آکاایران: چه چیزی باعث عطسه روزانه می شود؟ برخی افراد به طور مداوم عطسه می کند. این عطسه ها به قدری زیاد است که به نظر می رسد آلرژی نیست. آیا بیماری وجود دارد که موجب 50 بار عطسه در روز شود؟ این عطسه می تواند جدی باشد؟

عطسه واکنش بدن به التهاب یا تجمع گردوغبار در داخل بینی و دستگاه تنفسی است. گاهی اوقات عت ان باید به صورت پزشکی بررسی شوند. صحبت کردن با دکتر، راه خوبی برای شروع خواهد بود. شایعترین علت عطسه مکرر، قرار گرفتن در معرض ذرات کوچک در هوا است که باعث محافظت طبیعی بدن در برابر چیزهایی می شود که به ریه ها وارد می شوند. دود، گرد و غبار یا سایر آلودگی های موجود در هوا ممکن است علت عطسه باشد. یکی دیگر از علل شایع عطسه، آلرژی است. آلرژی ها واکنش نامطبوع بدن به مواجهه با محیط زیست رایج مانند حیوانات خانگی، گرده و قارچ است. کانال بینی باعث تحریک و عطسه می شود. برخی از موارد جزئی از آلرژی را می توان با آنتی هیستامین ها و یا اسپری سالین برطرف کرد. با این حال، گاهی اوقات، این عوامل کار نمی کنند و یک دارو قوی تر لازم است؛ گزینه های متعددی وجود دارد که پزشک می تواند تجویز کند. تشخیص و مدیریت وضعیت خاص به وسیلهمعاینه فیزیکی توسط پزشک انجام خواهد شد. برنامه ریزی مراجعه به مطب پزشک توصیه می شود.

علت عطسه چیست؟

عطسه کردن راه بدن برای خارج کردن تحریک کننده از بینی یا گلو است. عطسه راهی قدرتمند و غیرمستقیم برای خروج از هوا است. عطسه اغلب ناگهانی و فاقد هشدار اتفاق می افتد.  در حالی که این علائم می تواند ناراحت کننده باشد، معمولا نتیجه ای از یک مشکل جدی سلامتی نیست.

سایر علل عجیب و غریب عطسه عبارتند از:

 •  زخم شدن بینی
 •  مواد تحریک کننده استنشاقی، از جمله گرد و غبار و فلفل
 •  تنفس هوای سرد
 • اسپری های بینی که دارای کورتیکواستروئید هستند باعث کاهش التهاب در بینی و کاهش عطسه می شوند. افراد مبتلا به آلرژی اغلب از این اسپری استفاده می کنند.

همچنین بخوانید: آلرژی | علائم، علت و درمان آلرژی

چه چیزی باعث ایجاد عطسه می شود؟

بخشی از کار بینی پاک کردن هوای تنفسی و اطمینان از تنفس هوای عاری از خاک و باکتری است. در اغلب موارد، بینی این باکتری ها  و خاک ها را در مخاط گیر می اندازد. معده شما سپس مخاط را هضم می کند که هر مهاجم بالقوه مضر را خنثی می کند. با این حال گاهی اوقات، خاک و باکتری می تواند وارد بینی شوند و غشاهای مخاطی حساس در داخل بینی و گلو را تحریک کنند. هنگامی که این غشاها تحریک می شوند، باعث می شود که شما عطسه کنید.عطسه می تواند توسط بسیاری از چیزها ایجاد شود، از جمله:

 •  آلرژن ها
 •  ویروس ها، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا
 •  تحریک کننده بینی
 •  استنشاق کورتیکواستروئیدها از طریق اسپری بینی

آلرژی

آلرژی یک بیماری بسیار شایع است که به دلیل واکنش بدن شما به موجودات خارجی است. در شرایط عادی، سیستم ایمنی بدن شما از مهاجمان مضر مانند باکتریهای بیماریزا محافظت می کند. اگر آلرژی داشته باشید، سیستم ایمنی بدن شما موجودات بی ضرر را به عنوان تهدید تشخیص می دهند. آلرژی می تواند برای خروج این موجودات شما را به عطسه وادار میکند.

عفونت ها

عفونت های ناشی از ویروس ها مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا همچنین باعث عطسه می شود. بیش از 200 ویروس مختلف وجود دارد که می تواند سرماخوردگی ایجاد کند. با این حال، بسیاری از سرماخوردگی ها نتیجه رینوویروس هستند.

همچنین بخوانید: سرماخوردگی | درمان خانگی سرماخوردگی | قرص سرماخوردگی

 عطسه زیاد چگونه درمان میشود؟

اگر عطسه به علت آلرژی یا عفونت باشد، شما و دکترتان می توانید با هم همکاری کنید تا علت را درمان کرده و عطسه را درمان کنید:

عطسه زیاد

1- اگر آلرژی علت عطسه باشد:

اولین قدم اجتناب از آلرژن ها است. دکتر به شما می آموزد چگونه این آلرژن ها را تشخیص دهید، بنابراین می توانید از آنها دوری کنید. برای از بین بردن علائم، داروهایی استفاده می شود. بعضی از داروهای رایج ضد آلرژی عبارتند از لوراتادین (کلاریتین) و ستریریزین (Zyrtec).

2- اگر آلرژی شدید داشته باشید:

پزشک آزمایش آلرژی انجام میدهد. تزریق های آلرژی حاوی عصاره های آلرژن های پاک شده است. قرار گرفتن بدن در معرض این آلرژن ها در مقدار کم و تنظیم شده، بدن شما را در واکنش به آلرژن ها در آینده حفظ می کند.

3- اگر عفونت، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید:

گزینه های درمان شما محدود است. در حال حاضر هیچ یک از آنتی بیوتیک ها در درمان ویروس هایی که باعث سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند موثر نیستند. می توانید از اسپری بینی برای رفع گرفتگی و یا آبریزش بینی استفاده کنید یا اگر آنفولانزا دارید، می توانید از داروهای ضد ویروسی برای بهبود سریعتر استفاده کنید. همچنین استراحت و مصرف مایعات زیاد نیز می تواند باعث بهبود سریع حال شما شود.

همچنین بخوانید: آنفولانزا | علائم، درمان و واکسن آنفولانزا

درمان خانگی عطسه 

یکی از بهترین راههای جلوگیری از عطسه اجتناب از چیزهایی است که موجب عطسه می شود. همچنین می توانید تغییراتی ساده در خانه برای کاهش تحریک ایجاد کنید:

 • فیلترهای گاز را تغییر دهید تا سیستم تصفیه خانه درست کار کند.
 • اگر حیوان خانگی دارید، موهای او را کوتاه کنید یا اگر موهای آنها شما را اذیت می کنند، حیوان را از خارج خانه نگه دارید.
 • می توانید گردوغبار فیلترها را با استفاده از شستشو آنها در آب گرم یا آب بیش از 130 درجه فارنهایت (54.4 درجه سانتیگراد) پاک کنید.
 • همچنین می توانید یک دستگاه تصفیه هوا برای تمیز کردن هوا خریداری کنید.

در موارد شدید، می توانید خانه را برای عدم وجود قارچ ها بررسی کنید، که ممکن است باعث عطسه شود. اگر در خانه قارچ وجود داشته باشد، باید آن ها را پاک کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir