آکاایران: ورم معده عبارت عمومی برای یک گروه از بیماری است: التهاب پوشش روده. التهاب ورم معده اغلب به علت عفونت با یک باکتری است که باعث زخم معده می شود. استفاده منظم از برخی داروهای مسکن و نوشیدن بیش از حد الکل نیز می تواند به ورم معده کمک کند. دو نوع ورم معده داریم:

1- ورم معده ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد (ورم معده حاد)

2- یا به آرامی در طول زمان ظاهر می شود (ورم معده مزمن)

در برخی موارد، ورم معده می تواند منجر به زخم و افزایش خطر سرطان معده شود. با این حال، برای اکثر افراد، ورم معده جدی نیست و به سرعت با درمان بهبود می یابد.

علائم ورم معده چیست؟

علائم و نشانه های ورم معده عبارتند از:

 • گیجی یا سوزش یا درد (سوء هاضمه) در قسمت فوقانی شکم که ممکن است با خوردن غذا بدتر یا بهتر شود
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • احساس سیری در شکم پس از غذا خوردن

ورم معده همیشه علایم و نشانه ندارد.

چه زمانی باید برای ورم معده به دکتر مراجعه کنید:

تقریبا همه افراد مبتلا به اختلالات گوارشی و معده بوده اند. اکثر موارد سوء هاضمه کوتاه مدت است و نیازی به مراقبت های پزشکی ندارند. اگر یک هفته یا بیشتر علائم و نشانه های ورم معده دارید، به پزشک مراجعه کنید. اگر ناراحتی معده شما پس از تجویز دارو یا داروهای فاقد نسخه، به خصوص آسپرین یا دیگر داروهای مسکن بود، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر خون استفراغ کردید، در مدفوعتان خون دارید یا مدفوع تیره دارید، برای تعیین علت به پزشک مراجعه کنید.

علت ورم معده چیست؟

ورم معده التهاب پوشش معده است. ضعف و یا آسیب به مانع مخاطی که موجب محافظت از دیواره معده می شود، باعث می شود که پوشش گوارش شما آسیب ببیند و باعث انجماد معده شود. تعدادی از بیماری ها می تواند خطر ابتلا به ورم معده را افزایش دهد، از جمله بیماری کرون و سارکوئیدوز، بیماری که در آن مجموعه سلول های التهابی در بدن رشد می کند.

عوامل خطر ساز در ایجاد ورم معده

علائم ورم معده

عواملی که خطر ابتلا به ورم معده را افزایش می دهد عبارتند از:

1- عفونت باکتریایی:

گرچه عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین عفونت های انسانی در سراسر جهان است، تنها برخی از افراد به عفونت ورم معده یا سایر اختلالات دستگاه گوارش مبتلا می شوند. پزشکان معتقدند آسیب پذیری باکتری ممکن است به ارث برده شود و یا می تواند با انتخاب شیوه زندگی نامناسب مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی ایجاد شود.

2-  استفاده منظم از داروهای مسکن:

داروهای مسکن رایج مانند آسپیرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) و ناپروکسن می تواند باعث ورم معده حاد و مزمن شود. مصرف بیش از حد این داروها ممکن است یک ماده کلیدی را کاهش دهد که باعث حفظ رطوبت محافظ در معده شما می شود.

3-  سن بالاتر

بزرگسالان سالمند خطر ابتلا به ورم معده دارند، زیرا پوشش معده با سن کاهش می یابد و افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به عفونت H. pylori یا اختلالات خود ایمنی نسبت به افراد جوان هستند.

4-  مصرف بیش از حد الکل

الکل می تواند باعث تخریب معده شما شود. مصرف بیش از حد الکل باعث ورم معده حاد می شود.

5- استرس

استرس شدید ناشی از جراحی، آسیب، سوختگی یا عفونت شدید می تواند باعث ورم معده حاد شود.

بدن شما به سلول های معده تان حمله می کند. ورم معده خود ایمنی نوعی ورم معده است که بدن شما به سلول هایی که بر روی معده شما وجود دارد حمله می کند. این واکنش می تواند محافظ معده را از بین ببرد. ورم معده خود ایمنی در افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی دیگر، از جمله بیماری هاشیموتو و دیابت نوع 1، شایع تر است. ورم معده خود ایمنی مچنین می تواند با کمبود ویتامین B-12 همراه باشد. سایر بیماری ها. ورم معده ممکن است با سایر بیماری ها، از جمله HIV / AIDS، بیماری کرون و عفونت های انگلی همراه باشد.

پیشنهاد پزشک اوما: 11 درمان خانگی عفونت هلیکوباکترپیلوری ( اچ پیلوری)

عوارض جانبی در ورم معده چیست؟

ورم معده فاقد درمان، ممکن است به زخم معده (10 علامت که نشان میدهد شما زخم معده دارد ) و خونریزی معده منجر شود. به ندرت، بعضی از انواع ورم معده مزمن ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند. اگر علائم و نشانه های شما با وجود درمان ورم معده بهبود نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید.

پیشگیری از بیماری گاستریت یا ورم معده

مشخص نیست H. pylori چگونه پخش می شود، اما شواهدی وجود دارد که می توان آن را از فرد به فرد یا از طریق مواد غذایی و آب آلوده انتقال داد. می توانید اقدام به محافظت از عفونت ها، مانند H. pylori را با شستن دست های خود با صابون و آب و خوردن غذاهایی که به طور کامل پخته شده اند، انجام دهید.

تشخیص ورم معده چگونه است؟

برای تشخیص ورم معده، پزشک خانواده پرونده پزشکی و خانوادگی را بررسی میی کند، معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد و ممکن است تست های زیر را توصیه کند:

1- آندوسکوپی :

آندوسکوپ  یک لوله نازک حاوی یک دوربین کوچک است که از دهان شما به داخل شکم وارد می شود تا در معده قرار گیرد. پزشک التهاب را بررسی می کند و ممکن است یک انفوزیون را انجام دهد، یک روش که در آن یک نمونه کوچک از بافت برداشته شده و سپس برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

2-  آزمایش خون:

پزشک ممکن است آزمایش های مختلف خون را انجام دهد، مانند بررسی تعداد گلبول های قرمز خون برای تعیین اینکه آیا شما کم خونی دارید- به این معنی که شما گلبول های قرمز کافی ندارید. وی همچنین می تواند آزمایش خون برای عفونت H. pylori و کم خونی فقر آهن را انجام دهد.

3-  آزمایش خون مدفوع (آزمون مدفوع):

این آزمایش برای حضور خون مخفی در مدفوع شما، نشانه ورم معده، انجام می شود.

درمان دارویی و غذایی ورم معده

درمان ورم معده بستگی به علت آن دارد. ورم معده حاد ناشی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا الکل ممکن است با متوقف کردن مصرف این مواد از بین برود. اکثر افراد مبتلا به ورم معده علائم کوتاه مدت دارند و به طور کامل بهبود می یابند (درمان می شوند). افرادی که دچار علایم اصلی هستند و به طور مناسب درمان می شوند، به طور کامل بهبود می یابند. پیش آگهی افراد مبتلا به بیماری مزمن و کسانی که عوارض جدی مانند خونریزی زخم، انسداد و سرطان را تجربه می کنند بیشتر محافظت می شود.

درمان دارویی ورم معده

علت ورم معده

داروهای مورد استفاده برای درمان ورم معده عبارتند از:

1-  داروهای آنتی بیوتیک برای کشتن H. pylori:

برای هلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش، پزشک ممکن است ترکیبی از آنتی بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین (بیسین) و آموکسی سیلین (آموکسیل، اوگوتیمین، دیگران) یا مترونیدازول را پیشنهاد کند. اطمینان حاصل کنید که نسخه آنتی بیوتیک کامل، معمولا برای هفت تا 14 روز است.

2-  داروهایی که تولید اسید را مسدود می کنند و باعث ترمیم می شوند:

مهار کننده های پمپ پروتون، با مسدود کردن فعالیت قسمت هایی از سلول هایی که اسید تولید می کنند، اسید را کاهش می دهند. این داروها عبارتند از داروهای تجویزی و فاقد نسخه داروهای امپرازول، لنسپروزول، رابپرازول، اسموپرازول، دکسلانوسپارازول (دگزیلانت) و پنتورپازول (پروتونیک). استفاده طولانی مدت از مهار کننده های پمپ پروتون، به ویژه در دوزهای بالا، ممکن است خطر شکستگی های ران، مچ دست و ستون فقرات را افزایش دهد. از پزشک خود بپرسید که آیا مکمل کلسیم می تواند این خطر را کاهش دهد.

3-  داروها برای کاهش تولید اسید:

مسدود کننده های اسید - همچنین مسدود کننده های هیستامین مقدار اسید را که به دستگاه گوارش شما منتقل می شود کاهش می دهد، که باعث کاهش درد ورم معده می شود و باعث بهبودی می شود. داروهای ضد بارداری حاوی رنیتیدین (زانتیک)، فاموتییدین (پپیدید)، سایمتیدین و نیاسیدین هستند که به صورت تجویزی یا فاقد نسخه در دسترس هستند.

4-  آنتی اسیدها که اسید معده را خنثی می کنند:

پزشک ممکن است یک دارو ضد انعقاد در رژیم دارویی شما قرار دهد. آنتی اسیدها اسید معده موجود را خنثی می کنند و می توانند باعث تسکین درد شوند. عوارض جانبی می تواند شامل یبوست یا اسهال باشد.

درمان غذایی ورم معده

درمان ورم معده

چه غذاهایی علائم گاستریت را تشدید می کند؟

مواد غذایی و سایر مواد مورد نیاز برای کاهش یا جلوگیری از علائم ورم معده عبارتند از:

 •  الکل
 • غذاهای ادویه دار
 • غذاهای چرب
 •  غذاهای سرخ شده

علاوه بر این، باید هر چیزی که ممکن است سمی یا تحریک کننده معده باشد نیز اجتناب شود (برای مثال سیگار کشیدن، نوشیدنی های اسیدی مانند قهوه، پودر سیر، پودر فلفل و محصولات گوشتی).

چه غذاهایی ورم معده را کاهش یا متوقف می کند؟

متخصصان مراقبت های بهداشتی در دانشگاه مریلند و دیگران معتقدند که خوردن غذا به مقدار کمتر و مکرر و اجتناب از غذاهایی که تند، اسیدی، سرخ شده یا چرب هستند، باعث کاهش علائم می شود. علاوه بر این، کاهش استرس نیز توصیه می شود. موادغذایی مانند چای زنجبیل و / یا چای بابونه با عسل ورم معده را تسکین می دهد در حالی که پیاز، سیر، سیب زمینی، سیب و کرفس می تواند رشد H. pylori را متوقف کند. غذاهایی که ممکن است رشد H. pylori را متوقف کنند و علائم ورم معده را کاهش دهند عبارتند از:

 •  چای (مخصوصا سبز و سفید)
 • ماست
 • نعناع 
 •  سبوس گندم
 • آب هویج
 • آب نارگیل
 • سبزیجات برگ سبز
 • پیاز
 • سیر
 • سیب
 • میوه های تازه و انواع توت ها
 • کرفس
 • آب ذغال اخته
 •  کلم
 •  کلم بروکلی
 • جعفری
 • آویشن
 •  سویا
 •  حبوبات (لوبیا، نخود فرنگی و عدس)

 اگر چه این داروهای خانگی ممکن است به کاهش یا تسکین علائم کمک کنند، اما داروهای خانگی به ندرت به درمان ورم معده می پردازند.

ورم معده چقدر طول می کشد؟

ورم معده حاد حدود 2 تا 10 روز طول می کشد. ورم معده مزمن، در صورت عدم درمان، ممکن است از هفته ها تا چند سال طول بکشد. اگر علت اصلی ورم معده (به عنوان مثال، نوشیدن الکل) درمان نشود، ورم معده احتمالا ادامه خواهد یافت.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir