آکاایران: نشانگان پیش از قاعدگی در دختران جوان

آکاایران: اگر شما هم دختر نوجوانی دارید که گاهی دچار دردهای شدید قاعدگی می شود، لازم است بدانید علایمی مانند اضطراب، پرخاشگری، عصبانیت و افسردگی از جمله اختلالات خلقی و رفتاری در دوره پیش از قاعدگی رخ می دهد و تقریبا می توان گفت این اختلالات هم زمان با بروز تغییرات هورمونی در بدن زنان و دختران جوان و به واسطه عدم توازن هورمون های استروژن و پروژسترون به وقوع می پیوندد....


یکی از عوامل موثر در مشاجرات و اختلافات خانوادگی عدم توجه مادران به اختلالات پیش از قاعدگی دختران شان است. بروز اختلالات خلقی و رفتاری در دوره پیش از قاعدگی مانند بی قراری، تحریک پذیری، عدم توانایی در کنترل واکنش مناسب به سخنان اطرافیان، اضطراب، پرخاشگری، عصبانیت و افسردگی در میان تعدادی از دختران شایع است. این اختلالات که به عنوان «نشانگان پیش از قاعدگی» مطرح هستند، به صورت دوره ای و حدود یک تا دو هفته پیش از قاعدگی بروز می کنند.


حتی دیده شده است که این مشکلات روی روش زندگی و کار و حتی تحصیل دختران نقش دارد و در مواردی موجب افت تحصیلی آنها می شود. تداخل آن با برنامه های روزمره دختران و امور شغلی زنان در نهایت به کاهش کیفیت زندگی زنان منجر می شود.
کاهش کارایی، توانایی و لذت نبردن از فعالیت های روزانه از یک سو و بی توجهی والدین، مخصوصا مادر، از سوی دیگر به سرکشی در برابر والدین و اولیای مدرسه منجر می شود و در موارد نادر ممکن است موجب فرار از منزل و غیبت از مدرسه شود. بنابراین لازم است که والدین و اولیای مدرسه و مربیان بهداشت در مدارس دخترانه، بیشتر به این علایم و تغییرات خلقی توجه دارا باشند و در این دوران، بیشتر آنها را درک کنند. متاسفانه بسیاری از زنان ایرانی تصور می کنند که برای درمان این علایم مختل کننده زندگی اجتماعی، چاره ای جز مدارا موجود نیست.

 


درصورتی که با رعایت توصیه های کاربردی درخصوص رژیم غذایی، استفاده از مکمل های گیاهی مناسب و ورزش های موثر می توان این علایم را کاهش داد. انجام ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب و استفاده از گیاهان دارویی و مکمل های غذایی (و ترکیباتی مشتمل بر گل مغربی، سنبل الطیب، تخم کتان، رزماری، ملاس و ویتامین E و B۶) در بهبود علایم آزاردهنده نشانگان پیش از قاعدگی موثرند. همچنین استفاده از موادغذایی مانند سیب زمینی، روغن سویا، ماهی، تخم مرغ، قارچ، کشمش سیاه، گل کلم و کلم بروکلی طی این دوران در کاهش علایم کمک کننده است.

 

دکتر شیرین نیرومنش
فوق تخصص طب مادر و جنین استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران


برگرفته از: www.salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com