آکاایران: واژینیسموس (گرفتگی عضلات مهبل با ترس از نزدیکی) عبارت است از اسپاسم عضلات اطراف مدخل مهبل که اگر شدید باشد، ممکن است مانع از مقاربت گردد.  می تواند زنان را در تمامی سنین مبتلا کند. انقباض غیرارادی عضلات اطراف مهبل و مقعد را در این موارد شاهد هستیم.  مهبل چنان محکم بسته می شود که آلت تناسلی مرد نمی تواند برای مقاربت جنسی وارد آن شود.  از گذاشتن هرگونه شی مثل تامپون ، دیافراگم یا اسپکولوم (برای معاینه پزشکی استفاده می شود) نیز جلوگیری می کند. در این مقاله مروری کامل بر اختلال واژینیسموس داریم:

واژینیسموس چیست؟

حقایقی در مورد واژینیسموس

علت واژینیسموس چیست؟

علائم واژینیسموس را بشناسید

تست و تشخیص واژینیسموس

عوارض احتمالی در واژینیسموس

واژینیسموس چگونه درمان میشود؟

پیشگیری از واژینیسموس


واژینیسموس

واژینیسم وضعیتی است که می تواند مقاربت جنسی، آزمایشات زنانه و حتی دخول تامپون را دردناک کند، اگر غیر ممکن نکند. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که یک شی مانند تامپون، آلت تناسلی یا اسپکولوم را به واژن وارد کنید. درد ناشی از انقباض عضلات کف لگن - به ویژه گروه عضلانی  (PC) - منجر به اسپاسم عمومی عضلانی و توقف موقت تنفس می شود. علاوه به درد، زنان ممکن است قادر به قرار دادن تامپون در داخل واژن و یا معاینات زنانه نباشند.

مهم است که واژینیسم برای جلوگیری از بدتر شدن بیماری درمان شود.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسم یک بیماری رایج است که بر توانایی زن در رابطه جنسی واژینال تاثیر می گذارد و علت اصلی ازدواج نکردن است. شایع ترین گروه عضلانی که تحت تاثیر قرار می گیرند، گروه عضلانی (PC) است. این عضلات مسئول دفع ادرار، مقاربت، ارگاسم، حرکات روده و زایمان هستند. درد ناشی از واژینیسم متفاوت است، اعم از خفیف تا شدید در طبیعت و از ناراحتی به سوزش در احساسات می باشد.

تعدادی از انواع مختلف واژینیسم وجود دارد که می تواند زنان را در هر رده سنی تحت تأثیر قرار دهد. طبقه بندی واژینیسم عبارتند از:

 1. واژینیسموس اولیه: یک حالت درازمدت است که در آن درد همیشه وجود دارد
 2. واژینیسموس ثانویه: به دنبال یک عملکرد طبیعی جنسی رخ می دهد و همیشه موجود نیست
 3. واژینیسموس جهانی: در تمام شرایط با هر شی موجود است
 4. واژینیسموس وضعیتی: فقط در شرایط خاص وجود دارد؛ برای مثال، در طول نزدیکی جنسی، اما در طول آزمایشات زنان و یا تامپون دیده نمی شود. 

- واژینیسموس اولیه اغلب در طول اولین تلاش در رابطه جنسی با زنان تجربه می شود؛ همسر مرد قادر به قرار دادن آلت تناسلی خود در مهبل (واژن) نیست و شروع به "ضربه زدن به دیوار" واژن می کند. این دسته از واژینیسم نه تنها بر رابطه جنسی تاثیر می گذارد، بلکه بر توانایی زن برای استفاده از تامپون و معاینه زنان نیز تاثیر می گذارد.

- علاوه بر درد، زنان همچنین اسپاسم عضلات را تجربه می کنند و موقتا تنفس متوقف می شود، علائمی که در هنگام توقف تلاش برای دخول به واژینال متوقف می شود.

- واژینیسم ثانویه می تواند در هر مرحله از زندگی تجربه شود و می تواند بر کسانی که هرگز نشانه های واژینیسم را تجربه نکرده اند، تأثیر بگذارد. اغلب این نوع واژینیسم در اثر یک رویداد خاص ایجاد می شود؛ عفونت، یائسگی، یک حادثه تروماتیک، یک وضعیت پزشکی، مسائل مربوط به رابطه جنسی، جراحی یا زایمان. 

