آکاایران: بسیاری از افراد اطلاعات کمی درباره ی ماموگرافی (عکس برداری از سینه) دارند و ممکن است تاکنون آن را انجام نداده باشند. شاید شما هم اهمیت ماموگرافی را ندانید یا تصور درستی از ماموگرافی نداشته باشید. حتی شاید این سؤال برای تان ایجاد شود که چه زمانی باید اولین ماموگرافی خود را انجام دهید. به همین دلیل وسوسه می شوید که ماموگرافی را به تأخیر بیندازید و اسکن را نادیده بگیرید. اما بهتر است اطلاعات خود را درباره ی ماموگرافی افزایش دهید و بدانید که این کار می تواند ابتلای شما به سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. در این مطلب، نکاتی دررابطه با ماموگرافی و ویژگی های آن آورده شده است. با ما همراه باشید.

ماموگرافی را یک هفته بعد از قاعدگی انجام بدهید

شما نباید در روزهای نزدیک قاعدگی یا در زمان خونریزی ماموگرافی را انجام دهید، زیرا در این زمان سینه ها حساس تر هستند و زمان انجام ماموگرافی احساس ناراحتی بیشتری خواهید داشت و بهتر است این کار را در اولین هفته بعد از قاعدگی (اولین روز بعد از قاعدگی) انجام دهید، زیرا حساسیت سینه در این زمان کمتر است (درصورت یائسگی، روز و هفته ی انجام ماموگرافی چندان تفاوتی ندارد).

شاید با انجام ماموگرافی در صبح، احساس راحتی بیشتری داشته باشید، زیرا نیازی نیست تا اتمام آزمایش از ضدتعریق ها استفاده کنید. به گزارش انجمن سرطان آمریکا، بعضی از مواد می تواند در نتیجه ی ماموگرافی تأثیر بگذارد، به همین دلیل بهتر است در زمان انجام آزمایش از آنها استفاده نکنید.

لباس های راحت بپوشید

برای ماموگرافی به مراکز تخصصی مراجعه کنید

آکاایران: ماموگرافی چیست و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدانید

تبلیغات
  • بلیط هواپیما

در مراکز تخصصی علاوه بر ماموگرافی، سونوگرافی، نمونه گیری (بیوپسی) و آزمایشات دیگر هم انجام می شود.

مسئول انجام ماموگرافی باید موقعیت قرارگیری شما و سینه های شما را تنظیم کند تا نقطه ی دقیق و مناسب را تشخیص دهد و دو عکس متفاوت از هر سینه بگیرد. برای این کار سینه هایتان به طور فیزیکی لمس می شود که ممکن است برای بعضی از افراد ناراحت کننده باشد. خوشبختانه میزان اشتباهات زیاد نیست و هر عکس بیشتر از چند ثانیه زمان نمی برد. برای عکس برداری، هر سینه، حدود ۱۰ ثانیه تحت فشار قرار می گیرد. دستگاه های پیشرفته ی ماموگرافی طوری طراحی شده اند تا این زمان را کاهش دهند.

اما به این معنی نیست که شما عصبی نمی شوید یا زمان زیادی از شما گرفته نمی شود. تمام این موارد به میزان تجربه ی فرد متخصص، دستگاهی که از آن استفاده می کند و البته به میزان آرامش شما وابسته است. خانم های جوان معمولا به دلیل عصبی شدن لحظه های سخت تری را سپری می کنند ازطرفی سریع تر و راحت تر در موقعیت مناسب برای تصویربرداری قرار می گیرند. افراد مسن تر آهسته تر عمل می کنند، اما به دلیل تعداد بالای ماموگرافی هایی که انجام داده اند، معمولا در موقعیت درست قرار می گیرند.

نگران دردناک بودن این آزمایش نباشید

هیچ راهی برای ازبین بردن این حالت موجود نیست. برای بیشتر خانم ها انجام ماموگرافی ناراحت کننده است. البته میزان درد در افراد مختلف متفاوت است و به میزان حساسیت افراد وابسته است. اگر بازوهای خود را فشار دهید، شاید کمی از این درد را احساس کنید. سینه ها حساس تر از بازوها هستند. این فشار به این دلیل به سینه ها وارد می شود تا ضخامت سینه ها به کمترین حد ممکن برسد و عکس واضح تری از آن گرفته شود. این کار برای شکنجه ی شما نیست.

