آکاایران: تخمدان پلی کیستیک چیست ؟ 

تخمدان پلی کیستیک یکی از بیماری زنانه و اختلال است و بیشتر در دختران است در ادامه می توانید با تخمدان پلی کیستیک در زنان سایت تالاب را دنبال نمایید. 

تخمدان پلی کیستیک، بیماری است که امروزه انگار گریبانگیر بسیاری از دختران جوان شده و انها رابا مشکلات باروری مواجه کرده است. این بیماری شاید 30 سال پیش فقط در خانم های چاق دیده می شد اما هم اکنون دخترهای جوان لاغر حتی در سنین 17 سالگی هم به آن مبتلا میشوند!

 
شاید شما هم تا به حال با جابه جایی های چند روزه عادت ماهانه تان و رشد چند موی زائد روی چانه یا قفسه سینه و افزایش آکنه هایتان دلهره کیست های تخمدانی را از سر گذرانده باشید. دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی  بشما می گوید که آیا این نگرانی را باید جدی بگیرید یا خیر.

وقتی محیط بدن مردانه می شود!

تخمدان پلی کیستیک همان بیماری «اشتین لونتاین» است که در زمان قدیم با علائم «هیرسوتیسم» «افزایش رشد مو های زائد»، افزایش آکنه صورت، الیگومنوره «تعداد کم دفعات قاعدگی» یا آمنوره «فقدان قاعدگی» و نازایی توسط آقای «اشتین لونتاین» شناخته شد. در زمانی که این بیماری مطرح شد بیشتر مختص افراد چاق بودو علت بروز آن به هم خوردن تعادل هورمون ها در خانم هاست به این ترتیب که سطح هورمون های مردانه یا بطور مستقیم در خون بالا می رود یا گیرنده ها نسبت به این هورمون ها حساس تر میشوند و محیط بدن خانم ها تبدیل به یک محیط مردانه میشود.

 
 تخمک گذاری ها طبق معمول دراین محیط مردانه اختلال پیدا می کند. درچنین مواقعی شاهد عدم تخمک گذاری یا کم شدن تخمک گذاری ها و افزایش علائم مردانه ازجمله رشد مو های ریش و سبیل و بقیه قسمت های بدن و ریزش مو های سر به طریق مردانه در دو طرف شقیقه ها می شویم.

چه علائمی دارد؟

هر فردی که بیماری پلی کیستیک دارد ممکن است تمام علائم ذکر شده برای آنرا نداشته باشد. این بیماری طیف گسترده ای دارد. برای مثال ممکن است دورتا دور تخمدان فقط فولیکول های ریز با فاصله بین 2 تا 9 میلی متر وجود داشته باشد و بیمار هیچ گونه علامتی نداشته باشد یا کسیکه اصلا درسال پریود نمی شود و تمام بدنش از مو های زائد پوشیده شده و مو های سرش به میزان زیادی کاسته شده است. به گزارش تالاب :این بیماری طبق معمول از ابتدا با نامرتبی پریودها شروع می شود به این ترتیب که پریودها یک تا 2 هفته عقب می افتد ودر نهایت به جایی ختم میشود که بیمار فقط با استفاده از آمپول ها یا قرص های پروژسترون پریود می شود.

 
کم یا زیاد بودن خون ریزی ها در زمان عادت ماهانه بستگی به جایگاه بیمار دراین طیف دارد. عده ای از افراد مبتلا بسیار چاق هستند و طبق معمول سطح هورمون های زنانه شان هم بالاست.

دراین افراد ضخامت لایه داخل رحم زیاد میشود در نتیجه خون ریزی هایشان می تواند زیاد باشد. بیماران دیگری هم هستند که هر 2 تا 3 ماه یکبار پریود می شوند و چون دراین فواصل چند ماهه تخمک گذاری ندارند سطح داخلی رحم شان ضخیم میشود.

 
این ضخیم شدن آندومتر یا لایه داخلی باعث میشود بعد از چند ماه که پریود اتفاق می افتد بسیار شدید باشد. وضعیت برای برخی افراد نیز برعکس است، یعنی بیمار هر 2 تا 3 هفته یک بار پریود می شود.

دراین افراد سطح هورمون ها بعلت تخمک گذاری بطور مرتب بالا و پایین نمی شود و چون در وسط سیکل بطور ناگهانی یکی از هورمون های استروژن یا پروژسترون افت میکند بیمار دچار خون ریزی میشود و فکر میکند پریود شده درحالی که این خون ریزی پریود نیست و مربوط به عدم تعادل هورمون هاست.

حتی دختران 16 ساله لاغر هم ممکن است مبتلا شوند!

بیماری پلی کیستیک می تواند جنبه ارثی و مادرزادی داشته باشد به خصوص درخانواده هایی که دچار چاقی موروثی نیز هستند. در حال حاضر شیوع آن نسبت به 30 سال پیش خیلی بیشتر شده است. در قدیم این بیماری فقط در بیماران چاق دیده می شد اما امروزه حتی لاغرها هم ممکن است دچار پلی کیستیک های بسیار مقاوم به درمان شوند.

 
 متاسفانه درحال حاضر کمتر کسی پیدا می شود که در سونوگرافی اش این کیست ها دیده نشود و علائمی نداشته باشد. تنها کسانی که بطور مرتب ورزش میکنند و غذای فست فود و چرب نمی خورند و مراقب هیکل خود هستند، دچار این علائم نمیشوند. بیشتر افراد مبتلا به بیماری پلی کیستیک زمانی به دکتر مراجعه میکنند که با علائم آن مواجه می شوند.

 
دختران جوان مبتلا به این بیماری که تازه پریود شده اند و طبق معمول هم لاغر هستند کمتر متوجه علائم آن می شوند بنابر این بیشتر مراجعان در رابطه با این بیماری در سنین بالای 16 سال قراردارند.

به گزارش تالاب این افراد 16 تا 17 ساله طبق معمول باید پریودهایشان بعد از 4 تا 5 سال مرتب شده باشد اما بازهم شاهد بی نظمی های عادت ماهانه هستند و آمنوره دارند. در کل میتوان گفت رده سنی مبتلایان بیشتر بین 16 تا 36 سال است.

آشنایی با تخمدان پلی کیستیک در زنانآشنایی با تخمدان پلی کیستیک در زنان

 تخمدان پلی کیستیک، بیماری است که امروزه انگار گریبانگیر بسیاری از دختران جوان شده

  
مبتلایان به این بیماری نازا  نمی شوند

این بیماری را می توان با درنظر گرفتن علائم کلینیکی، سونوگرافی و آزمایش های خاصی تشخیص داد. زمانی که بیمار با علائم هیرسوتیسم، آکنه، نامرتبی پریود یا حتی نازایی مراجعه می کند برای او آزمایش هایی در روز دوم عادت ماهانه تقاضای میشود تا اختلالات هورمونی اش مشخص شود. دراین افراد طبق معمول سطح هورمون های هیپوفیزی LH و FSH دچار اختلال می شوند به این ترتیب که نسبت هورمون LH به FSH بیشتر از 2 میشود.

 
علاوه براین فاکتور مهم دیگری به نام«AMH «Anti Mullerian Hormone نیز وجوددارد که میزان طبیعی این هورمون طبق معمول بین 5 تا 5/5 است اما میزان آن در مبتلایان به بیماری پلی کیستیک حتی تا 12 هم میرسد. در سونوگرافی نیز به خصوص اگر به طریق واژینال انجام شود طبق معمول فولیکول های زیر 10 میلی متری بسیار زیادی دور تا دور تخمدان مشاهده می شود.

 
برخی پزشکان به بیماران ترس واهی می دهند مبنی براینکه مبتلایان به این بیماری هیچ وقت باردار نمیشوند درحالی که ممکن است حتی پریود بیمار مرتب و علائم شدید نداشته باشد. این اظهار نظر بیمار را وحشت زده میکند درصورتی که باید در مورد بیماری پلی کیستیک به خوبی توضیح داده شده و به آن رسیدگی شود. در تعداد زیادی از موارد مبتلایان به این بیماری یا با رژیم یا با درمان بالاخره باردار میشوند.

بیماری پلی کیستیک می تواند جنبه ارثی و مادرزادی داشته باشد

  

آشنایی با تخمدان پلی کیستیک در زنانآشنایی با تخمدان پلی کیستیک در زنان

دکتر برایتان قرص ضد دیابت تجویز کرده است؟!

برای درمان این بیماری جدا از کاهش وزن و ورزش مرتب میتوان برحسب علائم بیمار از درمان های دارویی نیز استفاده کرد. یکی از این داروها متفورمین یا همان داروی ضددیابت است. متفورمین ورود قند رابه سلول تسهیل می کند و این باعث می شود فرد همیشه گرسنه نباشد و احساس سیری کند. درنتیجه وزن بیمار کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش وزن باعث می شود متابولیسم هورمون ها التیام یابد و چربی بدن کاهش پیدا کند در نتیجه هورمون های جنسی کمتر داخل این چربی ها تجمع پیدا میکنند.

 
بارها دیده شده که با تجویز متفورمین برای چند ماه، پریود بیمار مرتب شده یا بیماری که نازایی داشته خود بخود باردار شده است. در آخر اگر هیچ یک از روش های درمانی ازجمله استفاده از متفورمین، دگزامتازون، رژیم غذایی، ورزش و … جواب نداد و بیمار نتوانست وزنش را پایین بیاورد و پریودهایش را منظم کند، وادار می شویم از لاپاراسکوپی استفاده کنیم. در لاپاراسکوپی فولیکول هایی که ریز هستند را طبق معمول با الکترود می سوزانیم. البته در گذشته متاسفانه پزشکان یک قطعه از تخمدان را برمی داشتند و این باعث میشد سطح هورمون های مردانه افت کند و فرد باردار شود.

 
 برای رفع مو های زائد یا هیرسوتیسم نیز می توان از داروهای بسیار ساده مانند اسپیرونولاکتون استفاده کرد. این دارو مدر است و باعث افزایش ادرار میشود و علاوه بر کاهش مو های زائد رشد مو های سر را نیز التیام می بخشد. از طرفی اگر بیمار آکنه داشته باشد طبق معمول از داروهای ضد آکنه موضعی یا حتی داکسی سایکلین می توان استفاده کرد.

اگرهم آکنه خیلی شدید باشد گاهی اوقات بیمار وادار می شود تحت نظر متخصص پوست از دارویی به نام روآکوتان استفاده کند که حاوی اسید رتینوئیک است. البته این دارو باید باتوجه به آزمایش های کبدی مصرف شود.

برچسب ها: پلی کیستیک
.

منبع : talab.org