آکاایران: وقتی پزشک تصمیم می گیرد رحم یا تخمدان ها را بردارد، حتما یک دلیل منطقی پشت این تصمیم است.
اگر به دلیل خاصی مانند سرطان تخمدان در سن کم (زیر ۴۰ سال) مجبور به برداشتن آن شویم باید به خاطر جلوگیری از عوارض ناشی از یائسگی، پیری زودرس و پوکی استخوان از مکمل های غذایی یا دارویی برای بیمار استفاده کنیم. برای برخی افراد، هورمون استروژن تجویز می شود اما خانم ها به یاد دارا باشند دریافت این هورمون یک دستورالعمل و نسخه کلی برای همه بیماران نیست.

نکته مهم دیگری که لازم است خانم ها بدانند، واهمه نداشتن از مصرف داروهای حاوی هورمون استروژن است. اینکه مطرح می شود امکان ابتلا به سرطان به خاطر هورمون درمانی وجود دارد کاملا غلط است.

با توجه به نوع بیماری که درشخص وجود داشته و ما را مجبور به برداشت تخمدان ها کرده و همچنین تاریخچه خانوادگی و شرح حال اشخاص گوناگون، نوع دستور دارویی متفاوت است. به عنوان نمونه اگر خانمی در خانواده خود سابقه سرطان پستان دارد، به جای هورمون جایگزین، از داروی دیگری استفاده می شود. اما یک مساله مهم است که باید به آن توجه شود؛ نقش هورمون استروژن برای حفظ و نگهداری توده استخوانی در بدن خانم ها و جلوگیری از پوکی استخوان است. حال که با برداشتن تخمدان، این هورمون را ندارید، باید خیلی مراقب باشید. چگونه؟ با ۴ روش.

۱) در نوع غذاهایتان دقت کنید. رژیم پرکلسیم را فراموش نکنید و حتما لبنیات مصرف کنید.
۳) از مصرف سیگار جدا خودداری کنید.
متخصص زنان و سرطان های زنان

برگرفته از: www.salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com