آکاایران: یائسگی دوره ای از زندگی زنان است که در آن عادت ماهیانه شان قطع می شود. در علم پزشکی، این دوره به وقتی اطلاق می شود که پریود ۱۲ ماه پیاپی اتفاق نیفتاده باشد. علائم یائسگی طبیعی به طور میانگین در سن ۵۱ سالگی ظاهر می شوند. گاهی اوقات به خاطر بیماری، عوامل ژنتیک یا جراحی یائسگی زودتر اتفاق می افتد که آن را یائسگی زودرس می نامند. زمان یائسگی طبیعی در میان زنان مختلف می تواند کاملا متفاوت باشد.

تعریف یائسگی زودرس و حقایقی درمورد آن

 • وقتی یائسگی قبل از ۴۰ سالگی اتفاق می افتد، به آن یائسگی زودرس می گویند.
 • یکی از دلایل پزشکی یائسگی زودرس نارسایی زودرس تخمدان است.
 • دلایل دیگر یائسگی زودرس شامل آسیب دیدگی تخمدان ها به خاطر شیمی درمانی یا پرتودرمانی یا برداشتن تخمدان ها با جراحی هستند.
 • علائم یائسگی زودرس اختلالات خلق، خشکی واژن، تغییراتی در هوش، گرگرفتگی، کاهش میل جنسی و اختلالات خواب را شامل می شوند.
 • آزمایشات تشخیصی وجود دارند که می توانند سطح بالای هورمون محرک فولیکول (FSH) و سطح استرادیول پایین را نشان دهند.
 • هیچ درمانی موجود نیست که بتواند یائسگی زودرس را متوقف کند یا از آن جلوگیری کند.
 • هورمون درمانی و سایر درمان ها می توانند علائم یائسگی زودرس را کاهش دهند.
 • یائسگی زودرس می تواند باعث مشکلاتی مانند ناباروری و افزایش خطر پوکی استخوان شود.

چه عواملی باعث یائسگی زودرس می شوند؟

همان طور که قبلا ذکر شد، یائسگی زودرس یعنی یائسگی قبل از ۴۰ سالگی. یکی از دلایل این نوع یائسگی مشکلی به نام نارسایی زودرس تخمدان است. ازنظر علمی نارسایی زودرس تخمدان و یائسگی زودرس یکی نیستند. در نارسایی زودرس تخمدان، تخمدان ها قبل از ۴۰ سالگی از کار می افتند. زنانی که نارسایی زودرس تخمدان دارند ممکن است پریود دارا باشند، ولی این زنان معمولا نابارور هستند. نارسایی زودرس تخمدان معمولا با نارسایی اولیه ی تخمدان همراه می شود. نارسایی زودرس تخمدان هم معمولا با علائم یائسگی زودرس همراه می شود.

یکی دیگر از دلایل یائسگی زودرس درمان های سرطان و سایر بیماری هایی است که نیازمند شیمی درمانی یا پرتودرمانی روی لگن هستند. این درمان ها می توانند به تخمدان ها آسیب برسانند و باعث نارسایی آنها شوند.

یکی دیگر از دلایل این نوع یائسگی این است که به خاطر غده های خوش خیم یا بدخیم هر دو تخمدان با جراحی برداشته شوند. جراحی برداشتن رحم فقط باعث می شود خونریزی ماهیانه ی پریود قطع شود که این خود یکی از علائم یائسگی زودرس است. در این مورد تخمدان ها همچنان هورمون های لازم را ترشح می کنند.

سایر دلایل معمول یائسگی زودرس، مواد مخدر، بیماری های مزمن، تومورهایی در هیپوفیز و هیپوتالاموس، اختلالات روانی و سایر بیماری های نادر و ناشناخته است.

عوامل خطرزای یائسگی زودرس

از هر ۱۰۰۰ زن بین ۱۵ تا ۲۹ ساله یکی از آنها زودتر از موعد دچار یائسگی می شوند. همچنین از هر ۱۰۰ زن بین ۳۰ تا ۳۹ سال یکی از آنها دچار این نوع یائسگی می شوند. این مشکل می تواند به عوامل ژنتیک (ارثی)، بیماری هایی مانند بیماری های خودایمنی، بیماری تیروئید، عفونت های ویروسی، اختلالات هورمونی و اختلالات تغذیه مربوط باشد. احتمال ابتلا به یائسگی زودرس در زنانی بیشتر است که سابقه ی خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند.

زنانی که برای درمان سرطان و سایر بیماری ها، از طریق جراحی، اندام های زنانه را برداشته اند، بیشتر درمعرض خطر ابتلا به یائسگی هستند.

علائم و نشانه های یائسگی زودرس

یائسگی زودرس؛ نشانه ها، دلایل و درمان یائسگی زودرس؛ نشانه ها، دلایل و درمان

نشانه ها و علائم یائسگی زودرس درست مانند علائم یائسگی هستند. این علائم شامل این موارد می شوند:

 • نوسانات خلقی؛
 • خشکی واژن؛
 • تغییراتی در هوش و حافظه؛
 • گرگرفتگی؛
 • کاهش میل جنسی؛
 • اختلالات خواب؛
 • اضافه وزن؛
 • تعریق در خواب؛
 • درد واژن هنگام رابطه جنسی.

زنان ممکن است قبل از ابتلابه یائسگی زودرس سال ها دچار قاعدگی نامنظم باشند.

تشخیص یائسگی زودرس

آزمایش خاصی برای تشخیص قطع دوره های قاعدگی موجود نیست. ولی گاهی اوقات زنان کم کم دچار علائم پریودهای نامنظم و یائسگی می شوند. ممکن است این زنان برای آزمایش کارکرد تخمدان ها هم اقدام کنند. برای مثال آزمایش بارداری برای اطمینان از باردارنبودن تجویز می شوند. آزمایش برخی بیماری های تیروئید برای تشخیص علت قطع شدن دوره ی قاعدگی انجام می شود.

به علاوه، آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون تحریک فولیکول (FSH) انجام می شود. این اندازه نشان دهنده ی نزدیکی به یائسگی و وضعیت عملکرد تخمدان ها است. FSH تخمدان ها را تحریک می کند که استروژن تولید کنند. بنابراین وقتی سطح استروژن در بدن کاهش پیدا می کند سطح هورمون FSH بالا می رود. برای تشخیص یائسگی سطح هورمون FSH باید بالاتر از ۴۰ واحد در هر میلی لیتر باشد.

حتی سطح های هورمون تخمدان، مانند استرادیول، هم ممکن است سنجیده شوند. سطح پایین این هورمون (کمتر از ۳۲ پیکوگرم در هر میلی گرم) می تواند نشان دهنده ی یائسگی باشد.

درمان هایی که علائم و نشانه ها را از بین می برند

هیچ درمانی موجود نیست که از یائسگی زودرس جلوگیری کند یا آن را از بین ببرد، ولی زنانی که به یائسگی رسیده اند، روش هایی برای درمان دارند که می توانند علائم یائسگی را کاهش دهند.

انواع درمان برای ازبین بردن علائم

 • هورمون درمانی: هورمون درمانی (HT یا استروژن درمانی، ET) در انواع مختلف دردسترس است. این انواع شامل قرص، برچسب، اسپری پوستی، ژل و کرم می شوند. درمان های هورمونی موضعی هم برای استفاده ی داخل واژن استفاده می شود. HT/ET مؤثرترین روش برای کنترل علائمی مانند گرگرفتگی و خشکی واژن است. ولی چون HT/ET خطراتی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و سرطان سینه را هم برای سلامتی به همراه دارد، مختصصان پیشنهاد می کنند، بیماران از کمترین میزان مؤثر هورمون درمانی برای کوتاه ترین مدت زمان برای کنترل علائم استفاده کنند.
 • قرص های ضد بارداری خوراکی نوعی از HT است که گاهی اوقات برای ازبین بردن علائم یائسگی به کار می رود.
 • داروهای ضد افسردگی: بازدارنده های منتخب سروتونین (SSRIها) داروهای مرتبط به علائم یائسگی هستند. تحقیقات نشان می دهند که این داروها در درمان گرگرفتگی بیش از ۶۰ درصد افراد مؤثر هستند.
 • ژل ها، کرم ها و روان کننده های غیرهورمونی می توانند خشکی واژن را از بین ببرند.
 • فناوری باروری آزمایشگاهی: در برخی موارد، بیمار مبتلابه یائسگی زودرس می تواند با استفاده از تخمک اهدایی باردار شوند.

زنان مبتلابه یائسگی زودرس دچار چه مشکلاتی می شوند؟

یائسگی زودرس؛ نشانه ها، دلایل و درمان یائسگی زودرس؛ نشانه ها، دلایل و درمان

زنان مبتلابه یائسگی زودرس با مشکل ناباروری مواجه هستند. این مشکل می تواند باعث اضطراب و افسردگی در این زنان شود.

سطح پایین استروژن همچنین می تواند در برخی زنان باعث پوکی استخوان هم شود. زنان مبتلابه یائسگی زودرس مدت زمان بیشتری در زندگی خود با کمبود استروژن مواجه هستند. این کمبود باعث می شود تراکم استخوان آنها پایین تر بیاید. این زنان می توانند با استفاده از مکمل های غذایی کلسیم و ویتامین D، استفاده از غذاهای سرشار از کلسیم و ورزش برای کاهش وزن این مشکل را برطرف کنند.

زنان مبتلابه یائسگی زودرس چه آینده ای دارند؟

ادامه ی زندگی زنان مبتلابه یائسگی زودرس به دلیل ایجاد یائسگی وابسته است. اگر یائسگی زودرس به خاطر جراحی یا درمان سرطان به وجود آمده باشد، ادامه ی زندگی به دلیل اصلی این درمان ها وابسته است. همان طور که ذکر شد زنانی که به خاطر نارسایی زودرس تخمدان ها و یا دلایل ناشناخته به یائسگی زودرس مبتلا می شوند، درمعرض خطر پوکی استخوان هم هستند. امکان اینکه این زنان در هنگام پیری به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا شوند، بیشتر است. البته باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شوند.

.

منبع : chetor.com