آکاایران: فیناستراید | عوارض قرص فیناستراید

آکاایران: فیناستراید چیست؟

فیناسترید مانع تبدیل تستوسترون (تستوسترون چیست؟ ) به دی هیدروتستوسترون (DHT) در بدن می شود. DHT در رشد هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) دخیل است. فیناستراید برای درمان ریزش مو در مردان استفاده می شود. همچنین برای درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) در مردان مبتلا به پروستات بزرگ شده موثر است.

فیناستراید در درمان پروستات

فیناستراید (Proscar) به تنهایی یا به صورت ترکیب با داروهای دیگر (دوکسازوزین (Cardura)) برای درمان هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH، بزرگ شدن غده پروستات) استفاده می شود. فیناستراید برای درمان علائم BPH از جمله تکرر ادرار و سخت ادرار کردن استفاده می شود و ممکن است احتمال احتباس ادراری حاد (عدم ادرار ناگهانی) را کاهش دهد. همچنین ممکن است نیاز به جراحی پروستات را کاهش دهد.

فیناستراید در درمان ریزش مو

عوارض مصرف قرص فیناستراید

فیناستراید (Propecia) برای درمان ریزش موی مردانه (نازک شدن تدریجی مو روی پوست سر که منجر به ریزش مو و یا کچلی در قسمت بالای سر در مردان می شود) مورد استفاده قرار می گیرد. فیناستراید (Propecia) برای درمان ریزش مو در گیجگاه و درمان ریزش مو در زنان یا کودکان استفاده نمی شود. فیناستراید در دسته داروهایی است که مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز نامیده می شوند. فیناستراید با از تولید هورمون مردانه که باعث بزرگ شدن پروستات می شود به درمان BPH می پردازد. فیناستراید با جلوگیری از تولید هورمون مردانه در پوست سر که از رشد مو جلوگیری می کند، ریزش مو در مردان را درمان می کند.

برای جلوگیری از ریزش مو چه باید کرد؟

 نکات مهم قابل توجه در مصرف فیناستراید

 • این دارو ترجیحا برای مردان استفاده می شود.
 • فیناستراید بهتره توسط خانم ها یا کودکان مصرف نشود.
 • اگر فیناستراید در دوران بارداری مصرف شود می تواند باعث ایجاد نقص های مادرزادی شود. قرصهای فیناستراید نباید توسط خانم های باردار مصرف شود.

قبل از مصرف فیناستراید باید بدانید:

 • اگر به فیناستراید حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید.
 • فیناستراید هرگز نباید توسط خانم ها یا کودکان مصرف شود. فیناستراید از طریق پوست جذب می شود بنابراین خانم ها یا کودکان نباید به قرص های فیناستراید دست بزنند.
 • استفاده از فیناستراید ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد (آیا سرطان پروستات درمان دارد؟). اگر نگران این مسئله هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

 •  بیماری کبد یا آزمایش آنزیم کبدی غیرطبیعی.
 • سرطان پروستات؛
 •  اختلال عضلانی مثانه؛
 •  تنگی مجرای ادرار؛
 •  اگر قادر به ادرار کردن نیستید؛ یا
 •  اگر به داروی مشابه این دارو ( dutasteride Avodart) آلرژیک هستید.

اگر چه فیناستراید برای زنان استفاده نمی شود، اما اگر خانم در دوران بارداری در معرض این دارو قرار بگیرد نقص های مادرزادی ایجاد می شود. قرصهای فیناستراید نباید توسط خانم های باردار مصرف شود. اگر یک خانم به طور تصادفی با قرص شکسته یا خرد شده در تماس قرار بگیرد، باید محل تماس را با آب و صابون بشوید.

چگونه باید فیناستراید مصرف کنم؟

 1. پزشک شما آزمایش خون انجام خواهد داد تا مطمئن شود بیماری ندارید که مانع از استفاده از فیناستراید شود.
 2. تمام نوشته های روی برچسب دارو را با دقت بخوانید و به آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا زمان طولانی تر از دوز توصیه شده مصرف نکنید.
 3. این دارو را همراه با یک لیوان پر از آب مصرف کنید.
 4. فیناستراید را می توان با یا فاقد غذا مصرف کرد. دارو را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
 5. از فیناستراید به طور منظم برای بیشترین بازدهی و تاثیر استفاده کنید. 
 6. ممکن است قبل از بهبود علائم شما 3 ماه یا بیشتر طول بکشد. اگر علائم شما بهبودی نداشت، استفاده از دارو را ادامه دهید و به پزشک خود بگوئید.
 7. در صورت استفاده از فیناستراید، ممکن است نیاز به آزمایشهای خون مکرر داشته باشید. پزشک همچنین آنتی ژن خاص پروستات (PSA) را برای بررسی سرطان پروستات آزمایش خواهد کرد.
 8. دارو را در دمای اتاق دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری کنید. بطری را محکم ببندید.

در هنگام مصرف فیناستراید از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

از سریع بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده بپرهیزید زیرا باعث احساس سرگیجه می شود. به آرامی بلند شوید تا از افتادن جلوگیری شود.

عوارض مصرف قرص فیناستراید در مردان

قرص فیناستراید

در صورتی که علائم واکنش آلرژیک داشتید، با اورژانس تماس بگیرید: کهیر؛ سخت تنفس کشیدن، ورم صورت، لبها، زبان یا گلو. در صورت مشاهده هر نشانه ای از سرطان پستان مرد با پزشک خود تماس بگیرید. علائم از قبیل:

 •  غده های پستان؛
 •  درد پستان یا حساسیت به لمس؛
 •  ترشحات نوک پستان؛ یا
 •  تغییرات دیگر در سینه.

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  از دست دادن میل جنسی؛
 •  ناتوانی جنسی؛
 • مشکل داشتن در ارگاسم؛ یا
 • انزال غیرطبیعی.

اثرات جانبی جنسی فیناستراید ممکن است پس از قطع مصرف این دارو ادامه یابد. اگر نگران این عوارض جانبی هستید با پزشک خود صحبت کنید. این لیست تمام عوارض جانبی نیست و ممکن است عوارض دیگری نیز وجود داشته باشد. در مورد عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید. 

اطلاعات مصرفی فیناستراید

مصرف روزانه بزرگسالان برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات:

5 میلی گرم به صورت خوراکی یکبار در روز

نظرات:

 • دوز مصرفی در هر دو نوع درمان تنها و ترکیبی یکسان است.
 • مصرف بزرگسالان برای آلوپسی آندروژنتیک:

برای درمان ریزش موی مردان (آلوپسی آندروژنیک) فقط در مردان

1 میلی گرم به صورت خوراکی یکبار در روز

نظرات:

 • استفاده روزانه به مدت 3 ماه یا بیشتر لازم است تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. 

کاربرد: برای درمان ریزش موی مردان (آلوپسی آندروژنیک) فقط در مردان استفاده می شود. 

 بارداری و شیردهی با فیناستراید

- استفاده از فیناستراید در بارداری ممنوع است. به علت توانایی مهارکننده های 5 آلفا-ردوکتاز نوع II برای جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون، این داروها، از جمله فیناستراید، ممکن است در هنگام استفاده باعث اختلالات تناسلی خارجی در جنین پسر شود. یک ماه قبل از اقدام به بارداری باید مصرف قرص فیناستراید را قطع کرد.

- خانم های باردار نباید در معرض قرص های فیناستراید خرد شده و یا شکسته قرار بگیرند زیرا احتمال جذب قرص وجود دارد و خطراتی جنین پسر را تهدید می کند. 

- مقدار کم فیناستراید از مایع منی در افرادی که 5 میلی گرم فیناستراید در روز مصرف می کنند بازیابی می شود. معلوم نیست که آیا در صورتی که مادر در معرض مایع منی فردی که از فیناستراید استفاده می کند قرار بگیرد، جنین دچار مشکل می شود یا خیر. هنگامی که شریک جنسی شما باردار است، توصیه می شود تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض مایع منی شما اجتناب کند.

- در شیردهی فیناستراید برای زنان شیرده استفاده نمی شود. مشخص نیست که آیا فیناستراید از شیر مادر خارج می شود یا خیر.

سوال کاربران:

سوال :  من به مدت یک ماه از این دارو مصرف کردم و برخی از عوارض جانبی مانند کاهش میل جنسی و رقیق شدن مایع منی را تجربه کرده ام. من ازدواج موفقی داشتم و در گذشته هیچ مشکلی با میل جنسی نداشتم. آیا این عوارض جانبی نگران کننده است و باید مصرف این دارو را متوقف می کنم یا این عوارض جانبی جزئی بعد از اینکه بدنم به دارو عادت کند از بین می رود؟ نگرانی واقعی من این است که آیا Propecia تاثیر مخرب بر اسپرم ها دارد و توانایی من برای داشتن فرزندان را کاهش می دهد؟

پاسخ: به طور کلی در این شرایط توصیه می کنیم دارو را متوقف کنید. عوارض جانبی Propecia، مانند مواردی که شما ذکر کردید، ممکن است رخ دهد ولی این عوارض نادر هستند. در مطالعات بالینی که Propecia (یک نام تجاری محبوب برای فیناستراید) برای درمان ریزش مو در مردان استفاده شد، تمام عوارض جانبی در مردانی که درمان را متوقف کردند، ناپدید شد و در پایان مطالعه، شیوع آن عوارض جانبی در مردانی که این نوع درمان را ادامه دادند، کمتر از 3/0 درصد بود. کاهش حجم اسپرم ممکن است برابر با کاهش تعداد اسپرم باشد، این اثر پس از توقف مصرف دارو معکوس می شود.

Propecia نباید در هنگام تلاش برای بارداری مصرف شود، به همین دلیل توصیه می کنیم یک ماه قبل از تلاش برای بچه دار شدن مصرف آن را متوقف کنید. Propecia دارای نیمه عمر بسیار کوتاه است، بدین معنی است که از زمانی که مصرف آن را قطع می کنید، هفت روز بعد از سیستم شما خارج می شود. اکثر مردان در آزمایشهای بالینی Propecia در سن بارداری (18-41 سالگی) بودند و هیچ گزارشی از مسائل مربوط به باروری در بین آنها وجود نداشت.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir