آکاایران: با نزدیک شدن به پایان سال دوباره بازار خانه تکانی گرم خواهد شد. مواد پاک کننده از جمله پر استفاده ترین مواد مصرفی در این روز ها هستند که اغلب هم بانوان در معرض آسیب های آن قرار دارند. محققین معتقدند استفاده از مواد پاک کننده آسیبی برابر 20 نخ سیگار به سلامت بانوان وارد می کند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

مواد پاک کننده منزل برابر 20 نخ سیگار به خانم ها صدمه می زند
آسیب تنها یک بار استفاده از اسپری و مواد پاک کننده شیمیایی در زنان به اندازه کشیدن ۲۰ نخ سیگار در روز است.
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند تمیز کردن خانه می تواند اثری منفی بر ریه بانوان داشته باشد و سبب آسم و بروز زخم در ریه در دراز مدت شود.

استفاده از تمیزکننده ها به شکل اسپری و یا حتی مایع می تواند سبب آسیب به ریه و دستگاه تنفسی بانوان و بروز بیماری های مختلف از جمله آسم، آلرژی و زخم در کیسه های هوایی ریه شود.

این یافته ها نتیجه پژوهش دانشمندان دانشگاه برگن نروژ بر روی ریه ۶۲۳۵ داوطلب مرد و زن است که خانه های خود را در طول ۲۰ سال با استفاده از اسپری و یا مایع های سفید کننده تمیز کرده اند.

کارشناسان آسیب تنها یک بار استفاده از اسپری و مواد پاک کننده شیمیایی در زنان را به اندازه کشیدن ۲۰ نخ سیگار در روز می دانند.

دانشمندان دانشگاه برگن درطول این سال ها ریه این افراد را اسکن و بروز بیماری های تنفسی را در آن ها بررسی کرده اند.

این پژوهش در کمال شگفتی نشان داده است که استفاده از مواد پاک کننده اثر منفی بر سلامت مردان نداشته است، حتی مردانی که به شکل حرفه ای به کار نظافت می پردازند و درحوزه خدمات کار می کنند.

کارشناسان به بانوان توصیه می کنند از پاک کننده های طبیعی دوستدار محیط زیست برای تمیز کردن خانه و محل کار خود استفاده کنند،

همچنین استفاده از ماسک، دستکش، لباس مخصوص کار و تعویض لباس پس از کار و استحمام، وجود تهویه مناسب در زمان نظافت و جریان داشتن هوای کافی، استفاده از مواد طبیعی مانند جوش شیرین و سرکه یا استفاده از آب و دستمال های دارای فناوری نانو با قدرت پاک کنندگی بالا همگی برای جلوگیری از آسیب نظافت با مواد شیمیایی مفید است.

محققان با بررسی ریه بانوان دریافتند سال ها نظافت با استفاده از مواد شیمیایی، سبب تجمع مولکول های موادی، چون آمونیاک و ترکیب مواد سفید کننده در ریه آن ها شده است و به همین دلیل آمار مبتلایان به بیماری های ریوی در بانوان غیرسیگاری بیشتر از سایر گروه ها است.

کارشناسان همچنین به آقایان توصیه می کنند با توجه به مقاومت بیشتر در برابر مواد شیمیایی و قدرت سیستم ایمنی بدن آن ها در انجام کار های نظافت به بانوان کمک کنند تا آن ها کمتر درمعرض مواد شیمیایی و آسیب های ناشی از آن قراربگیرند.

ریه مردان کمتر از زنان نسبت به مواد شیمیایی حساس است و کمتر از بانوان در اثر مواردی، چون دود سیگار، سوزاندن چوب و گرد و غبار آسیب می بیند، اما این به معنای محافظت صد درصدی نیست و استعمال دخانیات می تواند سبب سرطان ریه و بیماری های قلبی عروقی در هر 2 گروه شود.

.

منبع : hidoctor.ir