آکاایران: در مورد نحوه معاینه دوره ای پستان ها و بیماری های خوش خیم پستان مطالبی را خوانده اید. هر خانم باید ماهانه و از ۱۸ سالگی به معاینه پستان های خود بپردازد و در صورت مشاهده توده در پستان یا ترشحات غیرطبیعی از نوک پستان ها یا تغییر در ظاهر پستان ها به صورت فرورفتگی یا برجسته شدن به پزشک مراجعه کند. همچنین گفته شد که خانم ها باید سالانه توسط پزشک معاینه شوند و از ۴۰ سالگی ماموگرافی سالانه شروع شود.در مورد بیماری های خوش خیم پستان، بیماری های فیبروکیستیک و فیبروآدنوما شرح داده شد که در واقع مخصوص سنین پایین تری بوده و نیاز به درمان خاصی ندارد و فقط نیاز به پیگیری سالانه دارد و معمولا پس از یائسگی از بین می روند. سایر بیماری های خوش خیم پستان به این شرح هستند:

▪ کیست های پستان: مثل همه قسمت های بدن در پستان ها هم می تواند کیست هایی ایجاد شود و باز مثل اغلب کیست ها این موارد خوش خیم هستند که به صورت توده نرم و متحرک لمس می شوند و معمولا سایز زیر ۳ سانتیمتر دارند و بیشتر مواقع یک عدد هستند.

▪ دردهای پستان ها: برخلاف تصور عمومی که دردهای پستانی را علامت سرطان می دانند معمولا این دردها خوش خیم بوده و بیشتر مواقع ناشی از تغییرات هورمونی و دوطرفه می باشد. در این موارد دردها در نیمه دوم دوره عادت ماهانه تشدید می شود و تنها نیاز به اقدامات حمایتی نظیر مصرف مسکن ها و استفاده از کرست های مناسب می باشد و در موارد خیلی شدید که با مسکن بهتر نمی شود استفاده از داروهای دیگری نظیر مدرها امکان پذیر است.
▪ تومور فیلوئیدس: به صورت توده های بسیار بزرگ دیده می شود (بیش از ۱۵ سانتی متر) که به دلیل احتمال وجود انواع بدخیم، باید نمونه برداری شوند.

▪ نکروز چربی: گاه به دلیل ضربه زدن به پستان یک توده بزرگ به طور ناگهانی در پستان ایجاد می شود که در سونوگرافی به صورت توده چربی دیده می شود و خطرناک نیست و طی چند هفته خود به خود از بین می رود.

▪ آبسه های پستان: بیماری زنان شیرده یا باردار است و به صورت توده ای دردناک همراه با التهاب و قرمزی است و اغلب همراه با بی اشتهایی و تب است. توده در لمس گرم و حاوی مایع است و درمان با آنتی بیوتیک در بیشتر مواقع موثر است و گاه نیاز به تخلیه آبسه در اتاق عمل است اما در کسانی که باردار یا شیرده نیستند ممکن است علامت سرطان پستان باشد.

 

جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان


برگرفته از: www.salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com