آکاایران: اگر شما به عنوان یک زن باردار، در حال حاضر در هفته سوم بارداری خود هستید، به این معنی می باشد که بارداری بیش از 14 روز قبل از روز اول چرخه قاعدگی شما رخ داده است. در این زمان تخمک گذاری و لقاح تخمک در رحم صورت گرفته و یا قرار است به زودی رخ بدهد. لازم است بدانید که در پایان هفته دوم و آغاز هفته سوم بارداری پس از پایان یک دوره قاعدگی، دوره باروری زنان بسیار بالا است. اگر شما یکی از زن و شوهران خوش شانس باشید و باروری در حالت عادی در شما رخ دهد، این زمان می تواند زمان شانس شما باشد.
اگر زمان بندی شما اشتباه بوده و موقعیت روابط جنسی اشتباه باشد، تخمک نمی تواند در حالت عادی بارور شود. این دوره درست مصادف با زمانی است که یک اسپرم خوش شانس در میان حدود 250 میلیون اسپرم، مدیریت نموده و برای بارور کردن تخمک در لوله های فالوپ موفق شده است. بارداری پس از لقاح، تنها 38 هفته طول می کشد، از این رو هفته سوم بارداری می تواند شروع واقعی یک بارداری سالم و اصولی در یک مادر باشد.

تغییرات بدنی مادران در هفته سوم بارداری:

هیچ علائم آشکار یا تغییرات خاصی در بدن زنان باردار در هفته سوم بارداری موجود نیست که با توجه به آن-ها، بارداری او را تشخیص داد. در واقع، شما حتی شاید ندانید که در هفته سوم بارداری خود قرار دارید. اما تغییرات زیادی در درون بدن و هورمون های شما در رابطه با رشد مناسب جنین در هفته سوم بارداری به وجود خواهد آمد. در این مرحله، شما از طریق تخمک گذاری و لقاح، دوره رشد و نمو و مرحله لانه گزینی تخمک لقاح یافته را احساس خواهید کرد.

آکاایران: مادر و جنین در هفته سوم بارداری(بخش اول)

زمان تخمک گذاری چه اتفاقی در بدن مادر باردار می افتد؟

در هفته سوم بارداری، که برای بسیاری از مادران باردار ناشناخته است، رحم شما با شور و شوق آماده رشد و نمو جنین می باشد. پس از روند اووژنز، تخمک بالغ در نهایت خودش را به نقطه ای دور از تخمدان می رساند. به علت کم تحرکی، تخمک از حرکت درمانده شده و به لوله فالوپ، توسط لوله هایی که درحاشیه بافت پوشاننده پایان لوله های فالوپ قرار دارد، وارد خواهد شد. لوله های فالوپ و تخمدان، به طور مستقیم به هم متصل نیستند، از این رو fimbriae نقش مهمی را در حمل و نقل تخمک از تخمدان به لوله فالوپ بازی خواهد کرد.
در زمان تخمک گذاری، به fimbriae آرام آرام ضربه وارد شده و تخمدان در یک حرکت فراگیر، باعث حرکت تخمک به طرف لوله ها می شود. این تخمک، رسیده و سالم است و در نتیجه با حرکت گسترده و آرام از fimbriae به لوله فالوپ خواهد رسید. این موضوع شگفت انگیز است که فقط یک خط لوله بسیار نازک که با عنوان ovarica شناخته شده هست، تخمک را تا تخمدان همراهی نموده و در انجام عمل حمل سلول تخمک به لوله فالوپ بسیار حیاتی است. از این رو اگر این خط لوله بسیار نازک نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، بدن شما قادر نخواهد بود عمل باروری را در حالت عادی به پایان برساند.
از سوی دیگر، در این مرحله رحم آماده است تا تغذیه و محافظت از تخم بارور شده را انجام دهد. آندومتر، نیز که معمولا به عنوان دیواره رحم شناخته شده است، ضخیم بوده و برای جایگزینی جنین در آن، تعبیه شده است. تمامی این فرایندها توسط افزایش FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول (و هورمون جسم زرد که از غده هیپوفیز آزاد می شود، همراه خواهد بود.
موضوعی که در این میان، برای شما بیشتر شگفت انگیز خواهد بود، این واقعیت است که شما متوجه نیستید، که این اتفاقات، در هر ماه در بدن شما رخ می دهد و اکثر خانم ها فکر می کنند که این اتفاقات، تصوری بیش نیست. اما تفاوت این ماه ها فقط در این است که اگر تخمک بارور شده، روند طبیعی خود را ادامه دهد، بارداری در بدن شما اتفاق می افتد، در غیر این صورت بدن شما در آماده شدن برای دوره قاعدگی تغییر خواهد کرد.

 بارداری هفته به هفته

لقاح تخمک:

هر چند لقاح تخمک در بدن هر زنی، در سکوت کامل و فاقد نشانه خاصی انجام می شود، لقاح تخمک توسط اسپرم یکی از رویدادهای جادویی و شگفت انگیزی خواهد بود که در زندگی شما به عنوان یک مادر باردار اتفاق می افتد. وقوع این واقعه زمانی است که کودکی به زندگی شما پا می گذارد. لوله فالوپ که وسیع ترین منطقه در رحم شماست، تخمک شما و اسپرم شریک زندگیتان در آن با هم متحد خواهند شد.

از دیدگاه نقطه سلولی، لقاح تخمک با اسپرم می تواند یک اتفاق بسیار پر هرج و مرج باشد که در داخل بدن شما به عنوان یک مادر صورت می گیرد. تخمک با طول عمر 24 ساعت در این لوله منتظر حرکت اسپرم به آنجا خواهد ماند.
هنگامی که انزال در مرد صورت می گیرد، میلیون ها اسپرم سفر خود را از طریق واژن برای رسیدن به لوله فالوپ آغاز خواهند کرد، اما تنها چند صد تا از آن ها به مقصد خواهند رسید، در حالی که بقیه اسپرم ها این مسابقه را از دست می دهند. در میان آن ها، تعدادی از اسپرم ها خوش شانس بوده و به تخمک در لوله فالوپ رسیده و آن را با امید گرفتن یک شانس زندگی احاطه می نمایند. این لحظه تعیین کننده خواهد بود که آیا آن ها به عنوان یک نوزاد دوست داشتنی متولد می شوند و یا به عنوان یک تک سلولی خواهند مرد.
تخمکی که در انتظار لقاح است، به هر اسپرمی به آسانی اجازه نمی دهد که وارد آن شود. دیواره ژله مانند تخمک که سراسر آن را پوشانده است، باید توسط اسپرم کوچک شکسته شود. به همین دلیل، اسپرم های باقی مانده به شدت رقابت خواهند نمود و سعی می کنند به عنوان اولین اسپرم، از سمت سر داخل تخمک شده و با انتشار یک آنزیم با عنوانacrosomes بارداری را اعلام کنند.
در نهایت با ترشح آنزیم و شکسته شدن غشای تخمک، تنها یک اسپرم موفق خواهد شد به غشاء سلولی نفوذ کند. با وجود چند تعدادی اسپرم در اطراف تخمک افتخار نصیب اسپرمی خواهد شد که رقابت بیشتری بکند. هنگامی که یکی از اسپرم ها سرانجام وارد تخمک شد، رسما بارداری آغاز می شود. شگفت انگیز است که بدانیم فرآیند لقاح در حدود 18 ساعت طول می کشد، تا کامل شود.

 بارداری

دوره ژرمینال در بارداری:

دوره ژرمینال، زمان تلفیق بین دو سلول گامت بوده و لانه گزینی جنین در رحم مادر در این دوره صورت خواهد گرفت. برای تقریبا یک روز، هیچ تغییری در تخمک بارور شده در بدن شما به عنوان یک مادر باردار به وقوع نمی پیوندد. تنها پس از تقریبا 30 ساعت بعد از لقاح، که زیگوت یعنی نخستین تقسیم میتوز از طریق تبدیل شدن به یک ارگانیسم دو سلولی، شروع خواهد شد. علاوه بر این، هر دو سلول به چهار سلول تبدیل شده و ارگانیسم تقسیم سلولی و فرآیند آن با تبدیل شدن به بخش های بیشتر، همچنان ادامه خواهد یافت. این فرایند تقسیم سلولی به سرعت در سراسر دوره رشد و نمو جنین در طول بارداری هم ادامه می یابد. در نهایت به رشد و نمو جنین کامل در رحم که در ابتدا فقط یک ارگانیسم تک سلولی بود منجر خواهد شد.
حدود 72 ساعت طول خواهد کشید تا تخمک به سرعت برای رسیدن به مرحله چند سلولی، شروع به تولید کند. در این مرحله که معمولا با عنوان مورولا شناخته شده است، پس از اتفاق افتادن تقسیم سلولی سریع در چهار روز، یک خوشه از سلول های تشکیل شده در رحم دیده می شود که با نام بلاستوسیست شناخته شده است. در این مرحله جنین cozilyدر رحم شما جاسازی خواهدکرد و عمل لانه گزینی او به طور کامل انجام می شود.

لانه گزینی جنین در رحم:

پس از انجام عمل لقاح، زیگوت یا تخمک بارور شده در سفری با خیال راحت برای رسیدن به رحم حرکت می کند، چون تخمک فاقد حرکت است ولی توسط ساختار مو مانند به نام مژه که داخل خط لوله فالوپ را پوشانده است، تحت فشار قرار گرفته و وارد رحم خواهد شد.
تقریبا یک روز طول می کشد تا تخمک لقاح یافته از لوله فالوپ به رحم برسد، اما هنوز تخمک در داخل رحم جایگزین نشده است. در این مرحله، تخمک با شانس 40٪ برای رشد و تبدیل شدن به یک جنین و شروع بارداری همراه است. تقریبا 60 درصد از این تخمک ها مفهوم شکست را زمانی که تخمک به درستی در رحم جایگزین نشده است، تجربه می کنند و موفق نخواهند بود. اگر شما می خواهید همه چیز را در این باره بدانید، فقط کافی است دقت داشته باشید که شروع یک دوره قاعدگی دیگر طبق معمول، نشانگر از بین رفتن تخمک لقاح یافته در مادر باردار خواهد بود.
گاهی اوقات تخمک بارور شده در لوله فالوپ گیر می افتد و به رحم نمی رسد. در این زمان، شرایط بسیار تهدیدکننده و خطرناک برای زندگی مادر باردار خواهد بود. این مسئله، همان موضوعی است که با عنوان بارداری خارج از رحم یا بارداری در لوله های رحمی شناخته می شود.

 ادامه تغییرات بدنی مادر و جنین را می توانید در هفته سوم بارداری و آنچه بر سر جنین و مادر می آید (بخش دوم) بخوانید.

.

منبع : mamanam.com