آکاایران: جلوگیری از سرطان دهانه رحم با آی یو دی IUD

آی یو دی IUD بهترین وسیله برای جلوگیری از بارداری است که می تواند فایده های دیگری نیز برای خانم ها داشته باشد. آی یو دی توسط پزشک زنان داخل رحم کار گذاشته می شود. همان طور که دلایل بیشماری برای اســتفاده از روش های پیشگیری از حاملگی وجود دارد، تنوع زیادی هم در زمینه وسایل پیشگیری از حاملگی در این بازار وجود دارد. یکی از آن ها ابزار دور زهدان intrauterine device یا به اختصار IUD اســت. نسخه های قدیمی آی یو دی که در دهه ۱۹۷۰ به بازار آمد و به دلیل نقص طراحی منجر به عفونت می شد دیگر تولید نمی شود.

امروزه بسیاری از متخصصین بانوان اســتفاده از آی یو دی IUD را توصیه می کننــد. این وسیله کوچک T شکل که در رحم جاگذاری می شود یکی از محبوب ترین روش های کنترل حاملگی اســت و دلیل محبوبیت آن هم اثبات فاقد خطا بودن عمرکرد آن اســت ( نیازی نیست مصرف روزانه قرص پیشگیری از حاملگی را به خاطر بسپارید. )

طبق گزارش نشر شده در مجله بانوان و زایمان Obstetrics & Gynecology، آی یو دی IUD خطر ابتلا به سـرطـان دهـانه رحـم cervical cancer را به یک سوم کاهش می دهد. این تحقیق عنوان می کنــد که حضور آی یو دی در رحم باعث تحریک پاسخ ایمنی در بدن شده و موجب از بین بردن ویروس پاپیلومای انسانی human papillomavirus یا به اختصار HPV ( ویروس عامل بیماری زگیل تناسلی ) می شود. این ویروس تقریبا در ایجاد اکثر سرطان های دهانه رحم دخیل اســت.

آی یو دی چگونه باعث از بین رفتن ویروس زگیل تناسلی می شود

جلوگیری از سرطان دهانه رحم با آی یو دی IUDجلوگیری از سرطان دهانه رحم با آی یو دی IUD

دکتر جیل رابین Jill Rabin، مدیر اجرایی بخش مراقبت های اورژانسی بهداشت بانوان یافته های این تحقیق را بسیار جذاب خوانــد و اعلام کرد این هم یک دلیل بالقوه دیگر برای پزشکان که اســتفاده از آی یو دی را برای پیشگیری از حاملگی به مراجعینشان توصیه کننــد.

سرپرست مطالعه، ویکتوریا کورتسیس Victoria Cortessis می گوید، داده ها گویا انــد که حضور آی یو دی در رحم پاسخ ایمنی را تحریک می کنــد و این پاسخ ایمنی به قدری شدید اســت که اسپرم ها را قبل از رسیدن به تخمک نابود می کنــد. این عملکرد به این معناســت که آی یو دی می توانــد روی سایر پدیده های ایمنی در بدن هم اثر بگذارد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در کشور آمریکا U.S. Centers for Disease Control and Prevention خاطر نشان می کنــد که هر ساله ۱۴ میلیون نفر به HPV مبتلا می شونــد و نیمی از این افراد به انواع پرخطر این ویروس که منجر به سرطان می شود مبتلا هستنــد. این آمار دقیق یافته های تحقیق نوین در زمینه خاصیت بالقوه آی یو دی برای نجات زنــدگی بانوان جوان را بسیار امیدوار کننــده می دانــد.

طبق اظهار کورتسیس، واکسن پاپیلومای انسانی فقط در صورتی اثر گذار اســت که فرد به هیچ عنوان در معرض این ویروس قرار نگرفته باشد. به همین دلیل اســت که توصیه می شود واکسیناسیون این ویروس به صورت کامل در ۱۱ و ۱۲ سالگی انجام شود تا سیستم ایمنی بدن قبل از قرار گرفتن در معرض آن خود را تقویت کنــد.

بانوان در دهه ۲۰، ۳۰ و ۴۰ سالگی که واکسینه نشده انــد نسبت به این ویروس ایمنی نــدارنــد یعنی در این دهه ها احتمال بروز این سرطان وجود دارد. کورتسیس و همکارانش با این فرض که آی یو دی با روش دستکاری سیستم ایمنی بدن بانوان از حاملگی پیشگیری می کنــد. این فرضیه خود را تحت آزمایش قرار دادنــد.

این گروه ۱۶ مطالعه برجسته روی ۵۰۰۰ زن با سـرطـان دهـانه رحـم و ۷۵۰۰۰ زن فاقد سرطان را بررسی کرد. محققان سایر عوامل خطر سـرطـان دهـانه رحـم از جمله حاملگی قبلی، وضعیت HPV و تعداد شرکای جنسی را هم در نظر گرفتنــد ولی هیچکدام روی یافته های اولیه تاثیری نــداشت.

.

منبع : niksho.com