آکاایران: پره اکلامپسی، یا توکسمی، یا افزایش فشار خون حاملگی عارضه ای ا ست که در دوران بارداری برخی خانم ها را به دردسر می اندازد و به طور عام به تشنج یا هر شرایطی اطلاق می شود که سبب ایجاد تشنج در زنان باردار شود.
تظاهرات آن معمولا شکلی خفیف دارد و با افزایش آنزیم های کبدی، پلاکت کم، دفع پروتئین بیشتر در ادرار و تجزیه خون جاری در رگ ها همراه است، اما شکل شدید آن هم ممکن است بروز کند.

اگرچه نشانه قابل اعتمادی برای پی بردن به آن طی آزمایش ها در دسترس نیست، اما معمولا از نیمه دوم حاملگی، پروتئین موجود در ادرار و مقدار فشار خون به گونه ای پیاپی بررسی و اندازه گیری می شود و اگر ادم یا تورم بخصوص در نواحی دست و صورت مادر مشاهده شود امکان ابتلا به پره اکلامپسی محتمل است.

در شکل خفیف مقدار فشار خون به ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه می رسد و در بروز شدید آن تا بیش از ۱۱۰/۱۶۰ هم پیش خواهد رفت که در این حالت خطرات دیگری چون سکته مغزی، سلامت مادر را تهدید خواهد کرد.

گفته می شود اختلالاتی در عروق خونی غیرطبیعی جفت باعث و بانی پره اکلامپسی است ولی هنوز برخی متخصصان چنین گفته ای را سخنی مطمئن و قابل اثبات نمی دانند.

خطر وجود نوع خفیف آن گاهی با مشاهده یک یا چند مشخصه خاص در زنانی که اولین حاملگی خود را طی می کنند، حدس زده می شود: فشار خون بالا، دیابت حاملگی، لوپوس یا دیابت قبل از حاملگی، دوقلوزایی، سابقه قبلی در خانواده، بیماری کلیوی، حاملگی قبل از ۲۰ سالگی یا بعد از ۳۵ سالگی.

خطر نوع شدید نیز با فشار خون ۱۱۰/۱۶۰ همراه با سردرد طویل المدت و حالت تهوع، تاری یا دوبینی یا هر اختلالی در دید، کاهش دفع ادرار، اختلال های کبدی و... در بررسی های سونوگرافی از جنین هم رشد کند و اندک جنین مشهود بوده، مقدار مایع اطراف جنین در رحم کم می شود.


برگرفته از: روزنامه جام جم
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com