آکاایران: خانم های مبتلا به ام اس می توانند باردار شوند؟


بسیاری از خانم های مبتلا به ام اس در مورد باردار شدن دچار تردید هستند، در این مقاله به مراقبت های دوران بارداری برای خانم های مبتلا به ام اس می پردازیم.

بیماری ام اس برای خانم های باردار قابل کنترل است؟

به گفته محققان بارداری به خودی خود باعث کاهش حمله های عصبی به ویژه در سه ماهه سوم می شود.

در بیماری ام اس، بدن به اشتباه، به نخاع، مغز و عصب بینایی حمله می کند. در حدود ۸۵ درصد موارد، ام اس با حمله های عودشونده و بهبود دوباره آن شناسایی می شود.
حمله های عصبی با بروز ناگهانی برخی علایم مانند تاری دید یا بدتر شدن علایم قبلی مانند خستگی، بی حسی، سوزن سوزن شدن دست، مشکل در راه رفتن، مشکلات مثانه و روده و ضعف جسمی خود را نشان می دهد.

بعضی از متخصصان به زنانی که قصد بارداری دارند، توصیه می کنند که مصرف داروهای دفع کننده حمله های ام اس را متوقف کنند. به اعتقاد دکتر بیانکا وینستاک گاتمن، عصب شناس دانشگاه بوفالو جاکوب و مدیر مؤسسه تحقیق و درمان ام اس،قطع کامل داروهای ام اس، می تواند خطر عود حمله های عصبی را افزایش دهد. بنابراین پزشک باید بهترین روش درمانی را که هم برای مادر و هم برای کودک بی خطر باشد، انتخاب کند.
نتایج مطالعات نشان می دهد گاهی ادامه مصرف داروهای قدیمی مانند کوپاکسون (Copaxone)، در صورت تمایل به بارداری منعی ندارد اما تحقیقات در زمینه اثر داروهای جدیدی مانند تسفیدرا Tecfidera و فینگولیمود Fingolimod در دوران بارداری همچنان ادامه دارد.

چالش دیگر بیماری ام اس در بارداری، مربوط به قدرت باروری می شود. بیماری ام اس به صورت ذاتی بر قدرت باروری تأثیر نمی گذارد اما نتیجه مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد، حدود ۱۰ درصد از زنانی که مبتلا به ام اس هستند، در باردار شدن دچار مشکل اند. برخی از مطالعات نشان می دهد که ممکن است افراد مبتلا به بیماری ام اس، به دخالت پزشکی در زمینه باروری، مانند هورمون درمانی یا لقاح آزمایشگاهی نیاز دارا باشند.
هرچه سن فرد بالاتر باشد احتمال نیاز او به درمان باروری بیشتر است.

راهکارهای بارداری برای زنان مبتلا به ام اس

  • مصرف ویتامین های مورد نیاز به همراه  فولیک اسید
  • اجتناب از مصرف سیگار
  • داشتن رژیم غذایی سالم
  • ورزش کردن
  • عادات خواب مناسب

کنترل ام اس در طول بارداری و مصرف داروها باید با مشورت پزشک انجام گیرد.

وضعیت تحمل ایمنی بدن در دوران بارداری

به این معنا که به خاطر مادر، مهمان درون شکمش و حتی جفت و برای رشد آن ها،  باید تغییراتی در سیستم ایمنی رخ دهد تا بدن مهمان های نوین را بپذیرد. این تغییرات در سیستم ایمنی به کاهش حمله های عصبی در ام اس منجر می شود. علاوه بر حمله ها، بارداری بر علایم بیماری هم تأثیر می گذارد و باعث کاهش شدت آن ها می شود. ضعف جسمی، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پاها، در طول بارداری کم می شود.
 البته باید به این موضوع اشاره کرد که برخی علایم ام اس به دلیل همزمانی با علایم بارداری، تشدید می شود از جمله خستگی، مشکلات تعادلی (به ویژه با اضافه وزن دوران بارداری) و ناتوانی در کنترل ادرار.

کنترل ام اس در بارداری

 بارداری

- در طول بارداری،  یک گروه پزشکی حرفه ای انتخاب کنید. اطمینان یابید که عصب شناس و متخصص زنان و زایمان شما با یکدیگر در ارتباط اند و وضعیت جسمی شما را زیر نظر دارند.
- ویتامین D مصرف کنید. با این که خطر انتقال بیماری ام اس به جنین پایین است (حدود ۳ تا ۵ درصد) ، اما مصرف هزار تا دو هزار واحد  ویتامین D در روز، می تواند این خطر را کمتر کند.

- زنان باید با پزشکان خود درباره بهترین دوز ویتامین D صحبت کنند زیرا ممکن است در افراد مبتلا به ام اس متغیر باشد.
 - به طور منظم ورزش کنید.  ورزش باعث کاهش خستگی می شود و علاوه بر این که به حفظ سلامت عضلات و مفاصل کمک می کند، باعث تولید اندروفین و افزایش شادی شما هم می شود. توصیه واحدی برای میزان ورزش موجود نیست اما پیاده روی روزانه بهترین گزینه است.
- اگر امکان دارد، مصرف داروهای دیگر را متوقف کنید. معمولا بیماران مبتلا به ام اس داروهای دیگری مربوط به درمان گرفتگی عضلات، افسردگی، کاهش انرژی یا مشکلات روده و مثانه مصرف می کنند. با پزشکتان درباره تاثیر هریک از این داروها روی کودک صحبت کنید. ممکن است نیاز باشد به تدریج دوز داروها را کم کنید و آن ها را تغییر دهید.

بیماری ام اس پس از زایمان

حدود یک سوم زنان مبتلا به ام اس، پس از زایمان دچار حمله می شوند و این خطر تا شش ماه وجود دارد. برای کاهش حمله های عصبی پس از زایمان می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:
-  خودتان به نوزاد شیر دهید. تحقیقات نشان می دهد زنانی که به نوزادشان شیر می دهند، با کاهش احتمال بروز حمله های عصبی روبه رو می شوند.
 
- استرستان را کاهش دهید. مصرف داروها رابا مشورت پزشک  از سر بگیرید؛ به ویژه اگر پیش از بارداری میزان حمله های عصبی در شما بالا بوده، بسیار مهم است که مصرف داروهایتان را ادامه دهید. اما با آغاز مصرف دارو، باید شیردهی را فراموش کنید. البته مصرف داروهای استروئیدی ماهیانه در دوران شیردهی ضرری ندارد.
- مراقب شرایط روحی خود باشید. زنان مبتلا به ام اس، در معرض شدید ابتلا به افسردگی پس از زایمان قرار دارند. هر لحظه احساس می کنید شرایط روحی تان در نگهداری از کودک مناسب نیست، خانواده و اطرافیان را در جریان بگذارید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آیا مبتلایان به MS می توانند بچه دار شوند؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نشانه های بیماری ام اس


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : salamatism.com

.

منبع : seemorgh.com