آکاایران: سر درد و بیماریهای عصبی روانی در دوران بارداری

آکاایران: بیماری های عصبی (نورولوژیک) و روانی (سایکولوژیک) از بیماری های شایع در سنین باروری هستند. روند اغلب این بیماری ها با بارداری تغییر نمی کند، اما برخی بیماری های این گروه چون سردرد، انواع خاصی از سکته های مغزی و افسردگی با بارداری تشدید می شوند.

شایع ترین بیماری سیستم عصبی در دوران بارداری سردرد است. این بیماری انواع متفاوتی دارد که شایع ترین آن سردرد نوع تنشی است که ناشی از انقباض و سفت شدن عضلات سر است که به صورت درد خفیف تا متوسط در ناحیه پس گردن و پشت سر رخ می دهد که ساعت ها طول می کشد و با ماساژ، استراحت، استفاده از کیسه آب گرم یا یخ و مسکّن درد کاهش می یابد. گاهی سردرد، ناشی از افسردگی هم به همین شکل ظاهر می شود.نوع دیگر سردرد، میگرن است که اغلب به صورت سردرد در نیمی از سر همراه با تهوع و استفراغ و بدتر شدن در اثر نور همراه است. در برخی از انواع آن قبل از شروع سردرد، بیمار نشانه هایی را می بیند یا به طریقی حس می کند که بزودی سردرد شروع می شود.

در این حالت به محض احساس شروع سردرد باید درمان شروع شود تا بهترین اثر را داشته باشد، یعنی قبل از شروع سردرد باید دارو خورد. میگرن نوعی سردرد مزمن است و اغلب با افزایش سن کاهش می یابد و بسته به دفعات تکرار آن می توان داروهای خاصی را به طور مداوم مصرف کرد تا از تکرار زیاد آن پیشگیری نمود. در مواردی که سردرد به صورت گاه گاه پیش می آید از داروهایی مثل استامینوفن، آسپیرین و بروفن استفاده کرد .

از طرفی بروز تشنج حین بارداری می تواند به مرگ جنین منجر شود. باید برای این افراد توضیح داد که بهتر است قبل از باردار شدن، بیماری صرع با دارو کنترل شود، به طوری که بیمار طی یک سال هیچ تشنجی نداشته باشد و داروی مصرفی به کمترین میزان ممکن و به نوعی تغییر داده شود که کمترین عوارض را برای جنین داشته باشد و ترجیحا بیماری تنها با یک دارو کنترل شود. مادر باید از یک ماه قبل از بارداری مصرف مکمل فولیک اسید را شروع کرده باشد تا احتمال بروز آسیب های جنینی به کمترین میزان برسد. این مادران باید بدانند که بیماری صرع به احتمال ۱۰ درصد در فرزندشان بروز خواهد کرد.

جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان


برگرفته از: روزنامه جام جم
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com