آکاایران: انجام تست پاپ اسمیر pop smear برای زنان ضروری است

تست پاپ اسمیر می تواند یکی از برگ برنده های سلامتی هر زنی به حساب بیاید، می دانیم که خانم ها برای سلامت زنانگی خود باید به نکات مهمی توجه کنند تا سلامتشان همیشه تضمین شده باشد.تســت پاپ اسمیر یا پاپ ( pop smear) برای جلوگیری از سرطان و پیش سرطان در رحــم انجام می گیرد. پیش سرطان تغییرات سلولی هستند که ممکن اســت به سرطان مبتلا شوند البته اگر با راه درست درمان نشوند.

آکاایران: انجام تست پاپ اسمیر pop smear برای زنان ضروری است

اول، پاپ اسمیر چیست؟

تســت پاپ اسمیر دهانه رحــم را برای تغییرات غیرطبیعی سلول بررسی می کند. دهانه رحــم قسمت پایین تر رحــم اســت که به واژِن متصل می شود. تغییرات سلولی که بر روی دهانه رحــم ایجاد می شود اگر یافت نشد و درمان نشود، می تواند منجر به سرطان دهانه رحــم بشود.

عکس پاپ اسمیر

انجام تست پاپ اسمیر pop smear برای زنان ضروری استانجام تست پاپ اسمیر pop smear برای زنان ضروری است

چرا نیاز به تســت پاپ اسمیر اســت؟

تســت پاپ اسمیر می تواند زندگی شما را نجات دهد. این تســت می تواند نشانه های اولیه سرطان دهانه رحــم را پیــدا بکند. آزمایشات پاپ اسمیر همچنین می توانند سلول های غیرطبیعی دهانه رحــم را قبل از تبدیل شدن به سلول های سرطانی پیــدا کنند.

درمان این سلول های غیرطبیعی می تواند به جلوگیری از بیشتر موارد سرطان دهانه رحــم کمک کند. انجام تســت پاپ اسمیر یکی از بهترین کارهایی اســت که می توانیــد برای جلوگیری از سرطان دهانه رحــم انجام دهیــد.

آیا همه زنان نیاز به تســت پاپ اسمیر دارند؟

اکثر زنان بین سنین ۲۱ تا ۶۵ سال بایــد آزمایشات پاپ را انجام دهند. حتی اگر شما در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستیــد، بایــد یک تســت پاپ انجام دهیــد.

زنانی که از یائسگی رنج می برند (هنگامی که پریود زنان متوقف می شوند) و جوانتر از ۶۵ سال هستند، هنوز به آزمون منظم پاپ اسمیر نیاز دارند.

زنانی که دچار دهانه رحــم نیستند (معمولا به علت هیسترکتومی) و همچنین سابقه سرطان دهانه رحــم یا نتایج پاپ غیرطبیعی ندارند، نیازی به آزمایش پاپ ندارند.

زنان ۶۵ سال و بالاتر که سه آزمایش طبیعی پاپ اسمیر پشت سر هم انجام داده اند و هیچ آزمایش غیر طبیعی در ۱۰ سال گذشته نداشته اند، نیازی به آزمایش پاپ اسمیر ندارند.

چه کسی به آزمایش منظم پاپ اسمیر نیاز ندارد؟

زنانی که به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر نیاز ندارند عبارتند از:

۱ زنان ۶۵ سال و بالاتر که سه بار آزمایش طبیعی پاپ پشت سر هم قرار داده اند و هیچ آزمایش غیرطبیعی در ۱۰ سال گذشته انجام نشده اســت، نیازی به آزمایش دیگر ندارند.

۲ زنانی که دهانه رحــم ندارند(معمولا به علت هیسترکتومی) و سابقه سرطان دهانه رحــم یا نتایج پاپ غیرطبیعی ندارند. البته قبل از متوقف کردن آزمایش های پاپ منظم، بایــد با پزشک صحبت کنیــد.

من هیسترکتومی داشتم آیا هنوز به تســت پاپ اسمیر نیاز دارم؟

این مسئله بستگی به نوع هیسترکتومی (جراحی برداشتن رحــم) و سلامتی عمومی شما دارد. زنان مبتلا به هیسترکتومی بایستی با پزشک خود درمورد اینکه آیا آنها نیاز به آزمایش معمول پاپ اسمیر دارند صحبت کنند.

۱ اگر دهانه رحــم نداریــد زیرا به علت سرطان هیسترکتومی داشتیــد، لازم نیست تســت پاپ اسمیر انجام دهیــد. اگر هیسترکتومی به علت سلول های غیر طبیعی دهانه رحــم یا سرطان دهانه رحــم داریــد، بایــد یک آزمایش پاپ اسمیر سالانه انجام دهیــد تا سه آزمون طبیعی داشته باشیــد.

۲ اگر رحــمتان را برداشته ایــد، اما هنوز دهانه رحــم داریــد (این نوع هیسترکتومی رایج نیست)، بایــد به طور منظم تا ۶۵ سالگی پاپ اسمیر انجام دهیــد و سه آزمایش طبیعی پاپ را پشت سر هم انجام دهیــد.

شرایط انجام تســت پاپ اسمیر چیست؟

این تســت به سن و سابقه پزشکی شما وابسته است. با پزشک خود در مورد آنچه که برای شما مناسب اســت صحبت کنیــد. اکثر زنان می توانند این دستورالعمل را دنبال کنند.

۱ اگر بین ۲۱ تا ۲۹ سال هستیــد، هر ۳ سال یکبار بایــد آزمایش پاپ اسمیر انجام دهیــد.

۲ اگر بین سنین ۳۰ تا ۶۴ سالگی هستیــد، بایــد هر ۵ سال یک بار آزمایش تســت پاپیلومای انسانی (HPV) و هر ۳ سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهیــد.

۳ اگر شما ۶۵ سال یا بیشتر داریــد، می توانیــد برای توقف تســت پاپ اسمیر با پزشک خود صحبت کنیــد.

بعضی از زنان ممکن اســت نیاز بیشتری به آزمایشات پاپ دارا باشند. شما بایــد با پزشک خود در مورد گرفتن تســت پاپ بیشتر صحبت کنیــد اگر:

۱ به علت پیوند عضو، شیمی درمانی یا اســتفاده از اســتروئیــد، سیستم ایمنی بدن تضعیف شده اســت.

۲ در هنگام بارداری مادر شما در معرض رژیم غذایی دیستیلستیل بسترول (DES) قرار گرفته اســت.

۳ در گذشته از درمان برای نتایج پاپ غیر طبیعی یا سرطان دهانه رحــم اســتفاده کرده ایــد.

۴ اگر اچ آی وی مثبت داریــد. زنان مبتلا به اچ آی وی، ویروسی که باعث ایــدز می شود، در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحــم و سایر بیماری های گردنی هستند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ایالات متحده توصیه می کند که تمام زنان مبتلا به HIV مثبت یک تســت پاپ اولیه انجام دهند و ۶ ماه بعد مجددا آزمایش شوند. اگر هر دو آزمایش پاپ طبیعی باشند، زنان بایــد دوباره تســت انجام دهند.

چگونه می توانم برای آزمون پاپ اسمیر آماده شوم؟

بعضی چیزها می توانند نتایج نادرست تســت پاپ اسمیر را ایجاد کنند. برای دو روز قبل از آزمون امور زیر را انجام ندهیــد:

۱ اســتفاده از تامپون ها

۲ کرم ها، شامپوها یا داروهای واژینال

۳ اســتفاده از اسپری دئودورانت واژینال یا پودر

۴ داشتن رابطه جنسی

۵ دوش گرفتن

بهترین زمان انجام تســت پاپ اسمیر چه وقت اســت؟

پزشکان توصیه می کنند زمانی که پریود هستیــد تســت پاپ اسمیر انجام ندهیــد. بهترین زمان برای آزمایش ۱۰ تا ۲۰ روز( بهترین روز، روز ۱۵ سیکل) پس از اولین روز از پریودی اســت.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

انجام تست پاپ اسمیر pop smear برای زنان ضروری استانجام تست پاپ اسمیر pop smear برای زنان ضروری است

پزشک شما می تواند یک آزمون پاپ را در یک آزمون لگن انجام دهد. این آزمون ساده و سریع اســت. شما بر روی تخت دراز می کشیــد و پزشک یک وسیله به نام اسپکولوم را به مهبل (واژِن) وارد می کند و آن را برای دیــدن رحــم اســتفاده می کند.

سپس وی از یک چوب یا برس مخصوص اســتفاده خواهد کرد تا چندین سلول را از سطح و داخل دهانه رحــم بردارد. سلول ها بر روی یک اسلایــد شیشه قرار می گیرند و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شوند. یک آزمایش پاپ ممکن اســت کمی ناراحت کننده باشد اما نبایــد دردناک باشد.

