آکاایران: زردی و یرقان بارداری در زنان باردار

آکاایران: کبد و کیسه صفرا مثل سایر اندام ها در دوران بارداری تغییراتی می کنند. این تغییرات ناشی از تغییرات هورمونی به علت بارداری است.
از بیماری های شایع کبدی در بارداری یرقان عودکننده بارداری یا زردی بارداری است که در اثر تغییرات هورمونی میزان اسیدهای صفراوی در خون افزایش یافته و منجر به خارش شدید می گردد. این خارش به خصوص در کف پاها رخ می دهد اما می تواند در تمام بدن حس شود. به دنبال آن زردی به علت افزایش بیلی روبین خون رخ می دهد. بیماری اغلب در ۳ ماهه آخر بارداری و بخصوص در کسانی که چند قلو باردار هستند رخ می دهد. این بیماری زمینه ارثی و ژنتیکی دارد و گاه در افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند، دیده می شود.

از دیگر بیماری های کبدی معروف هپاتیت (یرقان) است که از طریق ویروس های متفاوتی ایجاد می شود مثل ویروس A، B، C، D و E که در مورد بیماری حاد علائم همگی شبیه هم هستند اما درمورد عواقب بیماری و مزمن شدن آن و روش های پیشگیری با هم متفاوتند.بیماری هپاتیت ویروسی حاد با علائم تهوع و استفراغ و بی حالی و بی اشتهایی و درد بدن آغاز می شود و در مواردی با تب نیز همراه است. پس از یکی دو هفته این علائم کاهش یافته ولی زردی آغاز می شود و تغییرات آزمایشگاهی در آنزیم های کبدی رخ می دهد.

جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان


برگرفته از: روزنامه جام جم
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com