آکاایران: آیا بروز اختلال در خواب زنان حامله باعث آسیب رساندن به روند بارداری آن­ها می­شود؟

در ابتدا، لازم است به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که بروز مشکل بی­خوابی ثابت شبانه برای دفع ادرار مکرر، شما را در مقابل نوسانات جسمی و روحی دوران بارداری که صبر و حوصله زیادی می­طلبد، ضعیف کرده و زیبایی و لذت این دوران را از شما خواهد گرفت. بنابراین، در چنین شرایطی، مقابله با نوسان هورمونی و تغییرات به وجود آمده در بدنتان برای شما سخت شده و در معرض ابتلا به مشکلات اساسی ­قرار می­گیرید. جالب است بدانید که در بیشتر موارد، پزشکان متخصص زنان و زایمان از چنین مشکلاتی در بدن بیماران خود چشم ­بسته رد می­شوند، که ممکن است باعث بروز احساس خستگی در زن حامله شده و او را سست و بی­حال کند.

پس، به یاد داشته باشید که بدن زنان در طی دوران بارداری، به منظور رشد جنین داخل رحم، در حال فعالیت شدید است. به همین دلیل، زنان در طی این دوره حیاتیاز زندگی خود نیاز به خواب اضافی دارند. بنابراین، هر زن حامله­ای باید مطمئن شود که به اندازه کافی استراحت کرده و تمام اعضای بدنش برای کار و فعالیت روزانه آماده می­باشد. همه ما می­دانیم که مواجه شدن با مشکلات خواب در طی دوران بارداری زنان بسیار سخت است و این دقیقا همان چیزی است که در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار می­گیرد.

دلایل بسیاری وجود دارد که باعث بروز مشکلاتی در روند خواب شبانه زنان باردار می­شود. بروز مشکل در روند خواب شبانه زنان باردار، مشکلات اساسی را در مورد رشد مناسب جنین داخل رحم این افراد ایجاد می­کند. اجازه دهید تا در ادامه این مقاله، به شایع­ترین دلایل بروز مشکل در روند خواب شبانه زنان باردار نگاهی انداخته و در مورد مقابله با آن­ها بحث کنیم:

  • با شروع دوران بارداری، بدن زنان دستخوش تغییرات زیادی شده و خود را برای بزرگ­تر شدن جنین داخل رحم و رشد مناسب او آماده می­کند. به همین دلیل، ممکن است پیدا کردن یک موقعیت راحت برای خواب شبانه زنان در طی این دوران بسیار مشکل باشد.

  • نکته مهم دیگر در مورد بروز بی­خوابی شبانه زنان در طی دوران بارداری این است که در طول این دوران، ضربان قلب مادر افزایش یافته و این حالت ممکن است مشکلاتی را در روند خواب او در کل شبانه­روز ایجاد کند.

  • در برخی موارد، نیاز به دفع ادرار مکرر در طول دوران بارداری، باعث می­شود که زنان حامله با عجله از خواب بیدار شده و به سمت دستشویی بروند، که در اغلب موارد این هیجان مسئول بروز اختلال در خواب شبانه زنان در طی دوران بارداری است.

  • همچنین، با رشد جنین داخل رحم و پیشرفت دوران بارداری، فضای شکم مادر برای حرکت جنین کوچک شده و در اغلب موارد، ابن حالت باعث بروز تنگی نفس در مادر حامله شده و منجر به بروز اختلال در خواب شبانه او می­گردد.

  • نکته دیگر در مورد بروز اختلال در خواب شبانه زنان در طی دوران بارداری، بروز درد در پاهای مادر بر اثر وزن اضافی بدن خود او و جنین داخل رحمش است. جالب است بدانید که بروز این حالت ممکن است بر اثر جمع شدن آب زیاد (با مصرف نمک زیاد) در بدن مادر باردار باشد، که باعث می­شود مشکلات شدیدی در خواب زنان باردار ایجاد شود.

  • یکی دیگر از علل عمده بروز بی­خوابی در زنان باردار سوزش سردل است که بسیار شایع می­باشد. این حالت به دلیل کم شدن سرعت کار دستگاه گوارش زنان در طی دوران حاملگی رخ می­دهد.

  • علاوه بر این موارد، زنان جوانی که برای بار اول حامله شده­اند، ممکن است استرس زیادی دارا باشند، که وجود این حالت در بدن زنان باردار، خواب شبانه آن­ها را تحت تاثیر قرار می­دهد.

نکاتی برای مبارزه با بروز مشکلات خواب زنان در طی دوران بارداری:


آکاایران: 5 راه عالی برای حل مشکلات خواب در دوران بارداری

 

اکنون به عنوان یک زن حامله آگاه شدید که بروز مشکلات خواب بخشی جدایی ­ناپذیری از دوران بارداری شما است. پس، باید چگونگی مقابله با آن­ها را هم یاد بگیرید. در ادامه این مقاله، ترفندهای مهمی برای راهنمایی شما به منظور غلبه بر مشکلات خواب شبانه ارائه شده است، که عبارتند از:

1. استفاده از بالش اضافی در هنگام خواب زنان در طی دوران بارداری:

مادران حامله می­توانند در هنگام خواب شبانه، برای حمایت از شکم خود از یک بالش اضافی استفاده کنند، زیرا تماس شکم با یک وسیله نرم و راحت می­تواند به آن­ها کمک کند تا یک موقعیت خوب برای خواب شبانه خود ایجاد کنند. البته برای این کارریال انواع خاصی از بالش­ها مانند بالش طبی دوران بارداری در فروشگاه­های لوازم بهداشتی وجود دارد که می­تواند تمام طول بدن را پوشش داده و راحتی مادر حامله را در هنگام خوابیدن تامین کند.

2. استفاده زنان از تکنیک­های تمدد اعصاب در طی دوران بارداری:

انجام حرکات ورزشی سبک مانند یوگا، مدیتیشن، ماساژ دادن اصولی بدن و تنفس عمیق می­تواند کمک زیادی به ذهن و بدن مادران باردار نموده و آن­ها را شل کند. این حالت برای داشتن خواب بهتر زنان در طی دوران بارداری بسیار موثر خواهد بود.

3. ورزش کردن زنان در طی دوران حاملگی:

زایمان

 

همانطور که میدانید انجام حرکات ورزشی علاوه بر این که به بدن زنان در دوران بارداری کمک می­کند تا چربی­های اضافی بیشتری را بسوزانند . انجام ورزش منظم می­تواند سلامت جسمی و روانی زنان رتا در دوران بارداری افزایش داده و به آنها برای داشتن خواب عمیق کمک کند.

4. تغذیه مناسب زنان در طی دوران بارداری:

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که استفاده از انواع غذاهای خوب و مغذی می­تواند به شما کمک کند تا بهتر بخوابید. برای مثال، نوشیدن یک لیوان شیر گرم به شما کمک خواهد نمود تا خواب خوب شبانه را در طی این دوران حساس تجربه کنید. علاوه بر این، نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب شبانه برای رشد جنین داخل رحمتان نیز موثر خواهد بود. اعتقاد بر این است که مصرف غذاهای غنی از کربوهیدرات در طی دوران بارداری می­تواند سطح قند خون مادر را بالا برده و به خواب راحت شبانه او کمک کند. البت،ه نباید فراموش کرد که مصرف انواع خوراکی­ها مانند تنقلات معده شما را در طول شب فعال نموده و احتمال بروز مشکل در خوابتان را بالا خواهد برد. بنابراین، زنان حامله باید مراقب آنچه که قبل از خوابیدن میخورند، باشند!

5. استفاده از داروهای خواب­آور OTC و آرام بخش­ها در طی دوران بارداری:

در نهایت، به عنوان یک زن باردار به یاد داشته باشید که مصرف انواع داروها برای داشتن خواب راحت شبانه، آخرین راه­حل مشکل می­باشد. در حالت ایده­آل، بهتر است زنان برای از بین بردن مشکلات خواب خود در طی دوران حاملگی از همه راهنمایی­های ارائه شده در مقاله بالا استفاده نموده و تمام ترفندها را امتحان کنند، تا اگر موفق نشدند، مصرف داروها و قرص­ها را برای از بین بردن مشکلات خواب خود شروع کنند. البته این نکته مهم را هم فراموش نکنید که هرگز هیچ دارویی را فاقد رضایت دکتر معالج خود (به خصوص در مراحل اولیه بارداری) مصرف نکنید.

.

منبع : mamanam.com