آکاایران: شاید شما هم افرادی باشید که در دوران حاملگی به خاطر دندانهایتان خیلی عذاب کشیده اید و یا حتی مجبور به کشیدن یکی از دندانهایتان شده اید. به راستی چرا اینگونه می شود؟ همزمانی تولد، با مرگ یک دندان؟

 


راز آن در آگاهی و باورهای ماست. بسیاری از افراد دانش چندانی از ویژگی های بدن و به خصوص دندانهای خود ندارند و همه ی تصمیم گیری های خود را براساس باورها و حرفهایی که از دوست و فامیل می شنوند انجام می دهند.


با شروع حاملگی شرایط هورمونی بدن دچار تغییرات شدیدی شده و همه چیز را دگرگون می کند: شرایط روحی، وضعیت بدنی و حتی کار و زندگی را.

 


یکی از مهمترین تغییرات بدنی در حاملگی، دگرگونی در لثه ها است. در این دوران لثه ها پرخون و ملتهب شده و اکثراً دچار تورم می گردند، گاهی اوقات این تورم شدید است و در مناطقی از لثه برجستگی های واضحی ایجاد می کند که به آنها «تومورهای لثه یی حاملگی» می گویند.


البته این التهاب و تورم ها بعد از زایمان از بین می روند اما باعث می شوند بهداشت دهان و دندانها به سختی انجام گیرد. همزمان با این شرایط، تهوع های گاه و بیگاه باعث می شوند شیره ی اسیدی معده به حفره ی دهان راه پیدا کند، اسید هم که دشمن دندانهاست و همه کاری با دندانها می کند. شرایط روحی خانمها در این دوران هم اکثراً طوری است که حوصله ی خودشان را هم ندارند چه برسد به مسواک مرتب و نخ دندان صحیح، پس اکثراً بهداشت دهان ،به خصوص در ماههای اول تعطیل است. مجموعه ی این شرایط که بیشتر در سه ماهه ی اول رخ می دهد، باعث می شود میزان ایجاد یا پیشرفت پوسیدگی های دندان در خانم ها افزایش یابد.

 


حال نوبت باورها می رسد: در حاملگی پایت را در دندانپزشکی نگذار که بچه ناقص می شود، اصلاً دندانپزشکان کاری برای حامله ها انجام نمی دهند جز کشیدن، عکس هم نگیر که از همه بدتر است. خوب نتیجه: خانم باردار در ماههای آخرحاملگی با یک دندان بسیار پوسیده و دردهای غیر قابل کنترل به مطب مراجعه می کند و اکثراً در آن شرایط چاره یی جز خارج کردن دندان نمی ماند، اگر دندان درست کردنی هم باشد، آنقدر به خاطر آن عذاب دیده که فقط به کشیدن راضی می شود.
 

 


اما راهکار چیست و باورهای علمی در این موارد چه می باشد؟


قبل از تصمیم به بارداری حتماً به دندانپزشکتان مراجعه کنید و از سلامت لثه و دندانهایتان مطمئن شوید. هر کار دندانپزشکی که دارید انجام دهید تا خیالتان راحت شود.

 

در حاملگی هر سه ماه یک بار با دندانپزشکتان ملاقات کنید. نترسید این ویزیت ها هیچ ضرری برای شما و فرزندتان ندارد. مطمئن باشید اگر درمانی برای شما ضرر داشته باشد دندانپزشکتان انجام نخواهد داد.

در سه ماهه ی اول وضعیت لثه ها از همه بدتر است. انجام جرمگیری در این دوره ضروری است و هیچ ضرری هم ندارد، ولی تا حد امکان در سه ماهه ی اول رادیوگرافی نگیرید. اگر مجبور به گرفتن عکس از دندان شدید حتماً با پزشک زنان مشورت کنید. همچنین می توانید از وسایل حفاظتی مثل پیش بند سربی استفاده کنید که باعث می شود مقدار اشعه ی دریافتی بدن به مقدار بسیار ناچیزی برسد.

 

اگر توانستید بعد ازتهوع، دهانتان را با آب نمک شستشو دهید.

تا حد امکان مراقب بهداشت دهانتان باشید.حداقل روزی یک بار را، مسواک و نخ بزنید.

 

سه ماهه ی دوم بارداری زمانی است که شما اکثر کار دندانپزشکی را می توانید انجام دهید. این دوران بی خطرترین زمان برای انجام رادیوگرافی می باشد پس سعی کنید اگر دندانی درد دارد یا پوسیده است در این سه ماه درمان کنید و به ماه های آخر واگذار نکنید.

در سه ماهه ی سوم، کار دندانپزشکی زیادی نمی توانید انجام دهید. سنگینی وزن نوزاد باعث می شود نتوانید به راحتی روی یونیت بنشینید. از طرفی رادیوگرافی هم در این سه ماه ممنوع است. فقط جرمگیری و بعضی از کارهای اورژانس را می توانید انجام دهید.

 


خلاصه اینکه:


اگر قبل از بارداری و در حاملگی، هر سه ماه یکبار به دندانپزشکان مراجعه کنید، هیچگاه دندان کشیدنی نخواهید داشت.

 

بهترین زمان برای کارهای دندانپزشکی سه ماهه ی دوم بارداری است. سعی کنید در این فاصله ی زمانی حداقل یک بار دندانهایتان معاینه شود.

در حاملگی با اولین درد دندان به دندان پزشک مراجعه کنید. نگوئید الان خطردارد باشد بعد از زایمان. مطمئن باشید فاقد رادیوگرافی هم می شود کاری کرد که دردتان تسکین یابد.

 

تزریق بی حسی برای دندان، در اغلب اوقات هیچ خطری برای حاملگی ندارد. خیالتان راحت.

هیچ مسکن و یا آنتی بیوتیکی را فاقد مشورت با پزشک زنان مصرف نکنید. تنها دارویی که می توانید بخورید قرص استامینوفن معمولی است. آنهم فاقد کدئین.

 


اگر خودتان در این شرایط مبارک، نیستید، این نکات را به خانمهای حامله یا آنهایی که تصمیم به بارداری دارند منتقل کنید. خیلی ثواب دارد.

دکتر حمیدخوری


برگرفته از: هفته نامه پزشکی امروز (pezeshkyemrooz.ir)
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com