آکاایران: نکات اصلی و کلی کیست سینه

    بیماری کیست سینه بیماری غیرسرطانی است که در آن خانم یک توده دردناک در سینه به وجود می آید.
    در بیش از پنجاه درصد خانم ها در طول زندگی بیماری کیست سینه پیشرفت می کند.
    قرمزی سینه، پستی بلندی های نوک سینه و ترشحات خاصی از سینه نشانه سرطان سینه است.

بیماری کیست سینه با احساس توده در سینه شروع میشود. کیست سینه مضر یا خطرناک نیست اما ممکن است باعث آزار و اذیت برخی خانم ها شود. مطالعات نشان می دهد بیش از نیمی از خانم ها در طول زندگی از این بیماری رنج می برند. بیشتر خانم ها با کیست سینه هیچ علائمی نشان نمی دهند.

چه چیزی باعث بیماری کیست سینه می شود؟

بافت های سینه در واکنش به هورمون های تولیدی توسط تخمدان تغییر می کنند. اگر کیست سینه داشته باشید، تغییرات در مقابل واکنش های هورمونی بیشتر است. این مسئله باعث ورم و درد در ناحیه توده های سینه می شود. علائم این بیماری پیش از قاعدگی و در طول آن رایج تر است. علاوه بر توده های تشکیل شده در سینه که توسط کیست و ورم لوبول سینه (غدد تولید شیر) ایجاد شده است، احتمالا توده ها در اثر رشد بافت های لیفی بزرگ می شوند. با روش معاینه سینه زنان آشنا شوید.

سایر علت های کیست سینه:

هر یک از سینه های شما حاوی لوب های بافتی غده ای است که مانند گلبرگ گل آفتابگردان مرتب شده اند. لوب ها به لوبول های کوچکی تقسیم می شوند که در دوران بارداری و شیردهی شیر تولید می کنند. بافت حمایتی که سینه آن را شکل می دهد، از بافت چربی و بافت همبند فیبر تشکیل شده است. کیست های پستان به علت تجمع مایع درون غدد درون سینه ایجاد می شود.

کیستهای پستان ممکن است با اندازه آنها تعریف شوند:

  •  میکروکیست ها بسیار کوچک هستند به طوری که احساس نمی شوند، اما ممکن است در طول آزمایش های تصویربرداری، مانند ماموگرافی یا سونوگرافی دیده شوند.
  • ماکروکیست ها به اندازه کافی بزرگ هستند و می توانند تا حدود 1 تا 2 اینچ (2.5 تا 5 سانتیمتر) در قطر رشد کنند. کیست های پستان بزرگ می توانند روی بافت های مجاور سینه فشار ایجاد کنند وباعث درد و ناراحتی پستان می شوند.

کارشناسان نمی دانند چه چیزی باعث کیست سینه می شود. ممکن است کیست به عنوان نتیجه تغییرات هورمونی ناشی از قاعدگی ماهانه ایجاد شود. بعضی از شواهد نشان می دهد که استروژن بیش از حد در بدن شما، که می تواند بافت پستان را تحریک کند، ممکن است به کیست های پستان کمک کند.

علائم بیماری کیست سینه چیست؟

سینه

کیست های پستان ممکن است در یک یا هر دو سینه یافت شود. علائم و نشانه های یک کیست سینه عبارتند از:

  • یک توده گرد و یا بیضی شکل صاف و متحرک با لبه های متمایز (که معمولا، خوش خیم است)
  •  ترشحات نوک پستان که ممکن است زرد، قهوه ای مایل به قرمز یا قهوه ای تیره باشد
  •  درد پستان یا حساسیت به لمس در ناحیه پستان
  •  افزایش حجم سینه و حساسیت پستان قبل از دوره پریودی
  •  کاهش حجم سینه و کاهش نشانه های دیگر پس از پریودی

داشتن کیست های سینه خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد. اما داشتن کیست ممکن است تشخیص تومورهای نوین پستان یا تغییرات دیگر را دشوار کند که ممکن است نیاز به ارزیابی توسط پزشک داشته باشد.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید:

بافت نرمال پستان اغلب یکپارچه یا گره خورده است. اما اگر احساس می کنید توده های جدیدی در سینه بعد از دوره پریودی ایجاد شده است یا اگر یک توده سینه موجود رشد می کند یا تغییر می کند، به پزشک خود مراجعه کنید.  اگر از نوک سینه مایع قرمز، شفاف یا خونی خارج شد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید زیرا احتمال سرطان سینه وجود دارد.خودآزمایی سینه یکی از راههای پیشگیرانه است.

همچنین بخوانید: علائم سرطان پستان | تشخیص، علت و درمان سرطان پستان

تشخیص بیماری کیست سینه

درمان کیست سینه

پزشک با انجام آزمایشات بر روی سینه می تواند کیست سینه را تشخیص دهد. پزشک همچنین با انجام ماموگرافی یا ام آر آی تغییرات سینه را بررسی می کند. در برخی موارد، سونوگرافی تفاوت بین بافت های نرمال سینه و بافت های غیرنرمال را نشان می دهد. اگر پزشک نگران شکل ظاهری کیست در سینه باشد، احتمالا برای تشخیص سرطانی یا غیرسرطانی بودن کیست، بافت برداری انجام می دهد. بافت برداری توسط یک سوزن نازک با استفاده از برداشت بافت ها و مایعات انجام می شود.با علائم سرطان سینه در زنان  آشنا باشید.

درمان کیست سینه

سرطان سینه

درمان کیست ساده سینه ضروری نیست- کیستی که پر از مایع است و نشانه ای ندارد. اگر توده باقی ماند یا احساس می کنید در طول زمان تغییر می کند، با پزشک خود مشورت کنید.

1- آسپیراسیون سوزنی

آسپیراسیون سوزنی ممکن است به تشخیص و درمان کیست سینه بپردازد؛ اگر پزشک در زمان تشخیص تمام مایع را از کیست خارج کند، تومور سینه ناپدید می شود و علائم شما برطرف می شود. با این حال، برای برخی از کیست های پستان ممکن است نیاز به بیش از یک بار تخلیه مایع داشته باشید. کیست های مجدد یا نوین شایع هستند. اگر کیست سینه با دو تا سه دوره قاعدگی ادامه پیدا کند و بزرگتر شود، برای ارزیابی بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید

2- استفاده از قرص های هورمونی

استفاده از قرصهای پیشگیری از بارداری (ضد بارداری خوراکی) برای تنظیم چرخه قاعدگی ممکن است به کاهش عود کیست های پستان کمک کند. اما به دلیل عوارض احتمالی قابل توجه، قرصهای کنترل تولد یا سایر داروهای هورمونی نظیر تاموکسیفن معمولا در زنان مبتلا به علائم شدید توصیه می شود. درمان هورمون متوقف شده پس از یائسگی همچنین ممکن است به جلوگیری از کیست های پستان کمک کند.

3- عمل جراحی

جراحی برای از بین بردن کیست سینه فقط در شرایط غیر معمول ضروری است. جراحی ممکن است در صورت مشاهده یک کیست ناراحت کننده پستان رخ دهد یا اگر کیست سینه حاوی مایع خون آلود باشد یا سایر علائم نگران کننده را نشان دهد.

12 درمان خانگی برای کیست های سینه

بیشتر خانم های مبتلا به بیماری کیست سینه به درمان سنگین و جدی نیاز ندارند. درمان های خانگی باعث آرام شدن و کاهش درد می شود. مسکن هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن باعث کاهش درد و آرام شدن می شوند. همچنین می توانید با پوشیدن سوتین های مناسب، درد و سوزش سینه را کاهش دهید. برخی خانم ها با استفاده از کمپرس سرد یا گرم درد را کاهش می دهند. یک پارچه گرم یا کمپرس یخ بر روی سینه خود قرار دهید و ببینید کدام یک برای شما عمل کرده و باعث کاهش درد می شود.

