست است و ممکنه سایر قسمت های بدن نیز که درگیر هستند باهم تماس دارا باشند.

bxs15

در بعضی افراد زگیل ها به سرعت از بین می روند، اما برای دیگران ممکن است درمان چند بار تکرار شود. شواهد نشان می دهد افراد سیگاری دیرتر درمان می شوند. اگر اولین درمان کمک نکرد، درمان دیگر یا ترکیب درمان ممکن است مناسب باشد. گاهی اوقات زگیل ها دوباره بر می گردند.

bxs16

اگر درمان زگیل در کلینیک انجام شده است بهتر است چکاپ انجام شود. این به این معنی است که پزشک یا پرستار بررسی کند که درمان مناسب بوده است یا خیر.  

bxs17

در برخی افراد زگیل دوباره بر می گردد. اگر زگیل های جدیدی را مشاهده کنید به این معنی نیست که عفونت جدیدی اتفاق افتاده است.

bxs18

اگر زگیل های تناسلی درمان نشوند ممکن است ناپدید شوند، باقی بمانند یا اندازه یا سایزشان رشد کند. با گذشت زمان، بیشتر زگیل ها فاقد درمان از بین خواهند رفت. برای بعضی از این افراد ممکن است مدت زیادی طول بکشد، به ویژه اگر بیماری دارید که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و برای مقابله با عفونت مشکل دارید. اگر زگیل ها درمان نشوند، معمولا برای سلامتی شما مضر نیستند، اما ممکن است باعث ناراحتی شوند. درمان زگیل احتمال انتقال آن به فرد دیگری را کاهش می دهد.

bxs19

توصیه می شود تا زمانی که زگیل از بین نرفته است نزدیکی نداشته باشید. این کار برای محافظت از پوست درمان شده و کمک به بهبودی آن می باشد. استفاده از کاندوم به جلوگیری از گسترش ویروس کمک می کند. همچنین بهتر است تا سه ماه پس از درمان زگیل، با کاندوم نزدیکی داشته باشید.

bxs20

اگر بیش از یک شریک جنسی داشته باشید، فهمیدن این که از چه کسی ویروس منتقل شده است دشوار است. این امکان موجود نیست که از روی ظاهر زگیل تناسلی، مدت زمان حضور ویروس را تشخیص داد. 

bxs21

اگر در خصوص زگیل تناسلی به همسرتان بگویید او هم فرصت پیدا می کند که به چکاپ و بررسی خود بپردازد.

bxs22

خیر. شواهدی موجود نیست که باروری شما تحت تاثیر زگیل تناسلی یا ویروس آن قرار بگیرد.

bxs23

باید به پزشک یا پرستار بگویید که حامله هستید، زیرا ممکن است بر درمانها تأثیر بگذارد. 

 • در دوران بارداری، زگیل ها اغلب در اندازه و تعداد رشد می کنند، ممکن است برای اولین بار ظاهر شوند و یا پس از مدت زمان طولانی فاقد زگیل، دوباره ظاهر شوند. 
 • آنها را می توان در طول بارداری با خیال راحت درمان کرد، هرچند درمان ممکن است تا بعد از زایمان به تعویق بیفتد. 
 • اگر زگیل ها بسیار بزرگ باشند، برای جلوگیری از مشکلات در هنگام زایمان باید برداشته شوند. اگر این کار امکان پذیر نباشد، توصیه می شود زایمان سزارین داشته باشید. 
 • ممکن است ویروس در طول زایمان واژینال به نوزاد منتقل شود، اما این اتفاق نادر است. این انتقال باعث عفونت در ناحیه گلو یا ناحیه تناسلی کودک می شود.
bxs24

خیر. HPV که موجب زگیل تناسلی قابل مشاهده می شوند (انواع 6 و 11) باعث ایجاد سرطان دهانه رحم، واژن، آلت تناسلی یا انسداد نمی شود.

bxs25

Gardasil (گارداسیل) یک واکسن است که در برابر  HPV 6 و 11 (زگیل تناسلی) و  HPV 16 و 18 (ویروس هایی که می تواند باعث تغییرات سلولی سرطانی شود) محافظت می کند. در حال حاضر برای تمام دختران 12 تا 13 ساله Gardasil به عنوان بخشی از برنامه ملی واکسیناسیون ارائه می شود.

bxs26

ممکن است زگیل های تناسلی و سایر عفونت های جنسی را از طریق رابطه جنسی با فردی که عفونت دارد، دریافت کرد. اقدامات زیر به شما در محافظت از زگیل های تناسلی و بسیاری از عفونت های دیگر مانند ویروس HIV، کلامیدیا (بخوانید: بیماری های آمیزشی3: کلامیدیا) و گونوره کمک می کند. اگر شما عفونت جنسی داشته باشید نیز به همسرتان منتقل نمی شود.

 • استفاده از کاندوم؛هر بار که رابطه جنسی واژن یا مقعد دارید. کاندوم شما را در برابر سایر عفونت های منتقله از راه جنسی محافظت می کند؛ مخصوصا در صورت وجود زگیل و یا سه ماه اول پس از درمان زگیل ها. 
 • اگر رابطه جنسی دهانی دارید، از کاندوم برای پوشش آلت تناسلی استفاده کنید یا یک پلی یورتان (پلاستیکی نرم) برای پوشش دادن اندام تناسلی زن یا مقعد زن استفاده کنید.
 • اجتناب از اشتراک وسایل جنسی. اگر آنها را به اشتراک می گذارید، آنها را شستشو دهید یا پیش از استفاده دیگران، بر روی آنها کاندوم بپوشانید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir