آکاایران: متابولیسم و فیزیولوژی بدن زنان با مردان بسیار متفاوت است. برخی بیماری ها و متابولیسم ها مختص زنان و برخی دیگر مختص مردان هستند. از انواع بیماری های زنانه می توان به فیبریم های رحمی اشاره کرد که به علل مختلفی به وجود می آیند و پیامد های ناگواری را برای فرد به دنبال دارند. با دکتر سلام همراه باشید.

یک متخصص زنان و زایمان گفت: فیبرم های رحمی یکی از علت های شایع برداشتن رحم است.

دکتر زهرا طاولی ظهار کرد: فیبرم های رحمی توده های خوش خیم رحمی هستند که شیوع بالایی دارند.

وی با بیان اینکه البته فیبرم های رحمی یک از علت های شایع برداشت رحم است، افزود: این فیبرم ها انواع مختلفی دارند که در جدار رحم قرار گرفتند و ضایعات فضاگیری هستند که با افزایش سایز رحم خود را نشان می دهند.

این متخصص زنان و زایمان اضافه کرد: در برخی اوقات این فیبرم ها به داخل حفره رحم نفوذ کرده و باعث خونریزی شدید قاعدگی و یا نازایی می شوند که نیاز به جراحی دارد. چنانچه فیبرم سایزش کوچک باشد، نگران کننده نیست و فرد باید هر ۶ ماه یکبار سونوگرافی کرده و وضعیت افزایش سایز را بررسی کند.

طاولی بیان کرد: در موارد نادری فیبرم به سارکون(توده بدخیم رحم) تبدیل می شود که فرد باید MRI مخصوص انجام دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: چنانچه فیبرم داخل حفره رحم قرار گیرد که کوچک و همراه با خونریزی باشد، باید هیستروسکوپی انجام شود و فاقد هیچ برشی روی شکم، از طریق واژینال هیستروسکوپی برای تشخیص علت خونریزی ها و برای داشتن نمونه از ضایعه ای که داخل حفره رحم است، انجام می شود. چنانچه فیبرم داخل حفره رحم قرار گرفته و بزرگ و علامتدار باشد، باید از لاپراترمی(عمل باز) و یا لاپراسکوپی(عمل بسته) استفاده شود.

وی با بیان اینکه این عارضه در سن باروری ایجاد می شود و بر اساس علائم و تشخیص پزشک مشخص می شود که نازایی ایجاد کرده یا خیر، بیان کرد: چنانچه انسداد لوله داخل حفره رحم باشد، با لانه گزینی جنین تداخل پیدا می کند و باعث سقط های زودرس می شود و در طی بارداری سبب خونریزی می شود.

طاولی گفت: توصیه نمی کنم همه کسانی که فیبرم دارند قبل از بارداری اقدام به برداشتن رحم کنند، بلکه باید از رحم نقشه برداری انجام شود که فیبرم کجا قرار دارد و سپس با تشخیص پزشک نسبت به برداشتن آن اقدام کرد.

این پزشک گفت: چنانچه بانویی فیبرم داشته باشد، در دوران یائسگی هورمون ها قطع و رحم کوچک می شود.

.

منبع : hidoctor.ir