آکاایران: کدام مادران دچار دیابت بارداری میشوند؟

آکاایران: همان طور که می دانید به دنیا آمدن نوزاد در هر خانواده ای برکت و رحمت بزرگی است که هیچکس نمی تواند این واقعیت را انکار کند! دوران بارداری هر زنی هم یک سفر شگفت انگیز و دلپذیر، اما مملو از عوارض بسیار است. در واقع، بدن هر مادری در طی دوران بارداری بسیار شکننده و حساس خواهد شد. برخی از مشکلات به وجود آمده در این دوران گذرا بوده و فقط مزاحم احساس شادی مادران باردار می شوند، اما برخی دیگران از عوارض دوران بارداری می تواند برای سلامتی مادر و جنین داخل رحم او بسیار خطرناک باشد. یکی از مشکلات شایع دوران بارداری که در بین زنان حامله مشاهده می شود، بیماری دیابت بارداری (GD) است.
کلمه "دیابت" به تنهایی می تواند بسیاری از افراد را بترساند، اما لازم نیست شما به عنوان یک مادر باردار مبتلا به دیابت دچار ترس و نگرانی شوید! زیرا بسیاری از زنان مبتلا به بیماری دیابت بارداری با پایان یافتن دوران بارداری، سلامتی خود را دوباره به دست می آورند. ولی، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه این نکته مهم را فراموش نکنید که اگر دیابت بارداری شما به موقع درمان نشود، می تواند عوارض بسیاری در بدن شما و جنین داخل رحمتان ایجاد کند، که بسیاری از آن ها تا آخر عمر شما و فرزندتان ماندگار خواهد بود.

چه عواملی باعث مبتلا شدن مادران به دیابت بارداری می شود؟

جالب است بدانید بسیاری از زنانی که از بیماری دیابت رنج می برند، نمی دانند که به نوع 1 و یا نوع 2 این بیماری مبتلا هستند. با این حال، هر فرد بیمار برای درمان دیابت خود نیاز به تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی روزانه دارد، چون شدت و نوع بیماری دیابت بارداری در هر مادری متفاوت از سایر زنان باردار است. هر مادر بارداری در زمان خاصی به بیماری دیابت بارداری مبتلا می شود. با توجه به این توضیحات، می توان ادعا کرد که کارشناسان هنوز هم مطمئن نیستید که چه چیزی دقیقا باعث بروز بیماری دیابت بارداری در بدن زنان باردار می شود. اما بهتر است برای درک این مطلب، از چگونگی کارکرد بدن و اثرات گلوکز در بدن زنان حامله آگاه شوید.
زمانی که یک فرد سالم غذا می خورد، غذا در بدن او هضم شده و گلوکز موجود در آن هم وارد جریان خون فرد خواهد شد. این عمل، پانکراس را به تولید انسولین مجبور خواهد کرد. انسولین نوعی هورمون است که گلوکز موجود در جریان خون انسان را به داخل سلول های بدن او می رساند و سلول های بدن فرد هم با استفاده از این قند، انرژی لازم را برای سوخت و ساز بدن تولید می کنند. اما هنگامی که زنی حامله می شود، همه چیز در داخل بدن او تغییر می کند. در واقع، با آغاز روند بارداری در بدن خانم ها، جفت تشکیل شده در داخل رحم شروع به ترشح هورمون های مختلف دیگر می کند که بسیاری از این هورمون ها مانع کار درست هورمون انسولین شده و منجر به بالا رفتن سطح گلوکز موجود در جریان خون زنان باردار می شود.
همانطور که می دانید در آغاز دوران بارداری، این تغییر بسیار جزئی هستند. اما زمانی که روند حاملگی خانمی پیشرفت کند، جفت هم رفته رفته هورمون های بیشتری ترشح کرده و تولید هورمون انسولین را متوقف می-کند. هنگامی که سطح قند خون موجود در خون مادر باردار بیش از حد بالا رود، علامت های خطرناکی در بدن او بروز می کند و مبتلا شدن خانم باردار را به "بیماری دیابت بارداری" آشکار می نماید.

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت بارداری هستند؟

هر زن حامله ای می تواند به بیماری دیابت بارداری مبتلا شود. اما اگر بدن فردی دارای شرایط خاصی باشد، او بیشتر از سایر زنان باردار در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت بارداری قرار گرفته و شانس او برای مبتلا شدن به این بیماری افزایش می یابد. برخی از مهم ترین این شرایط عبارتند از:
1. سن زن حامله: اگر سن زنی که حامله می شود، بالاتر از 25 سال باشد، مبتلا شدن به بیماری دیابت بارداری یک تهدید واقعی برای او در طی کل دوران بارداری محسوب می شود.
2. سابقه خانوادگی: اگر کسی که باردار است، دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری دیابت بارداری باشد، شانس او برای مبتلا شدن به این بیماری افزایش خواهد یافت.پ
3. داشتن زمینه پیش دیابتی: اگر زنی در حالت عادی هم دارای سطح قند خون بالایی باشد، اگر چه این میزان اندک هم باشد، با آغاز روند بارداری خطر مبتلا شدن به بیماری دیابت بارداری در بدن او تا چند برابر افزایش خواهد یافت.
4. داشتن سابقه ابتلا به بیماری دیابت بارداری در حاملگی های گذشته: اگر زنی به قدری بدشانش باشد که در حاملگی های قبلی خود نیز به بیماری دیابت بارداری مبتلا بوده باشد، این احتمال وجود دارد که در بارداری فعلی هم به این بیماری مبتلا شود.
5. داشتن اضافه وزن: به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید هر زنی که دارای اضافه وزن و یا چاقی مفرط باشد، در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت بارداری خواهد بود.
6. زنان مسیحی: جالب است بدانید که امروزه ثابت شده است زنان قفقازی نسبت به بیماری دیابت بارداری مصونیت داشته و کمتر به آن مبتلا می شوند. اما در مقابل زنان سیاه پوست، اسپانیایی و زنان آسیایی از جمله افرادی هستند که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت بارداری قرار دارند.

اگر دچار دیابت بارداری هستید حتما نگرانی سلامتی جنین داخل شکمتان شما را آزار می دهد، توصیه میشود دیابت بارداری برای جنین خطرناک است؟ را حتما مطالعه کنید.

احساس شما در مورد این مطلب چیست ؟
خوشحال (0)
عشق (0)
غافلگیر (0)
غمگین (1)
عصبانی (0)
.

منبع : mamanam.com