آکاایران: روزه گرفتن زنان شیرده صحیح است یا غلط؟

آکاایران: روزه گرفتن زنان شیرده

روزه گرفتن زنان شیرده ممکن است باعث ایجاد خطراتی برای زن شیرده و نوزاد شود بسیاری از زنان شیرده می خواهند بدانند که آیا می توان با وجود اینکه به نوزادشان شیر می دهند روزه بگیرند ؟ در ادامه با خطرات روزه گرفتن برای زنان شیرده آشنا خواهید شد. نوزادان در شش ماهه اول زندگی فقط با شیر مادر تغذیه می شوند و شیر مادر غذای اصلی برای رشد آنها محسوب می شود. به همین دلیل روزه گرفتن زنان شیرده که نوزاد آن ها شش ماهه نخست زندگی اش را طی می کند، توصیه می شود که روزه نگیرند؛ زیرا بسیاری از موادغذایی موجود در شیر مادر وابسته به میزان دریافت غذایی مادر است، بنابراین اگر مادر شیرده از تغذیه مناسب و کافی برخوردار نباشد، روزه گرفتن زنان شیرده در ماه رمضان بر بدن مادر و رشد نوزاد تاثیر منفی خواهد داشت.

عوامل موثر بر روزه گرفتن زنان شیرده در ماه رمضان

از آنجا که بسیاری از موادغذایی موجود در شیر مادر به نوع تغذیه مادر و دریافت مواد مغذی از وعده های غذایی وابسته است بنابراین در صورتی که مادر از تغذیه مناسب و کافی برخوردار باشد، روزه گرفتن زنان شیرده در ماه رمضان اثر کمتری بر روی مادر و رشد فرزندش می گذارد، مخصوصا اگر مادر شیرده اضافه وزن نیز داشته باشد اما اگر مادر وزن زیادی نداشته باشد محدودیت متوسط کالری دریافتی در زمان روزه گرفتن زنان شیرده ، ممکن است اثر قابل توجهی بر حجم شیر و در نتیجه رشد نوزاد بگذارد. به طور کلی عواملی که بر روزه و شیردهی زنان شیرده موثر است عبارتند از:

دفعات شیردهی
رژیم غذایی دوران شیردهی
سن نوزاد

روزه گرفتن برای زنان شیرده

مادران شیرده در ۶ ماه اول شیردهی به دلیل نیاز شیرخوار به شیرمادر بایستی از روزه گرفتن زنان شیرده خودداری کنند و در صورتی که به روزه گرفتن زنان شیرده اصرار دارند می توانند از شش ماهه دوم به بعد روزه بگیرند.

از آنجا که در سال اول به ویژه شش ماه نخست، غذای کودک فقط شیر مادر است توصیه می شود روزه گرفتن زنان شیرده، چون ممکن است بدن مادر در ساعات پایانی روز شیر کافی تولید نکند و در نتیجه رشد کودک دچار مشکل شود. اما در سال دوم تولد شیرخوار، به شرط این که کودک از هفته اول ماه هفتم غذای کمکی را شروع کرده باشد، روزه گرفتن زنان شیرده مانعی ندارد زیرا وابستگی شدید کودک به شیر مادر کاهش پیدا کرده و روزه داری مادر باعث نرسیدن غذای کافی به شیر خوار نخواهد شد.

در فاصله ۶ ماهگی تا یک سالگی بدن مادر این توانایی را دارد که در هنگام روزه گرفتن زنان شیرده به اندازه کافی شیر تولید نماید و بسته به نوع تغذیه و وزن مادر و همچنین میزان رشد کودک، مادر می تواند در مورد روزه گرفتن زنان شیرده یا روزه نگرفتن خود تصمیم بگیرد.

روزه گرفتن زنان شیرده صحیح است یا غلط؟روزه گرفتن زنان شیرده صحیح است یا غلط؟

روزه گرفتن زنان شیرده چه تاثیری روی شیر دارد

روزه داری مادران شیرده بر روی میزان چربی و نوع چربی شیر مادر تاثیر دارد. نوع چربی دریافتی مادر مستقیماً بر روی چربی شیر تاثیر دارد. در واقع مقداری از چربی موجود در شیر توسط سینه مادر ساخته شده و بقیه از طریق غذاهایی که مادر دریافت می کند تامین می شود، که با غذا نخوردن و روزه گرفتن زنان شیرده ترکیب این چربی ها تغییر می کند.
همچنین روزه داری باعث آزاد شدن ذخایر چربی مادر و دریافت بیشتر تری گلیسیریدها توسط کودک می شود.
شیر مادرانی که روزه می گیرند میزان روی، پتاسیم و منیزم کمتری دارد.
قطعاً برای افزایش شیر، مادر باید در روز مایعات مصرف کند و میوه و سبزی در وعده های غذایی خود بگنجاند تا بتواند، کودک را از نعمت شیر مادر برخوردار کند، که با روزه گرفتن میزان مصرف این مواد کمتر خواهد شد و مسلماً میزان شیر مادر نیز کم می شود.
روزه می تواند به واسطه اینکه زمان طولانی به بدن مادر مواد قندی نمی رسد، برای این زنان زیان آور باشد و در دوران شیردهی توصیه نمی شود.
در فصل های گرم سال که گرمای هوا و ساعات طولانی روزه داری روی آب بدن تاثیر می گذارد، کم آبی نیز می تواند حجم شیر مادر را تحت تاثیر قرار دهد.
کاهش آب بدن مادر و کم آبی موجب تغلیظ شیر می شود.
زنان شیرده لاغر به ویژه اگر روزه داری آنان همراه با کاهش کالری دریافتی باشد، باید برای روزه داری احتیاط کنند زیرا ممکن است به خود و کودک خود آسیب برسانند. محدودیت کالری دریافتی در زمان روزه داری، بر حجم شیر مادران چاق در مقایسه با مادرانی که وزن پایین تری دارند، اثر قابل توجهی نخواهد داشت.

روزه گرفتن زنان شیرده صحیح است

توصیه می شود مادران شیرده تا جایی که امکان دارد از گرفتن روزه خودداری کنند و شیر خشک را جایگزین کم شدن شیر مادر در ایام روزه داری نکنند، زیرا استفاده از شیر خشک هم موجب زیان رساندن به جسم کودک می شود و کودک را از دریافت مواد مغذی موجود در شیر مادر محروم می سازد.

بهترین رژیم غذایی برای روزه گرفتن زنان شیرده

رژیم غذایى مادران شیرده باید غنى از پروتئین، کلسیم، آهن و ویتامین ها باشد و در صورت قرار ندادن این مواد در رژیم غذایى، مادر دچار کمبودهاى شدید و در نتیجه عوارض خطرناکى مانند پوکى استخوان، خرابى دندان ها، کم خونى و ریزش مو مى شود.
مادران شیرده از خوردن ادویه جات، فلفل، سیر، پیاز و زیره که سبب بد بو شدن شیر مى شود پرهیز کنند؛ زیرا مکیدن سینه مادر، یکى از عوامل موثر در ترشح شیر است و بد بو شدن شیر باعث می شود نوزاد شیر را نخورد و منجر به کاهش یا قطع شیر گردد.
زنان شیرده روزه دار باید مواد غذایی با کیفیت بخورند.
مادران شیرده با مصرف مواد غذایی کم حجم، اما مقوی همچون لبنیات کم چرب، آجیل خام و انواع گوشت ها می توانند به حجم شیرشان بیافزایند.
مادرانی که در شش ماهه دوم کودکشان روزه می گیرند، توصیه می شود در وعده هاى غذایى سحرى، افطار و شام از مواد سرشار از آهن (مثل گوشت و حبوبات) و مواد غذایی کلسیم دار (مثل شیر و لبنیات) بیشتر استفاده کنند و با مصرف منابع غذایی حاوی پروتئین و انواع ویتامین ها در وعده های افطار و سحر و مابین این دو وعده، می توانند به نحو مطلوب به نوزاد شیر دهند و طی روز نیز غذا های کمکی را جایگزین شیر خود کنند.

حکم روزه گرفتن زنان شیرده

بسیاری از مراجع عظام می گویند؛ مادران شیرده مى توانند روزه بگیرند ولى اگر بعد از چند روز احساس کردند که روزه سبب کاهش در مقدار شیر آن ها شده است روزه گرفتن زنان شیرده جایز نیست (بهتر است در این زمینه هر کس مطابق با نظر مرجع تقلید خود عمل کند).

روزه گرفتن زنان شیرده باید ابتدا با پزشک متخصص نوزاد خود مشورت کرده و در صورت تایید پزشک و داشتن شرایط لازم، اقدام به روزه داری کنند. از آنجا که دریافت مادر شیرده از اغلب مواد مغذی از جمله کالری، پروتئین و بیشتر ویتامین ها در ماه رمضان کم تر از قبل می شود؛ بنابراین مادران شیرده که قصد روزه داری دارند باید در زمینه روزه و شیردهی با مشورت با پزشک مربوطه آگاهی های لازم را درباره شرایط سلامتی خود و کودکشان به دست آورند. در هر صورت اگر مادر شیرده با روزه گرفتن زنان شیرده دچار احساس سرگیجه، ضعف، بی حالی و سردرد شد، باید در مورد روزه گرفتن زنان شیرده تجدید نظر نماید.

روزه گرفتن زنان شیرده به خصوص در شش ماهه اول شیردهی توصیه نمی شود و باعث می شود تا شیر مادر از قوام خوبی برخوردار نباشد و کودک آسیب خواهد دید. روزه گرفتن زنان شیرده باید با دستور پزشک انجام شود.

.

منبع : samatak.com