آکاایران: بارداری: پوست چگونه در دوران بارداری تغییر می کند؟ (بخش دوم)

تغییر پوست در بارداری: در مقاله قبل به بررسی برخی از تغییرات رایج پوست در دوران بارداری پرداختیم. در این مقاله نیز به بررسی گروه های دیگری از تغییرات پوستی خواهیم پرداخت.

جوش یا آکنه در بارداری:

بارداری: پوست چگونه در دوران بارداری تغییر می کند؟ (بخش دوم) بارداری: پوست چگونه در دوران بارداری تغییر می کند؟ (بخش دوم)
همانطور که در مقاله قبل هم اشاره کردیم، تغییرات هورمونی سبب افزایش فعالیت غدد چربی پوست خواهد شد. این افزایش چربی پوست ممکن است سبب جوش و یا آکنه شود. برای جلوگیری از بروز آکنه اگر احساس افزایش چربی در پوست خود دارید، می توانید از پاک کننده های مناسب پوست چرب استفاده کنید و روزی دوبار با محلول شوینده مناسب بشویید.

واریس:

بارداری: پوست چگونه در دوران بارداری تغییر می کند؟ (بخش دوم) بارداری: پوست چگونه در دوران بارداری تغییر می کند؟ (بخش دوم)
در مقاله قبلی به این مطلب اشاره شد که در دوران بارداری بدن خون بیشتری تولید می کند. تولید خون بیشتر به دلیل افزایش تجمع خون در رگ ها ممکن است سبب بروز واریس خصوصا در رگ های پا شود. البته بروز واریس جنبه ارثی هم دارد و در همه ظاهر نمی شود. با توجه به نکات زیر می توانید احتمال ابتلا به واریس را کاهش دهید:

  • مدت زیادی ایستاده نمانید.
  • حداقل روزی نیم ساعت پیاده روی کنید. این امر به گردش بهتر خون در بدن کمک می کند.
  • هنگامی که روی صندلی می نشینید، حتما از زیر پایی استفاده کنید که پاها آویزان نباشد.
  • مدت طولانی نشسته نمانید و وضعیت خود را تغییر دهید.
  • در صورتی که زمینه ارثی بروز واریس را دارید، از جوراب های ضد واریس استفاده کنید.
  • ویتامین C به اندازه کافی مصرف کنید. این ویتامین به رگ ها کمک می کند که حالت الاستیسیته خود را حفظ کنند.
  • روزی نیم ساعت در حالی که دراز کشیده اید، پاهایتان را بالاتر از سر نگه دارید تا از تجمع خون اضافی در پاها جلوگیری شود.

خشکی و خارش پوست:

بارداری: پوست چگونه در دوران بارداری تغییر می کند؟ (بخش دوم) بارداری: پوست چگونه در دوران بارداری تغییر می کند؟ (بخش دوم)

با بزرگ شدن شکم در دوران بارداری پوست شکم کش می آید و این امر ممکن است سبب خشک شدن پوست شکم و خارش اندکی بشود. اما اگر در اواخر بارداری این خارش زیادتر بود و یا با حالت تهوع، از دست دادن اشتها و زردی پوست همراه باشد، بهتر است سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. زیرا این علایم ممکن است مربوط به کلستازی باشد که به عملکرد کبد مربوط می شود و از هر ۵۰ زن باردار یک نفر به این مشکل دچار می شوند که اگر زود شناسایی شود، مشکلی پیش نمی آید و پس از بارداری برطرف می شود.

اگر خشکی پوست شکم به دستها و پاهایتان هم گسترش پیدا کند، می تواند نشانه ای از بیماری PUPP باشد و در این مورد نیز باید فورا به پزشک مراجعه نمود. چرب کردن شکم در طول بارداری برای جلوگیری از بروز خشکی شکم در صورتی که این خشکی نشانه ای از بیماری های کلستازی و PUPP نباشد، نیز می تواند موثر باشد.

منبع
American pregnancy association
ترجمه و گردآوری
دکتر سارا بخشائی
.

منبع : fa.parsiteb.com