- متأسفانه، حتی پس از اصلاح وضعیت پزشکی اصلی، درد می تواند به علت پاسخ واضحی که بدن به علت واژینیسم بروز می کند، ادامه یابد.

حقایقی در مورد واژینیسموس

عفونت واژن

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد واژینیسم وجود دارد. اشکال مختلف واژینیسم وجود دارد. علائم از فرد به فرد متفاوت است:

 • درد ناشی از واژینیسموس می تواند از خفیف تا شدید باشد و موجب احساسات مختلف می شود.
 •  واژینیسموس ممکن است به علت عوامل عاطفی، عوامل طبی یا ترکیبی از هر دو باشد.
 • واژینیسموس یکی از دلایل اصلی ازدواج نکردن است.
 •  بیماری را می توان با ترکیبی از تمرینات فیزیکی و عاطفی درمان کرد.
 •  واژینیسموس به طور معمول قابل درمان است.

علت واژینیسموس چیست؟

واژینیسم یک بیماری است که می تواند به دلیل استرس های فیزیکی، استرس های احساسی یا ترکیبی از دو مورد ایجاد شود و می تواند پیش بینی شود. تمایل ناخودآگاه برای جلوگیری از ورود آلت تناسلی مرد به خاطر عوامل عاطفی یا روانی . این عوامل ممکن است شامل ترس ، اضطراب ، خصومت ، عصبانیت یا تنفر از فعالیت جنسی باشند و یا حساس نبودن همسر، ناکافی بودن یا ماهرانه نبودن اعمال جنسی مقدماتی یا ناکافی بودن میزان نرم کردن مهبل قبل از تلاش برای دخول،اختلالات فیزیکی(نادر) مثل عفونت ها، واکنش های آلرژیک یا پرده بکارت سفت و سوراخ نشده،عفونت مهبل و...

عوامل احساسی مؤثر بر واژینیسم:

 •  ترس از درد یا بارداری، 
 •  اضطراب – احساس گناه
 • مسائل مربوط به رابطه جنسی – احساس سوء استفاده، احساس آسیب پذیری
 •  حوادث زندگی - تجاوز، سابقه سوء استفاده
 • تجربه های دوران کودکی - تربیت، قرار گرفتن در معرض تصاویر جنسی.

عوامل فیزیکی موثر بر واژینیسموس

 • عفونت - مانند عفونت ادراری یا عفونت مخمر
 •  بیماری - مانند سرطان 
 • زایمان
 • یائسگی
 • جراحی لگن
 •  کاهش میزان روغنکاری واژینال
 • عوارض جانبی دارو

بسیاری از افراد - هر دو مرد و زن - تحت تأثیر اختلال عملکرد جنسی قرار می گیرند. این مسئله تقصیر کسی نیست و نباید از آن خجالت کشید. در اکثر موارد و با کمک متخصصان، اختلال عملکرد جنسی می تواند با موفقیت حل شود.

علائم واژینیسموس را بشناسید

علائم واژینیسم از فردی به فردی متفاوت است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مقاربت دردناک، سوزش، خارش یا تنگی باعث درد میشود
 • نفوذ دشوار یا غیر ممکن 
 •  درد جنسی طولانی مدت با علت مشخص یا نامشخص
 •  درد هنگام وارد کردن تامپون
 •  درد در معاینه زنان
 •  اسپاسم عمومی عضلانی یا توقف تنفس در طی اقدام مقاربت.

واژینیسم مانع از ابتلا به بیماری های جنسی نمی شود. با این حال، علائم ممکن است منجر به ایجاد اضطراب در رابطه جنسی و ایجاد تمایل به اجتناب از رابطه جنسی شود.

تست و تشخیص واژینیسموس

واژن

تشخیص واژینیسم یک فرایند پیچیده است و ممکن است شامل یک یا چند متخصص، از جمله متخصصین زنان، متخصصان فیزیوتراپی، متخصصین روانپزشکی، روانشناسان و مشاوران باشد. در ارزیابی فیزیکی، یک تاریخچه پزشکی و آزمایش لگن لازم است. اطمینان حاصل کنید که عامل اصلی درد درمان می شود.

عوارض احتمالی در واژینیسموس

ترومای روانی به خاطر احساس گناه ، اضطراب ، کاهش اعتماد به نفس و احساس بی کفایتی یا مشکلات بین فردی در نتیجه این اختلال آزمون های تشخیصی می توانند شامل معاینه لگن برای رد کردن اختلالات فیزیکی باشند(ممکن است برای معاینه دقیق احتیاج به داروهای خواب آور باشد).  سابقه جنسی مهم است و شامل تجارب زودهنگام در کودکی ، پاسخ های جنسی قبلی و فعلی ، روش های ضد بارداری ، اهداف تولیدمثلی ، احساس در قبال همسر و مشخصاتی در مورد دردی که تجربه می کنید، خواهد بود.

عواقب مورد انتظار 

در صورتی که علت زمینه ای را بتوان علاج کرد یا از طریق درمان طبی یا مشاوره روانی بتوان یک روش برای کنار آمدن ابداع کرد، قابل علاج است.

واژینیسموس چگونه درمان میشود؟

- جراحی واژینیسم را درمان نمی کند و حتی ممکن است وضعیت را بدتر کند. علاوه بر این، درمان این بیماری نمی تواند آن را بدتر کند، که منجر به طول عمر بیشتر و افزایش شدت عضلات PC می شود. خبر خوب این است که واژینیسم تقریبا 100٪ قابل درمان است. در ابتدا متوجه هرگونه مشکل طبی و سپس کاهش اسپاسم های عضلانی و مشکلات روانی خواهد بود . برای اسپاسم های عضلانی ، یک نوع درمان شامل گشاد کردن ملایم و تدریجی مدخل مهبل با گشادکننده های لاستیکی یا شیشه ای است . 

-  احتمالاً درمان در مطب 3 بار در هفته لازم خواهد بود و باید در منزل حداقل 2 بار در روز تمرین کنید. قبل از اتساع یا تلاش برای مقاربت ، به مدت 10 تا 15 دقیقه در وان آب داغ بنشینید. حمام گرفتن غالباً  عضلات را شل می کند و ناراحتی را تسکین می دهد. هروقت مفید باشد، حمام را تکرار کنید.

- علاوه بر درمان با گشاد کردن یا در صورتی که موفقیت آمیز نباشد، روان درمانی یا مشاوره توصیه می گردد. این امر می تواند شامل تمرکز حس و بهبود روابط با همسر، همراه با درمان برای حل هرگونه تعارض در زندگی شما باشد. قبل از تلاش برای مقاربت ، شما و همسرتان باید از یک نرم کننده مثل ژل مهبلی یا روغن بچه استفاده کنید.

بطور کلی درمان واژینیسم معمولا شامل ترکیبی از: 

 • تمرینات کنترل کف لگن: از جمله انقباض عضلانی و فعالیتهای شل کننده عضلات برای بهبود کنترل عضلات کف لگن می باشد.
 • آموزش دخول یا انعطاف پذیری: تمرینات نظارت شده با استفاده از شل کننده های پلاستیکی می تواند به کاهش حساسیت نفوذ کمک کند.
 •  آموزش و مشاوره: اطلاعاتی در مورد آناتومی جنسی و چرخه پاسخ جنسی ارائه می شود که به بیماران کمک می کند درد را راحت تر تحمل کنند
 •  تمرین های عاطفی: اجازه می دهد بیمار به شناسایی، بیان و حل هر گونه عوامل عاطفی که به واژینیسم کمک می کند بپردازد.

- زمان لازم برای درمان موفق واژینیسم بسته به فرد متفاوت است. 

- معمولاً برای واژینیسموس دارو لازم نیست ولی خواب آورها یا آرام بخش های خفیف ممکن است به مدت کوتاه تجویز شوند.

پیشگیری از واژینیسموس

معاینه لگن به وسیله یک پزشک و مشاوره قبل از شروع فعالیت جنسی

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir