آکاایران: آیا خونریزی در بارداری طبیعی است؟

خونریزی در بارداری، خروج میزان کمی خون از واژن است، این حالت مشابه عادت ماهیانه بوده اما بسیار خفیف تر است، خون در این حالت می تواند به هر رنگی از قرمز تا قهوه ای باشد، به این حالت خونریزی لکه ای گفته میشود.
خاطرتان از این قضیه جمع باشد که خونریزی لکه ای در هفته های اول بارداری بسیار شایع است، از هر پنج مادری که بارداری را ادامه می دهند یک مادر به نوعی دچار خونریزی در بارداری در سه ماهه اول می شود.
اگر لقاح با کمک IVF یا روش های مشابه درمان باروری صورت گرفته باشد، احتمال خونریزی لکه ای در شما کمی بیشتر خواهد بود، اگر دو جنین در رحمتان جاگذاری شده باشد، رشد یکی از آن ها ممکن است متوقف شود (ناپدید شدن دوقلوها). این حالت می تواند تا حدودی خونریزی در بارداری را به دنبال داشته باشد.
هرچند گاهی اوقات خونریزی لکه ای می تواند نشانه ای از موارد جدی تر همانند سقط جنین باشد، به همین بهتر است همیشه توسط پزشک چک شوید.

عمده ترین علت خونریزی در بارداری چیست؟

خونریزی در بارداری که اغلب در اوایل رخ میدهد، لکه ای ، خفیف و اغلب فاقد خطر هستند، این حالت معمولا در موعد مقرر عادت ماهیانه اتفاق افتاده و ممکن است یک یا دو روز طول بکشد، تنها بعد از رفتن به دستشویی و انجام شست و شو متوجه آن خواهید شد.
اگرچه کارشناسان از علت دقیق خونریزی در بارداری مطمئن نیستند اما می تواند در اثر موارد زیر اتفاق بیفتد:

علل خونریزی در بارداری:

هورمون هایی که چرخه قاعدگی را کنترل می کنند می توانند باعث این خونریزی در بارداری شوند (خونریزی تخریبی). ممکن است این حالت را بیش از یکبار تجربه کنید.
علت دیگر این است که تخم های بارور در بافت های پوششی رحم نفوذ کرده و موجب خونریزی در بارداری می شوند (خونریزی ناشی از جایگزینی). با این حال احتمال این که حالت عامل خونریزی باشد نسبت به خونریزی تخریبی کمتر است.

 رابطه جنسی در بارداری

چه عوامل دیگری باعث خونریزی در بارداری می شوند؟

موارد دیگری درون بدنتان اتفاق می افتد که می تواند به نوعی موجب خونریزی در بارداریتان شود:
• آسیب به گردن رحم، هورمون های بارداری می توانند لایه سطحی گردن رحم را تغییر داده و بدین ترتیب احتمال خونریزی را افزایش می دهند همانند بعد از داشتن رابطه جنسی.
• فیبروئیدی که در بافت پوششی رحم رشد می کند، گاهی اوقات جفت در جایی که فیبروئید وجود دارد نفوذ می کند.
• رشد توده های کوچک و فاقد خطر در گردن رحم (پولیپ گردن رحم)
عفونت گردن رحم یا واژن یکی دیگر از دلایل خونریزی در بارداری است، خونریزی لکه ای می تواند دلایلی غیر مرتبط با بارداری داشته باشد، عفونت واژنی (همانند عفونت مخمری یا یا عفونت باکتریایی) یا عفونت های منتقله با رابطه جنسی (همانند تریکومونیازس، سوزاک، کلامیدیا یا هرپس) می تواند باعث آسیب به گردن رحم و عفونت شود. گردن رحم ملتهب بعد از رابطه جنسی یا تهیه پاپ اسمیر بیشتر مستعد خونریزی لکه ای است.
• ناهنجاری های ارثی همانند بیماری وون ویلبراند که فرآیند تشکیل لخته خون را دچار اختلال می کند.

می توانید با مطالعه علل خونریزی در بارداری را بدانید (بخش دوم) درباره خونریزی در دوران بارداری بیشتر بدانید.

اگر تجربه ای در زمینه خونریزی در بارداری دارید و روشی برای حل یا پیشگیری از این مسئله را یافته اید ، آن را با مادران آینده در میان بگذارید تا آنها را از نگرانی نجات دهید.

.

منبع : mamanam.com