آکاایران:  مرتب بودن زمان قاعدگی در خانم ها، اهمیت بسزایی دارد. هرچه این دوران منظم تر باشد، برای بارداری آنها بهتر است. همه ی مادران، از همان ابتدای بلوغ حواسشان به منظم کردن دوران قاعدگی دخترانشان هست. متخصصان راهکارهایی برای رفع این نگرانی اعلام کرده اند.

یک متخصص پزشکی ورزشی گفت: «بسیاری از خانم هایی که به خاطر اختلالات هورمونی یا بی حرکتی یا تغذیه نادرست و چاقی دچار بی نظمی عادت ماهیانه هستند، در کنار درمان علت موثر در بروز اختلال از فواید فعالیت های ورزشی غافل نشوند چون ورزش می تواند باعث منظم شدن قاعدگی شود.»

به نقل از بهداشت نیوز، دکتر هاله دادگستر، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با پایگاه خبری «سلامانه» گفت: «ورزش می تواند باعث بهتر و منظم شدن روند قاعدگی شود و در خیلی از موارد علایم سندرم قاعدگی را کاهش دهد و همچین اشتهای کاذب را از بین ببرد.»

وی همچنین تاکید کرد که در روزهای اول قاعدگی که شدت خونریزی بیشتر است، بهتر است مدت و شدت زمان ورزش کاهش یابد تا باعث آسیب و خستگی زودرس نشود.

دکتر دادگستر درنهایت خاطرنشان کرد: «اگر فعالیت های ورزشی با شدت خیلی بالا انجام شود یا میزان انرژی مصرفی در طول روز بیش از کالری دریافتی از طریق مصرف غذا باشد و به عبارتی عملا فرد کم خوری می کند برای اینکه لاغر بماند، این مساله می تواند قاعدگی را به تعویق بیندازد. درصورتی که خانمی برای 3 تا 6 ماه دچار اختلال در قاعدگی باشد این نشانه خوبی است. در درازمدت این مساله به خصوص در ورزشکاران می تواند باعث کاهش توده  استخوانی شده یا با کوچک ترین ضربه، فرد دچار آسیب های عضلانی یا شکستگی شود که در آینده احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد.

.

منبع : hidoctor.ir