آکاایران: علائم کمبود ۲ هورمون زنانه

آکاایران: پروژسترون و استروژن هورمون های مهم زنانه محسوب می شوند که نقش مهمی در فرآیند باروری دارند. کمبود این هورمون ها در بدن باعث پیدایش اختلالات متعددی می شود. کمبود پروژسترون نه فقط در زنان میانسال مشاهده می شود، بلکه در زنان و دختران جوان نیز شایع بوده و باعث بروز علائم متعددی می شود.

افسردگی یکی از علائم شایع کمبود پروژسترون در زنان است و درمان نشدن آن باعث پیدایش علائم شدید افسردگی و اختلالات روانی می شود.

کاهش میزان ترشح پروژسترون یکی از علل ایجاد بی خوابی در زنان است. از طرف دیگر تحقیقات نشان می دهد، افزایش علائم قبل از قاعدگی مانند استرس، زودرنجی و دمدمی مزاج بودن از علائم کاهش پروژسترون است.خستگی های مزمن بویژه در دختران جوان حتی پس از بهره مندی از خواب کافی شبانه از علائم فقر پروژسترون است. قاعدگی نامنظم و غیرطبیعی، یا سیکل های ماهیانه ای که دوره آن به جای ۲۸ روز یک بار هر ۲۰ روز یک بار اتفاق می افتاد. همچنین در زنان مبتلا به فقر پروژسترون، احتمال چاقی شکمی در ناحیه شکم یا کاهش حافظه و دیگر علائمی مانند عفونت ادراری، درد مفاصل، ایجاد فیبروم و تغییر اشتها افزایش پیدا می کند.تحقیقات نشان می دهد، استرس یکی از دلایل کاهش ترشح پروژسترون و اختلال در تخمک گذاری است.

عوامل دیگری مانند رژیم غذایی عاری از سبزیجات یا موادغذایی سرشار از استروژن یا مصرف قرص های ضدبارداری باعث برهم خوردن تعادل میان استروژن و پروژسترون و کاهش ترشح این هورمون می شود.
نقش استروژن در سلامت بدن اهمیت بسیاری دارد. پیشگیری از ابتلا به حملات قلبی و پوکی استخوان و جلوگیری از ابتلا به یائسگی زودرس از خواص این هورمون در بدن است. همچنین نقش این هورمون در دوران بارداری و پس از آن قابل توجه است.کاهش ترشح هورمون استروژن دلایل متعددی دارد. زنانی که عمل جراحی هیسترکتومی (بیرون آوردن رحم) روی آن ها انجام شده و زنان مبتلا به سردردهای میگرنی ناشی از تغییرات هورمونی بیشتر مشاهده می شود. یائسگی عمده دلیل ایجاد کاهش میزان استروژن در زنان میانسال است.

برگرفته از: ایران
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com