آکاایران: زنان به دلیل عادت ماهانه از دست رفتن خون در این زمان ها بیشتر به کم خونی مبتلا می شوند و به همین دلیل خانم ها باید با انتخاب رژیم غذایی مفید و استفاده از مواد غذایی خون ساز کم خونی را کنترل کنند.کم خونی طولانی مدت در تمام بافت ها و ارگان های بدن از جمله قلب و سیستم عروقی تاثیر منفی می گذارد بنابراین توصیه می شود زنان در دوران ۵ تا ۷ روز عادت ماهانه خود پیش از مصرف غذا و در حالت ناشتا با مشورت پزشک از قرص آهن استفاده کنند
یک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با اشاره به اینکه بهترین زمان مصرف قرص آهن در دوران عادت ماهانه در زنان است، گفت: شایع ترین نوع کم خونی مربوط به فقر آهن است.

دکتر رهام سالک درباره علائم کم خونی <Signs of anemia>اظهار کرد: خستگی زودرس، کاهش فعالیت بدنی، احساس ضعف و بی حالی، تمایل به استراحت و خوابیدن بیش از اندازه، تغییر ذائقه و در برخی از افراد تمایل به مصرف خاک یا مُهر خوردن از نشانه های کم خونی است.

وی با بیان اینکه شایع ترین نوع کم خونی فقر آهن است، افزود: فقرآهن در کودکان از تولد تا ۲ سالگی منجر به اختلال در رشد کودک می شود و در زنان باردار و افرادی که در زمان عادت ماهانه خونریزی بیش از حد دارند، کم خونی بیشتر از سایر افراد مشاهده می شود.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی اضافه کرد: کم خونی طولانی مدت در تمام بافت ها و ارگان های بدن از جمله قلب و سیستم عروقی تاثیر منفی می گذارد بنابراین توصیه می شود زنان در دوران ۵ تا ۷ روز عادت ماهانه خود پیش از مصرف غذا و در حالت ناشتا با مشورت پزشک از قرص آهن استفاده کنند.

سالک با تاکید بر اینکه مصرف طولانی مدت و خودسرانه قرص آهن سبب تجمع آهن در بدن می شود، عنوان کرد: برای پیشگیری از این مسئله توصیه می شود که فرد فاقد نظر و مشورت پزشک آهن استفاده نکند.

وی با اشاره به اینکه جذب آهن در حضور برخی مواد غذایی کاهش می یابد، یادآور شد: بهتر است افراد جهت جذب آهن، آن را به صورت ناشتا مصرف کنند البته اگر فردی نمی تواند دارو را با شکم خالی میل کند و معده او اذیت می شود می تواند دارو را با موادی که حاوی ویتامین C هستند، استفاده کند.طبنا

منبع/شفا آنلاین

.

منبع : hidoctor.ir