آکاایران: روزنامه اعتماد - بهار سرلک: سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در میان زنان اروپایی است. با وجودی که میانگین بقای پنج ساله -٨٢ درصد- طی ٣٠ سال گذشته به شدت بهبود یافته است، اما هنوز هم انتظار می رود از هر هشت زن، یک زن دچار سرطان سینه شود. (این مقدار ١٠٠ برابر کمتر از مردان است.) بسیاری از عوامل خطرناک خارج از کنترل ماست؛ با بالا رفتن سن یا بلندی قد فرد پیشرفت این بیماری بیشتر می شود.
 
اگر چه ممکن است این ویژگی ها به عواملی مانند رژیم غذایی در کودکی، که به قد فرد در بزرگسالی مربوط است، نسبت داده شود اما یافته های تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که زنان می توانند تا حدی این احتمالات را تغییر بدهند.
 
سوزانا بروان، پ‍ژوهشگر ارشد صندوق بین المللی تحقیقات سرطان در لندن، می گوید: «اینکه مردم بدانند در برابر این بیماری ضعیف نیستند، خیلی مهم است. گام هایی هست که با برداشتن آنها می توان به کاهش بروز خطر کمک کرد.» اوایل سال ٢٠١٧، صندوق بین المللی تحقیقات سرطان با همکاری انستیتوی امریکایی تحقیقاتی سرطان، ١٠٠ پژوهش را که شامل اطلاعات میلیون ها زن از سراسر دنیا می شود بررسی کرد. آنها شواهد محکمی دال بر کاهش خطر سرطان سینه با روش های سبک زندگی ساده کشف کردند. براون می گوید: «برای سالم تر شدن هیچ وقت دیر نیست. اما هر چه زودتر، بهتر.»

 

آکاایران: چگونه از سرطان سینه فرار کنیم؟

 
با این روش ها می توانید خطر بروز این بیماری را کمتر کنید:
الکل خادم سرطان است
مصرف الکل فقط خطر ابتلا به سرطان های مختلف را، از جمله سرطان روده بزرگ و سرطان کبد، افزایش می دهد. یک نوشیدنی در یک روز احتمال پیشرفت سرطان سینه را تا ١٠ درصد افزایش می دهد. با نوشیدن دو نوشیدنی این میزان را دو برابر و به ٢٠ درصد می رسد. جولیان کیم، سرطان شناس در موسسه CancerCare Manitoba، می گوید: «بسیاری از زنان با شنیدن این خبر شوکه می شوند. آنها الکل مصرف می کنند و فکر می کنند تاوان این کارشان را نخواهند پرداخت.» الکل میزان استروژن را بالا می برد؛ استروژن مانند هورمون های دیگر، پیام هایی را که مربوط به تقسیم سلولی است به مغز می رساند. عامل طول عمر افزایش یافته استروژن با سرطان سینه در ارتباط است.
به همین دلیل است که تجربه نخستین عادت ماهیانه در ١٢ سالگی و تجربه یائسگی پس از ٥٥ سالگی از عوامل خطرناک این بیماری به شمار می روند. علاوه بر این ها، وقتی الکل وارد سوخت و ساز بدن می شود، به سمی به نام استالدهید تبدیل می شود که به دی ان ای صدمه می زند و توانایی ما را برای اصلاح این صدمه مخدوش می کند.
ادواردو ازمبوجا، پزشک راهنمای گروه تحقیقاتی داروسازی سرطان سینه اروپا در انستیتو جولز بوردت بروکسل، می گوید: «حتی مصرف کم الکل در طول روز هم خطر ابتلا به سرطان سینه را نسبت به کسانی که الکل مصرف نمی کنند، تا ٥ درصد افزایش می دهد.»
فعالیت بدنی داشته باشید
ورزش خطر ابتلای به سرطان سینه را کاهش و عدم فعالیت فیزیکی این خطر را افزایش می دهد. تاثیرات ایمنی به عوامل مختلفی وابسته است؛ در دوره پس از یائسگی به سر می برید یا نه، آیا میزان تمرینات ورزشی ای که انجام می دهید، متناسب است یا سخت (سطح تناسب یا سختی ورزش با صحبت کردن راحت در حین انجام ورزش تعیین می شود) و چه مقدار زمان به فعالیت بدنی اختصاص می دهید.
 
دکتر جیانت وایدیا، جراح سینه و استاد جراحی و سرطان شناسی دانشگاه کالج لندن، می گوید: «هر چه بیشتر ورزش کنید، خطر ابتلا به سرطان سینه را بیشتر کاهش داده اید.» تحقیقات نشان می دهد زنانی که در دوره پیش از یائسگی به سر می برند و فعالیت بدنی زیادی دارند این خطر را تا ١٧ درصد کاهش می دهند. حداقل ٣٠ دقیقه ورزش پرجست وخیز در روز را برای پیشگیری در نظر بگیرید اما به خاطر داشته باشید که هر نوع فعالیت بدنی بهتر از عدم فعالیت است.
 
دکتر کریستین فریدریش، دکتر اپیدمیولوژیک در سرویس سلامت آلبرتا که در تعیین کیفیت و کمیت عوامل تغییر و اصلاح انواع سرطان ها در سراسر کانادا نقش داشته است، می گوید: «می دانیم ورزش هم خطر ابتلا به حداقل ١٣ نوع سرطان را کاهش می دهد.» ظاهرا با فعالیت های بدنی گوناگونی می توان ایمنی جسم را در برابر سرطان سینه فراهم آورد. ورزش سطح استروژن زنانی را که در دوره یائسگی به سر می برند، پایین می آورد و سیستم ایمنی بدن آنها را بهبود می بخشد. در معرض نور خورشید قرار گرفتن و دریافت ویتامین دی نیز می تواند تغییر شگرفی را پیش آورد. هر چند مطالعات بیشتری برای فهم تاثیر گونه های مختلف فعالیت بر سلول های بدن لازم است.
افزودن برنامه ورزشی به زندگی آشفته و شلوغ ، چالش برانگیز است اما شاون چیری، مدیر ارشد بهبود سلامت در انجمن سرطان کانادایی، می گوید می توانیم تاثیرات این تغییر رویه را در محل کار و در شهرها اعمال کنیم؛ کارمندان می توانند از تخفیف های عضویت در باشگاه استفاده کنند یا راه هایی برای افزایش سطح فعالیت در محل کار بیابند. شهرها می توانند مسیرهایی برای دوچرخه سواری تعبیه کنند. او می گوید: «بدین شکل محیط زیست این افراد را تشویق می کند فعالیت بدنی بخشی از روزشان باشد.»
کنترل وزن در دوران یائسگی
داشتن اضافه وزن یا چاقی در بزرگسالی عامل خطرناک مشهودی برای سرطان سینه در دوران بعد از یائسگی است (مقوله ای که شامل اغلب موارد می شود؛ ٨٣ درصد سرطان های سینه پس از ٥٠ سالگی تشخیص داده می شوند) . افزایش وزن پس از یائسگی احتمال ابتلای به سرطان سینه را افزایش می دهد. دکتر جولیان کیم، در موسسه CancerCare Manitoba می گوید: «هر ١٠ کیلوگرمی که در دوران یائسگی به وزن بدن اضافه می شود با ١٨ درصد افزایش خطر نسبی ابتلا به سرطان سینه مرتبط است. » («خطر نسبی» به این معناست که شما ١٨ درصد بیشتر از دیگرانی که همسن شما هستند و شکل بدنی شما را دارند اما وزن اضافه نکرده اند، مستعد ابتلا به سرطان سینه هستید.
 
داشتن وزن سالم بطور پیوسته شما را در برابر گونه های دیگر سرطان، دیابت، بیماری های قلبی و سکته محافظت می کند.) دکتر ازمبوجا می گوید: «شواهد محکمی برای مرتبط کردن چاقی با سرطان وجود دارد.» ورزش کردن مشخص می کند که چرا وزن به تنهایی بر خطر ابتلا به سرطان سینه تاثیرگذار است.
 
هر چند پس از دوران یائسگی، بافت های چربی منبع اصلی استروژن به شمار می روند. محققان رابطه هایی میان چاقی و التهاب مزمن بافت های چربی که ممکن است مسوول خطر سرطان فزاینده در سینه باشد، یافته اند. همین امر در مورد میزان بالای انسولین به کار می رود. علت این امر هر چه که باشد، کنترل وزن، به خصوص پس از یائسگی، شما را در برابر سرطان سینه محافظت می کند.
پیشگیری با یک قرص
دکتر جولیان کیم از CancerCare Manitoba می گوید: «از میان سرطان های شایع تر- مانند ریه و روده- فقط یک نوع سرطان هست که می توان با دارو از بروز آن پیشگیری کرد و آن هم سرطان سینه است. » تاموکسیفن و رالوکسیفن که مانع گیرنده های استروژن در سلول های سینه می شوند، تا ٥٠ درصد خطر نسبی را کاهش می دهند. اکزمستین و آناستروزول (exemestane and anastrozole) می توانند باقی مانده استروژن را در زنانی که دوره یائسگی را پشت سر گذاشته اند، پایین بیاورند که همین امر می تواند به کاهش ٦٥ درصدی «خطر نسبی» بینجامد.
از درمان با تعویض هورمون اجتناب کنید
درمان با تعویض هورمون برای درمان نشانه های یائسگی، که با میزان رو به افول استروژن مشاهده شده مانند گرگرفتگی، اختلال در خواب و خشکی، واژن به کار می رود. این درمان شامل مصرف قرص یا برچسب مکمل استروژن- که گاهی با هورمون دیگری به نام پروژستین ترکیب شده است- می شود. اما متخصصان تخمین زده اند که درمان با تعویض هورمون، که سطح استروژن زنانی را که در دوره بعد از یائسگی قرار دارند بالا می برد، و ١٥ درصد بروز موارد جدید سرطان سینه را شامل می شود.
دکتر وایدیا می گوید: «تصمیم به مصرف داروهای تعویض هورمون، تصمیم پیچیده ای است که زنان باید با مشورت دکتر متخصص به این نتیجه برسند. این داروها خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند اما بهبودی شگرفی به کیفیت زندگی برخی زنان با نشانه های یائسگی دشوار می بخشد. هر زن باید به شدت مزایا و عوارض این داروها را در نظر بگیرد تا با دکترش به نتیجه برسد.»
دکترتان وابسته به علائمی که در بدن تان مشاهده می کند، باید درمان استروژن موضعی را پیشنهاد دهد که شامل دوز پایین استروژن واژنی می شود و خطر کمتری دارد؛ چراکه استروژن بسیار کمی وارد گردش خون شما می شود. اگر انجام درمان با تعویض هورمون را انتخاب کرده اید، این درمان را تا حد امکان در کوتاه ترین زمان انجام دهید تا بیشتر از ٥ سال زمان نبرد. خطر پیشرفت سرطان سینه چند سال پس از قطع مصرف داروها با تعویض استروژن از بین می رود.
 
دکتر ازمبوجا می گوید: «درمان ترکیبی استروژن/پروژسترون وقتی بیشتر از سه تا ٥ سال استفاده شود، بیشترین خطر را در پی دارد. بنابراین اگر شما و دکترتان مزایای این درمان را به خطرات آن ترجیح دادید، مصرف آن را بیشتر از این مدت زمان طولانی نکنید.» ازمبوجا در ادامه می گوید: «اگر دچار اضافه وزن هستید، رژیم بگیرید و حدود ٨ ساعت در هفته ورزش کنید و همین موارد برای کم کردن چند کیلو کافی است. کاهش وزن نه تنها به شما احساس خوشایندی می دهد بلکه خطر ابتلا به سرطان سینه را هم کاهش می دهد.»
.

منبع : bartarinha.ir