چه زمانی جواب آزمایش تســت پاپ اسمیر را دریافت می کنم؟

معمولا نتایج آزمون پاپ اسمیر یک تا سه هفته بعد به شما تحویل داده می شود. اکثر زمان ها، نتایج آزمون طبیعی اســت. اگر آزمون نشان می دهد که چیزی ممکن اســت اشتباه باشد، پزشک با شما تماس خواهد گرفت تا تســت های بیشتری را برنامه ریزی کنیــد.

دلایل زیادی برای نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ وجود دارد. نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر همیشه به این معنی نیست که سرطان داریــد.

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر چگونه تفسیر می شود؟

جواب تســت ممکن اســت طبیعی و نرمال باشد و یا غیر طبیعی که این سوالات ممکن هست پیش بیاد:

تســت پاپ اسمیر من “غیر طبیعی” بود. چه اتفاقی افتاده اســت؟

۱ نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ معمولا به این معنی نیست که شما سرطان داریــد. اغلب مشکلات کوچک با دهانه رحــم وجود دارد.

اگر نتایج آزمایش پاپ نامعلوم باشد یا نشان دهنده تغییر کوچکی در سلول های دهانه رحــم باشد، پزشک ممکن اســت تســت پاپ را بلافاصله، ۶ ماه یا یک سال تکرار کند، یا ممکن اســت آزمایش های بیشتری انجام دهد.

۲ برخی از سلولهای غیر طبیعی به سرطان تبدیل می شوند. درمان سلول های غیرطبیعی که به تنهایی از بین نمی رود، می تواند تقریبا تمام موارد سرطان دهانه رحــم را از بین ببرد.

۳ اگر آزمون تغییرات جدیتری در سلولهای دهانه رحــم پیــدا کند، پزشک آزمایش های بیشتری را پیشنهاد می کند. نتایج این آزمایش ها به پزشک شما کمک خواهد کرد که بهترین درمان را انتخاب کند.

نتیجه آزمون پاپ اسمیر من “مثبت کاذب” بود. این یعنی چی؟

آزمایشات پاپ همیشه کامل نیستند. نتایج منفی کاذب ومثبت کاذب می تواند رخ دهد.

مثبت کاذب. یک آزمایش پاپ مثبت کاذب زمانی اتفاق می افتد که به شما گفته شده باشد سلول های دهانه رحــم غیر طبیعی اســت، اما سلول ها در واقع غیر طبیعی یا سرطانی نیستند.

اگر دکتر شما می گویــد نتایج پاپ شما مثبت کاذب اســت، هیچ مشکلی موجود نیست.

منفی کاذب. یک آزمایش منفی کاذب زمانی اســت که به شما گفته می شود سلول های او طبیعی هستند، اما سلول های رحــم مشکل دارند.

منفی های غلط کشف و درمان سلول های ناسالم از دهانه رحــم را به تاخیر می اندازند. اما با داشتن تســت های پاپ معمولی شانس شما برای پیــدا کردن هر گونه مشکل افزایش می یابد. سرطان دهانه رحــم معمولا سالها طول می کشد تا رشد کند.

اما بطور خلاصه جواب آزمایش تســت پاپ اسمیرشامل یکی از ۶ گزینه زیر اســت:

۱ طبیعی یا فاقد تغییر

۲ سلول های فلس دار غیر معمولی بی اهمیت: (ASCUS)سلول های غیر طبیعی وجود دارند ولی سرطانی نیستند. بسیاری از اوقات سلول های ASCUS به دلیل وجود عفونت HPV هستند.

۳ ضایعه بافت پوششی داخلی فلس دار این تغییرات غیرطبیعی می توانند نشانه مراحل اولیه سرطان باشندکه دو درجه بالا و پایین دارد . نوع ضایعات درجه بالا یا HSILs سلول هایی که به احتمال زیاد باعث سرطانی شدن گردن رحــم می شوند.

۴ سلول های فلس دار غیرطبیعی که احتمال HSIL بودن را رد نمی کند. تغییراتی در سلول ها مشاهده شده اند که ممکن اســت SIL ها درجه بالا باشند یا نباشند.

۵ سلول های متورم شده (غده ای) غیر طبیعی: این ها سلول های غده ای غیرطبیعی هستند – نه سلول های فلس دار- که نشانه سرطان در قسمت فوقانی دهانه رحــم می باشد.

۶ سرطان: نتیجه آزمایش پاپ اسمیر سلول های سرطانی را تشخیص داده اســت.

چگونه می توانم با انجام پاپ اسمیر احتمال سرطان دهانه رحــم را کاهش دهم؟

انجام تست پاپ اسمیر pop smear برای زنان ضروری استانجام تست پاپ اسمیر pop smear برای زنان ضروری است

می توانیــد به روش های زیر احتمال سرطان دهانه رحــم را کاهش دهیــد:

۱ آزمایشات پاپ منظم. آزمایش های پاپ منظم به پزشک کمک می کند تا سلول های غیرطبیعی را قبل از سرطان تشخیص دهد. واکسن HPV (اگر ۲۶ ساله یا جوانتر هستیــد).

۲ اکثرموارد سرطان دهانه رحــم ناشی از یک نوع HPV اســت که از طریق دستگاه تنفسی به فرد انتقال می یابد. اکثر زنان هرگز نمی دانند که HPV دارند.

۳ معمولا پنهان باقی می ماند در حالی که گاهی اوقات به خودی خود از بین می رود و می تواند تغییرات در سلول های دهانه رحــم ایجاد بکند.

۴ داشتن رابطه جنسی تنها با یک شریک میتواند خطر این سرطان را کاهش بدهد.

۵ اســتفاده از کاندوم. بهترین راه برای جلوگیری از آلودگی به بیماری های جنسی (STI)، از جمله HPV، علت اکثر موارد سرطان دهانه رحــم، این اســت که رابطه جنسی واژِن، دهان و یا مقعد نداشته باشیــد.

اگر رابطه جنسی داریــد، از کاندوم اســتفاده کنیــد. کاندوم خطر ابتلا به HPV و دیگر STI ها را کاهش می دهد.

و در آخر مطلب هم سوالات رایج شما درباره تســت پاپ اسمیر

۱٫تســت پاپ اسمیر در دوران بارداری مجاز اســت؟

انجام تســت پاپ اسمیر در ۳ماهه اول حاملگی بلامانع اســت.در حاملگی دو هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی(روز ۱۸-۱۶ سیکل)بهترین زمان برای گرفتن پاپ اسمیر اســت. انجام تســت پاپ اسمیر بایــد حداقل ۸هفته بعد از زایمان باشد

۲٫ آیا تســت پاپ اسمیر در دختران باکره هم انجام میشه؟

خیر، با ورود اسپکلوم به پرده بکارت آسیب می رسیــد بنابراین در دختران باکره این تســت انجام نمیشود.

۳٫ لکه بینی و خونریزی بعد از تســت پاپ اسمیر طبیعی اســت؟
بله. لکه بینی و خونریزی تا یکی دو روز بعد از تســت پاپ اسمیر طبیعی اســت و دلیل تحریک مخاط دهانه رحــم اســت و یا ممکنه ناشی از عفونت باشد که اگر ادامه دار بود، بهتر اســت با پزشک مشورت کنیــد.

۴٫ عبارت unsatisfactory در تســت پاپ اسمیر به چه معناســت؟

اگر در جواب پاپ اسمیر unsatisfactory نوشته شده بود. توصیه میشود که ارزیابی مجدد ۶ ماه دیگر انجام شود.

۵٫ فاصله بین دو نمونه گیری پاپ اسمیر چقدر اســت؟
فاصله بین نمونه گیری جدیــد پاپ اسمیر بایــد بیشتر از ۸ هفته با نمونه گیری قبل باشد.

۶٫ آیا تســت پاپ اسمیر دردناک اســت؟

خیر. پاپ اسمیر دردناک نیست، تنها برخی با ورود اسپکلوم ممکنه احساس ناخوشایندی و سوزش دارا باشند که در زمان کوتاهی برطرف میشود.

۷٫ cells Absence of Endocervical در جواب پاپ اسمیر به چه معناســت؟
اگر جواب پاپ اسمیر فاقد سلول اندوسرویکال (cells Absence of Endocervical ) باشد، شما بایــد تیت را با رعایت فتصله زمانی مناسب تکرار کنیــد و اگر در خانم های یائسه این جواب دیــده شد، نیاز به تکرار پاپ اسمیر نیست و تنها با پزشک معالج مشورت کنیــد.

۸٫ inflammation در تســت پاپ اسمیر به چه معناســت؟

inflammation به معنی التهاب اســت که التهاب دهانه رحــم را نشان میدهد که اغلب بدلیل یک عفونت باکتریایی اســت و توصیه میشود درمان دارویی عفونت را شروع کنیــد.

۹٫ هزینه تســت پاپ اسمیر چقدر اســت؟

مراکز بهداشت و پایگاه های سلامت در هر منطقه و محله وجود دارد و این تســت را به طور رایگان انجام میدهند. اما اگر در مطب خصوصی انجام میشود. هزینه خود آزمایش حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تومن اســت.

.

منبع : niksho.com