بیشتر فناوری ها به سمتی پیش می روند تا شما احساس راحتیِ بیشتری داشته باشید و این موضوع خیلی عالی است که شما احساس ترس و نگرانی نداشته باشید و مجبور نباشید تا برای انجام آزمایش از کسی کمک بخواهید. برای کاهش میزان درد می توانید از ایبوپروفن استفاده کنید، اما زیاد از کافئین استفاده نکنید. بعضی از خانم ها زمانی که کافئین مصرف می کنند، حساسیت سینه هایشان بیشتر می شود، هرچند مدارک علمی در این زمینه موجود نیست.

از عکس برداری های بیشتر نترسید

ماموگرافی چیست و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدانید ماموگرافی چیست و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدانید

به طور معمول در ماموگرافی، از هر سینه دو عکس و در کل چهار عکس گرفته می شود. درصورتی که کاشت سینه (ایمپلنت) انجام داده باشید، لازم است تا عکس های اضافه تری از سینه گرفته شود و تعداد عکس های کلی می تواند به هشت عدد برسد. متخصص ماموگرافی باید برای گرفتن عکس های اضافی موقعیت شما را تغییر دهد، ولی جای نگرانی موجود نیست. این کار فقط برای این است تا عکس های بهتری گرفته شود. شاید پوست شما حالت بدی داشته باشد یا عکس مناسبی از عضلات تان گرفته نشده باشد. میزان اشعه ی ماموگرافی بسیار پایین است، به همین دلیل از اینکه بیشتر درمعرض آن قرار بگیرید نگران نباشید.

به نتیجه ی این آزمایش امیدوار باشید

معمولا نتیجه ی ماموگرافی در ۹۰ درصد از موارد طبیعی است. درصورتی که نتایج طبیعی نباشد، رادیولوژیست آن را بررسی می کند. رادیولوژیست نتیجه را با جزئیات، برای پزشکی که شما را برای ماموگرافی فرستاده است می نویسد.

درصورتی که جزء ۱۰ درصد از افرادی هستید که نتیجه ی ماموگرافی شان غیرطبیعی است، لزوما به این معنی نیست که سرطان دارید. بلکه فقط به این معنی است که چیزی در عکس ها وجود دارد که باید از آنها سردرآورد و ممکن است به تصاویر با وضوح بالاتر یا سونوگرافی نیاز داشته باشید تا سلامتی شما تشخیص داده شود. ممکن است لازم باشد تا بعد از ۶ ماه دوباره برای ماموگرافی مراجعه کنید یا به نمونه برداری نیاز داشته باشید. از میان ۱۰ درصد نتایج غیرطبیعی، ۱ درصد به نمونه برداری نیاز دارند و از این ۱ درصد بین ۲۵ تا ۴۰ درصد به سرطان سینه مبتلا هستند.

سینه هایی با بافت متراکم به آزمایش های دقیق تر احتیاج دارند

تراکم بافت سینه ها سبب می شود بررسی نتایج ماموگرافی تا اندازه ای دشوار باشد، بنابراین این کار باید با دقت بیشتری انجام شود. به طور کلی، چهار دسته تراکم بافت وجود دارد و عموما با بالارفتن سن کاهش می یابد. هنگامی که پای غربالگری سرطان پستان به میان می آید، آن دو دسته از زنان که بافت سینه هایشان متراکم تر است باید آزمایش های بیشتری انجام دهند. ما هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا به طور دقیق تعیین کنیم که این آزمایش های غربالگریِ تکمیلی چگونه می توانند برای زنانی که بافت سینه هایشان متراکم تر است مفید باشد.

می توانید بعد از انجام ماموگرافی برای خود برنامه های تفریحی و دسته جمعی یا یک صبحانه ی عالی تدارک ببینید. این کار می تواند باعث دور شدن اضطراب ناشی انجام ماموگرافی شود.

.

منبع : chetor.com