1. پوشیدن سوتین مناسب

کیست های پستان ممکن است دردناک باشد و موجب ناراحتی زیادی شود. با استفاده از یک سوتین خوب، بافت اطراف کیست حمایت می شود و ناراحتی کاهش می یابد. سینه ها به علت مایع اضافی که در کیست ها جمع آوری شده، سنگین می شوند. یک سوتین محکم با کیفیت مناسب به حمایت از سینه ها کمک می کند و از کشیدگی عضلات پستان جلوگیری می کند.

هرگز سوتین خیلی تنگ نپوشید، زیرا باعث ایجاد سفتی در اطراف بافت عضلانی می شود. این مسئله ممکن است مانع تخلیه مایع به وسیله غدد لنفاوی شود و ممکن است منجر به تشکیل کیست های پستان شود. زنانی که سوتین تنگ می پوشند بیشتر در معرض تشکیل کیست های پستان هستند. همچنین، در طول شب سوتین نبندید.

2. کمپرس های داغ روغنهای ضروری

ده قطره اسانس اسطوخودوس و سه قطره روغن اسانس بابونه را در آب گرم مخلوط کنید. یک پارچه پاک را در این آب قرار دهید و روی سینه فشار دهید. این کار دو بار در روز به منظور کاهش اندازه کیست های پستان و جلوگیری از تشکیل بیشتر از آن ها صورت می گیرد.

 3. کمپرس فشرده با برنج

این یکی دیگر از درمان های قدیمی خانگی است. برنج (نپخته) را در یک جوراب بریزید و انتهای آن را ببندید. این جوراب را گرم کنید. این کمپرس را بر روی سینه های دردناک قرار دهید. مراقب باشید خیلی گرم نباشد. به طور منظم از این کمپرس استفاده کنید تا از درد و ناراحتی مرتبط با کیست رها شوید و از ایجاد آنها جلوگیری شود.

4. برگهای کلم را اعمال کنید

این یک درمان خانگی بسیار قدیمی است که کمک می کند تا اندازه کیست را کاهش دهد و درد در سینه را کاهش دهد. دو برگ کلم را بردارید و بر اساس اندازه پستان خود برش دهید. آنها را روی سینه قرار دهید. آنها را حداقل نیم ساعت بگذارید.

5. کاهش مصرف نمک

جمع آوری بیش از حد مایع در سینه ممکن است منجر به تشکیل کیست های پستان شود. از آنجایی که نمک حاوی سدیم است، که ماندگاری مایع در بدن را افزایش می دهد. توصیه می شود مصرف نمک خود را کاهش دهید. این به علائم مربوط به کیست سینه کمک می کند. مقدار کمی نمک به موادغذایی که می خورید اضافه کنید. از مصرف چیپس، کنسروها و سایر غذاهایی که حاوی نمک افزوده هستند بپرهیزید.

6. غذای غنی از ید بخورید

کمبود ید در بدن می تواند غده تیروئید را غیر فعال کند. این منجر به تشکیل کیست سینه می شود. بسیاری از زنان تحت درمان ید هستند که به کاهش میزان کیست کمک می کند. در عوض، می توانید از این درمان با افزایش مصرف غذای غنی از ید بپرهیزید. برای حفظ سطح ید مناسب در بدن، نمک یددار را به مواد غذایی اضافه کنید.

 7. کاهش قهوه و چای

چای سیاه و قهوه غنی از Methylxanthines است. این مواد می تواند منجر به تشکیل کیست در سینه شود. آنها همچنین در برخی از شکلات ها و نوشیدنی ها یافت می شوند. به منظور جلوگیری از تشکیل کیست ها، این مواد را کاملا از رژیم غذایی خود حذف کنید. قهوه حاوی مقدار زیادی کافئین است که می تواند اعصاب بدن را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ناراحتی شود. با کاهش مصرف کافئین، درد ناشی از کیست سینه کاهش می یابد.

8. مصرف غذاهای سبوس دار

مواد غذایی حاوی سبوس دارای مقادیر بالاتری از مواد موسوم به ایزوفلاوین هستند. این مواد به کاهش اثرات استروژن بیش از حد در بدن کمک می کند. از آنجایی که استروژن اضافی می تواند باعث عدم تعادل هورمونی در بدن شود، در نتیجه باعث تشکیل کیست های پستان می شود. باید مواد غذایی مصرف کنید که به کاهش اثرات این استروژن اضافی کمک کند.

 9. حرارت اعمال کنید

برخی از خانم ها با استفاده از حرارت درد را کاهش می دهند. بطری آب گرم را می توان روی سینه ها قرار داد. دوش گرفتن با آب گرم نیز مفید است. پد گرم کننده در بازار موجود است.

 10. مقدار زیادی فیبر بخورید

رژیم غذایی با فیبر بالا باعث می شود سیستم گوارش شما به خوبی عمل کند و حرکات روده ای نرمتر شود. این به طور موثر استروژن بیش از حد از بدن را حذف می کند که یکی از عوامل اصلی تشکیل کیست های پستان است. خوردن غلات کامل، برنج قهوه ای و دانه های کتان مناسب است. بسیاری از میوه های تازه مانند موز، گلابی، خربزه، و غیره را در رژیم غذایی خود جای دهید. میوه ها دارای فیبر هستند و به سموم موجود در سیستم شما کمک می کنند. سبزیجات تازه که دارای فیبر هستند را مصرف کنید. این نوع رژیم مانع تشکیل کیست های پستان می شود.

 11. اعمال سرما

بعضی از زنان از سرما برای کاهش درد ناشی از کیست سینه استفاده می کنند. پارچه نرم را در آب سرد قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. دستان خود را در آب سرد فرو کنید و سینه ها را با دستان خود نگه دارید. این روش درد را کاهش می دهد. می توانید از بسته یخ استفاده کنید و به آرامی روی سینه دردناک بمانید. این باعث می شود از درد و ناراحتی ناشی از کیست سینه کاهش یابد.

12- تغییر رژیم غذایی

- برخی خانم ها با کاهش مصرف کافئین و چربی یا مصرف مکمل های اسید چرب، علائم بیماری کیست سینه را کاهش می دهند.  کیست های سینه کیسه های پر از مایع در داخل پستان هستند که معمولا سرطانی نیستند (خوش خیم). ممکن است یک یا چند کیست پستان داشته باشید و آنها می توانند در یک یا هر دو سینه اتفاق بیافتند. آنها اغلب به عنوان توده های گرد یا بیضی با لبه های مجزا توصیف می شوند. کیست سینه معمولا مانند یک انگور یا یک بالون آب پر شده است، اما گاهی اوقات یک کیست سینه سفت به نظر می رسد.

- کیست های سینه به درمان نیاز ندارند مگر اینکه یک کیست بزرگ و دردناک یا ناراحت کننده باشد. در این حالت، تخلیه مایع از کیست سینه پستان می تواند علائم را کاهش دهد.

- کیست های سینه در زنان قبل از یائسگی، بین 35 و 50 سال رایج هستند. اما در زنان در هر سنی می توان آنها را یافت. آنها همچنین می توانند در زنان یائسه که هورمون درمانی می کنند، رخ دهند.

همچنین بخوانید: دوران یائسگی زنان چیست؟

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید؟

کیست سینه

اگر علائم زیر را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید. ممکن است این علائم نشان دهنده سرطان سینه باشد:

    توده های نوین یا غیر معمول در سینه
    قرمزی یا چروکی پوست سینه
    ترشحات از نوک سینه به خصوص ترشحات قرمز، شفاف و خونی
    سطح هموار یا غیرهموار نوک سینه.

خلاصه 

مطالعات نشان می دهد دلیل اصلی کیست سینه دقیقا مشخص نیست. پزشکان معتقدند هورمون استروژن و سایر هورمون های تولید مثل نقش مهمی بازی می کنند. علائم با رسیدن به سن یائسگی ناپدید می شوند زیرا نوسانات و تولید هورمون ها کاهش می یابد و به حالت پایدار می رسد.

.

منبع : ooma.ir